Filistin lideri Abbas’ın holokost demesi, Almanya’da alışılmadık etkisi yarattı… Olaf Scholz dondu kaldı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la Almanya Başbakanı Olaf Scholz’ün evvel düzenlenen ortak matbuat toplantısında büyük gerilim yaşandı.

Berlin’dahi planlı basın toplantısında Abbas’ın İsrail’mağara Filistinlilere yönelik engelleme politikasını “holokost” yerine nitelemesi, salonda buz kadar benzeri çekicilik esmesine sefer açtı. Konuşmasını Arabi eden Abbas “holokost” kelimesini İngilizce söylerken, Nazi Almanyası’nın 2. Dünya Savaşı’nda Yahudilere yönelik soykırımını tabir fail “holokost” ifadesini duyan Scholz’un yüzünü buruşturması dikkat çekti.

Abbas bu ifadeyi, bire bir gazetecinin Münih’te planlı 1972 Yaz Olimpiyatları sırasında lideri olduğu El Fetih’le bağlantılı tıpkısı örgütün 11 İsrailli atlet ve tıpkı Alman polisini öldürdüğü olaylarla ilişik sorusu üstüne kullandı. İsrail ve Almanya’dan kusur dileyip dilemeyeceği sorusuna İsrail’mağara işlediği suçlara değinerek karşılık veren Abbas, “İsrail’in işlediği 50 kırım, 50 holokost var” dedi.

Abbas ve Scholz arasındaki gerginlik kameralara bile yansıdı

‘SABIR EDİLEMEZ SÖZLER’

Toplantı sırasında gerildiği belli olan ancak sessizliğini esirgeyici Scholz, öncesinde Filistin liderinin İsrail’in karışma politikalarıyla ilgilendiren “apartheid” ifadesini kullanmasına de cebin çıkarak “Bu ifadenin duruma kül adına uyduğunu düşünmüyorum” dedi. Scholz, elan sonraları Twitter’birlikte yaptığı açıklamada, Abbas’ın İsrail-Filistin sorununda holokost ifadesini kullanmasının uygunsuz ve “tahammül edilemez” olduğunu söyledi ve “Bu sözlerden nazik illet duydum” ifadelerini kullandı.

Scholz’un sözcüsü de başbakanın bu sözler karşısında çok sinirlendiğini ancak Abbas’a itiraz edecek fırsatı bulamadığını belirtti.

İSRAİL’DEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili İsrail’den birlikte açıklama gecikmedi. İsrail Başbakanı Yair Lapid, Abbas’ın açıklamasını “azgın aynı çarpıtma” diye niteleyerek eleştirdi.

Birçok Alman siyasi Filistin liderinin sözlerine tepki gösterirken Alman Bild gazetesi “Başvekâlet binasında antisemitizm skandalı” başlığını kullandı.

Almanya, holokost ifadesinin hoppadak Nazilerin 2. Dünya Savaşı sırasında işlediği taksirat üzere kullanılmasını istiyor.

Share: