Eşinin 14 yıl evvel martir olduğu içtima toprağını evinde saklıyor

Siirt’te faal Gök İlbaş, 3 Ekim 2008’da yıldırı örgütü PKK mensuplarınca Aktütün Çizi Karakolu’na planlı saldırıda eşini şehit verdi. 17 askerin şehit olduğu saldırının arkası sıra eşinin şahitlik haberini 2 mahiye hamileyken öğrenen İlbaş, 7 ay sonraları dünyaya gelen oğluna eşinin ismini verdi.

EVİNİN ÇIBAN KÖŞESİNDE EŞİNİN HATIRALARINI YAŞATIYOR

Evinin ayrımsız köşesini eşinin eşyalarına ayıran 3 yavru annesi İlbaş, şehitten geriye küsurat fotoğraflar ile boyun bağı, künye, fehmetmek, tespih kabil eşyalara özenle bakıyor. İlbaş, çocuklarıyla gittiği Aktütün Temel Karakolu bölgesinden 5 kamer önceki getirdiği ayrımsız avuç toprağı birlikte evinde saklıyor. Oğlu Davut ile eşinin kabrini sıkça görüşme fail İlbaş, eşi ve birlik şüheda amacıyla dua ediyor.

“EŞİME HAMİLE OLDUĞUMU SÖYLEYEMEDEN ŞEHİT OLDU”

Eşinin, 2 yavru babasıyken askere gittiğini tamlayan İlbaş, “Eşim şehit düştüğünde 2 çocuğumla annemlerde kalıyordum. Eşime hamile olduğumu bili vermeden şehadete kavuştu. O ahit daima bölgede olduğu için ona fen verememiştim.” dedi. Eşi ile en son, saldırıdan 3 devir önceki görüştüğünü anlatan İlbaş, eşinin tıpkı bölüm martir olacağını hissettiğini ve bunu arkadaşlarıyla paylaştığını öğrendiğini dile getirdi.

“ÇOCUKLARIMI BÜYÜTTÜM, ONUN EMANETİNE SAHİP ÇIKTIM”

İlbaş, “Bana, ‘Sen hayatiyetli bire bir kadınsın. Bana aynı şey olduğu zaman çocuklarım sana emanet.’ diyordu. Telefon görüşmemizden 3 aktarılma sonra bu pespaye akın oldu. Bana verilen bilgiye bakarak eşim hücum günü erinçsiz olan tıpkı askerin hesabına kez tutmuş. Eşimin, aylı olduğumu bilgi vermeden şehadete ulaşması beni yaralıyor. 14 sene oldu, bütün ayrımsız ayıp var. Bayramlarda boynumuz bükük. Çocuklarımı büyüttüm, onun emanetine erbap çıktım. İnşallah onları eşime müstahak evlatlar yerine yetiştireceğim.” diye niteleyerek konuştu.

“BİR DAVUT ŞEHİT OLDU, BİR DAVUT DÜNYAYA GELDİ”

Eşinin çok kalburüstü ve fedakar tıpkı koca olduğunu belirten İlbaş, onu kaybettikten sonra doğan oğluna “Davut” ismini verdiğini söyledi. İlbaş, “Tıpkısı Davut martir oldu, bire bir Davut dünyaya geldi. Onunla güldüm, onunla ağladım. Eşime haddinden fazla benziyor, o nedenle çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.

“EŞİMİN ŞEHİT DÜŞTÜĞÜ YERE GİDİP TOPRAĞINI ALDIM”

Yıldırı örgütü PKK’nın hiçbir ant amacına ulaşamayacağını belirten İlbaş, eşi ve kendisinin Kürt olduğunu, PKK’nın Kürtlere değme ahit beis verdiğini kaydetti. Eşinin şehadetinin ardından bire bir okula isminin verildiğini anlatan İlbaş, çocuklarıyla mayıs ayında eşinin şehit düştüğü yeri eksiltmek üzere Aktütün Çizik Karakolu’nun bulunduğu bölgeye gittiklerini söyledi. İlbaş, “Eşimin şehit düştüğü yere gidip oradan bu toprağı aldım. İçerisinde eşimin canı, us var. Hatıralarıyla özlenti gideriyoruz.” dedi.

“BABAMIN ADINI YAŞATIYORUM”

İlbaş’ın çocuklarından 13 yaşındaki Davut, martir babasının adını taşımanın onurunu yaşadığını söyledi. Davut İlbaş, “Babamı on paralık görmedim. Annem bana bilcümle onu anlatıyor. Rüyalarıma giriyor. Babamın adını yaşatıyorum. Onun adını neşelendirmek beni gururlandırıyor. Babama layık bire bir yavru olmaya çalışıyorum.” dedi. 15 yaşındaki Kıymetiharbiye bile 1 yaşındayken babasının martir olduğunu dile getirerek, “Onun hatırlarıyla yaşıyoruz. Onu çokça özlüyoruz. Eşyalarını görünce duygulanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“KAHRAMAN BİR BABAYA SAHİP OLDUĞUM İÇİN ÇALIM DUYUYORUM”

17 yaşındaki Beyza ise aradan 14 yıl geçtiğini fakat babasına duyduğu hasretin dinmediğini belirterek, “Vatanı amacıyla canını veren yiğit tıpkısı babaya cemaat olduğum üzere gurur duyuyorum.” diye konuştu. Hakkari’nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün 13. Jandarma Hat Hizip Komutanlığı ve gerçeklik bölgelerine 3 Teşrinievvel 2008’birlikte yıldırı örgütü PKK mensuplarınca yoğun silahlarla planlı saldırıda 17 çeri şehit reşit, 21 leşker yaralanmıştı. Saldırı sırasında sâdır çatışmada 12 terörist atıl ayla getirilmişti.

Share: