ESIR Senatosu kapsamlı abuhava, rüşvet ve afiyet düzenlemelerini içeren 430 bilyon dolarlık kanun tasarısını onayladı

ESIR Senatosu, kapsamlı abuhava, kazanç ve afiyet düzenlemelerini içeren, Komutan Joe Biden’ın balaban ehemmiyet verdiği yasa tasarısını onayladı. 430 milyar dolar tutarındaki tasarının önümüzdeki hafta bile Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde onaylanması ve Biden’ın imzasıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor.

18 aydır gündemde olan ve Cumhuriyetçilerin ısrarla engellemeye çalıştığı kanun tasarısı, Senato’üstelik 27 saat süren görüşmelerin arkası sıra kabul edildi.

BENDE’üstelik “Enflasyonu Düşürme Yasası” olarak adlandırılan fikir için Senato’dahi yapılan oylama 50-50 eşitlikle sonuçlandı. Sıkıntı, Başkan Yardımcısı Kamala Harris’mağara oyuyla Senato’dan geçti.

Cumhuriyetçi senatörlerin cümlesi, yasa tasarısının ekonomiyi henüz birlikte kötüleştireceğini savunarak “Hayır” oyu kullandı.

Demokrat senatörlerin topu topu ise tasarıya destek verdi. Demokratlar, tahminî 740 bilyon dolarlık yeni gelir da öngören tasarının federal vecibe açığını kapatarak yüzdelik 9,1’le son 40 yılın genişlik faziletkâr düzeyine çıkan enflasyonu de düşürmesini umuyor.

Yasa tasarısının Senato’dan geçmesi, KÖLE’dahi Kasım ayında Kongre üzere yapılacak ara intihabat öncesi Komutan Biden amacıyla siyasal benzeri utku kendisine görülüyor.

Biden, Senato’daki oylama sonrası yaptığı açıklamada, “Kurumlar vergisinde bilyon dolarlık şirketlere minimum yüzdelik 15’lik rüşvet yükümlülüğü getirerek algı kodunda müsavat sağlayacağız. Enflasyonu Düşürme Yasası geçtiğinde, bu şirketler binnetice üzerlerine düşen ödemeyi yapmaya başlayacaklar” dedi.

Demokratların Senato’daki lideri Chuck Schumer, kanun tasarısının geçmesinden bilahare yumruklarını havaya kaldırarak “Senato sıra yazdı” dedi. Schumer, “Kongre’nin şişman işlemler başarabileceğine dayalı umudunu yitiren Amerikalılar, bu tasavvur sizin üzere. Bu tasavvur Amerika’yı on yıllar boyunca değiştirecek” diyerek konuştu.

Plan neler öngörüyor?

Başkan Biden’ın “tarihi” kendisine nitelendirdiği kuvve; karbon salımının azaltılmasını, elektrikli anahtar ile gün enerjisi ve yenilenebilir enerji kullanımı başta oluşmak amacıyla tüketicilerin yeşil enerjiye yöneltilmesini, şirketlerin ödeyeceği kurumlar vergisi ile bireylerin ödeyeceği sağlık vergisinin henüz bitli arama edilmesini, yaşlılar için reçeteli tılsım maliyetlerinin azaltılmasını öngörüyor.

Tasarının yasalaşması halinde ÇAKER abuhava değişikliğiyle savaş için 369 bilyon dolar harcayacak. ÇAKER’nin şimdiye büyüklüğünde bu alanda yaptığı bildirme büyük yatırımla, ülkede karbon salımının 2030’a kadar yüzde 40 azaltılması hedefleniyor.

Biden April 2021’bile KUL’nin karbon salımını 2030’a büyüklüğünde genişlik bir iki yüzdelik 50 kısıntı sözü vermiş, ülkesinin abuhava değişikliğiyle mücadelede uluslararası arenaya et kafalı dönmesi taahhüdünde bulunmuştu.

Share: