Esenyurt’ta göle dönen yoldan aracını hakeza kurtardı

Esenyurt’ta göle dönen yoldan aracını hakeza kurtardı

İSTANBUL – İstanbul Esenyurt’ta güdük süreli faal olan sağanak yağmur, gâh mahallerde hayatı adeta felç etti. Akçaburgaz Mahallesinde çıkmaz ve caddelerde taşkınlar yaşanırken, tıpkısı geçmiş sağanak yağıştan periferi boşaltılan aynı binanın bodrum katındaki dairenin yeniden sular altında kaldığı görüldü.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünün uyarılarının peşi sıra İstanbul’birlikte muhtemel boğanak yağış, akşam saatlerinde gâh ilçelerde deli dolu oldu. Bodur sürekli etken olan boğanak yağış, Esenyurt’ta bazı mahallelerde adeta hayatı damla etti. Sokak ve caddelerde su baskınları yaşanırken, vatandaşlar ve trafikte kâin sürücüler print anlar yaşadı. Sudan periferi ilerleyemeyen bire bir güdücü, bambaşka ayrımsız araç sebebiyle çekilerek sudan kurtarıldı. Bire Bir binanın bodrum katında mevcut ve henüz evvel boşaltıldığı öğrenilen ofis tamamen sular altında kaldı. Sokaklardaki su birikintileri ekiplerin çalışmalarıyla çekildi. Akçaburgaz Mahallesindeki akarsu baskınları ise dronla böyle görüntülendi.

“Yağmur keskin yağdığında bodrum ve bahçe katlarını akarsu basıyor”

Esenyurt Akçaburgaz Mahallesi sakini Tuncay Kılıç, “Belediyenin yapmış olduğu baran akarsu kanallarıyla atık su kanallarını benzeri rögara vermesi buradaki evlerin bahçe ve bodrum katlarının su basmasına neden oluyor. Yağmur elem yağdığında bodrum ve bostan katlarını su basıyor. Hem birlikte 30-40 santim. Esenyurt’ta örnekleri var. Ölen insanlar üstelik var. Burada tıpkı öz var. Burada yarım saat ilk arabalar tekne kadar yüzüyordu” dedi.

“Daire boştu. Güzeşte su bastığından etraf adamlar boşalttı”

Alt bina yetersizliğinden muhit evlerin akarsu bastığını rapor fail Eksiksizlik Eskişehir Taşı, “Burası 20-30 yıldır bu şekilde. Madun bina yetersizliğinden ufuk arz ufak yağmurda evleri, bahçe katları, aksiyon yerlerini bilcümle su basıyor. Geliyorlar biraz su çekip gidiyorlar. Buranın çözümü alt yapının yapılmasıdır. Kat boştu. Sabık akarsu bastığından muhit adamlar boşalttı. 2 çevrim ilk adam gelip tadilat yaptı. Görünüş yaptı, kapıları değişti. Bugün esasen kat tavana kadar su doldu” dedi.Share: