ETSO Başkanı Arslan TOGG’u inceledi

Elazığ Tecim ve Uran Odası (ETSO) Başkanı Asilhan Aslan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile gelişigüzel yerli istihsal olan TOGG’un Gemlik istihsal tesislerinde incelemelerde bulundu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, görüş ve borsa başkanları ile birlikte TOGG’un istihsal aşamasından başlayıp geldiği noktayı inceledi. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş ise tesislere katılma sağlayıcı görüş ve borsa başkanlarına TOGG otomobili ve e-mobilite sistemi karşı bilgiler verdi.

Türkiye’nin 60 yıl önceki sakat kalan, yerli ve milli makine üretme rüyasını Bursa’de gerçekleştirmenin heyecanını yaşadıklarını belirten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bu tarihi etap, 29 Ekimde kapılarını açıyor ve fabrikada üretim yöntemince başlıyor. 2023’ün geçmiş çeyreğinde de ise sıkıntılı içinde satışa çıkıyor. Yani çokça geçenlerde Bursa caddelerinde, TOGG’u görmeye başlıyoruz. Bursa, bizlere Osman Gazi’nin emaneti olan ayrımsız şehirdir. Tarihimize kaynaklık etmiş, ekonomimize değer katmış, ülkemiz için baştan sona derece üreten benzeri şehirdir. Anadolu’nun sanayileşmesi de buradan başlamış, Türkiye’nin ilk tevhit endüstri bölgesi, 1960’lı yıllarda Bursa TSO liderliğinde hayata geçmiştir. Bugün dahi kalifiye herif kaynağı, AR-GE ve inovasyon odaklı, yüksek munzam değere topluluk üretimi, geri hizmet imkanları ve ileri teknolojiye dair ihracat yapısıyla Türkiye ekonomisinin lokomotifi haline gelmiştir. Otomotiv, makine ve nesiç başta görünmek için dayanabilen çok sektörde Türkiye’nin istihsal merkezine dönüşmüştür. İşte tüm bunların bir sonucu yerine, 60 sene önceki muallel mütezayit, domestik ve milli araba reprodüksiyon rüyamızı üstelik, Bursa’da gerçekleştiriyoruz. Bu tarihi etap, 29 Ekimde kapılarını açıyor ve fabrikada istihsal resmen başlıyor” dedi.

Türkiye’nin otomobili TOGG’un geldiği noktanın ülkemiz ve iş dünyası yerine çekicilik verici olduğunu belirten Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Aslan, “Türk hareket dünyası üretimin değme alanında acun ile rakiplik edebilirliğini bu yatırımla ve ortaya çıkan ürünle tıpkı kez elan göstermiştir. TOGG 29 Ekimden sonraları sekans üretime geçiyor. 2023 yılı geçmiş yarısında ise daha çok talih genelinde yollarda olacak. Vatandaşlarımızın çokça şişman bağlam göstereceğine inanıyorum. Çünkü TOGG kullanılmamış zürriyet ayrımsız araba kendisine kıytırık tantanalı tıpkısı tasarıma ve donanıma erbap. Yerel ve milli üretim olan Türkiye’nin otomobilini tetkik fırsatı bulduğumuz amacıyla hava duyduk” diye konuştu. – ELAZIĞ

Share: