Foto tutkunları dolunayın benzersiz manzarasına umursamayan kalmadı

Işık tutkunları dolunayın eşsiz manzarasına umursamayan kalmadı

BAYBURT – Bayburt’ta akşam ezanı saatlerinde ortaya çıkan ayın on dördü adamakıllı görüntüler oluşturdu. Fotoğraf tutkunları ise dolunayın iyice ve eşsiz manzarasına aldırmaz kalmayarak objektiflerine yansıttı.

Acil Tababet Teknisyeniolan Ahmet Eraslan, nöbetten çıkar sokak yorgunluğuna aldırış etmeden soluğu tarihi Bayburt Kalesi’nde aldı. Bayburt Kalesi’nin ayrımlı noktalarında dolunayın yer sunturlu halini görüntülemek için düzlük değiştiren Eraslan, her bir noktadan farklı foto kareleri çekti.

Bulutların arasına giren dolunayın ortaya çıkmasını sıradan bire bir süre muntazır Eraslan, uzun uzun bir bekleyişin arkası sıra yeniden fotoğraf makinesini eline alarak işık çekmeye kaldığı yerden bitmeme etti.

Şehit Osman Tepesi üzerindeki dolunayı pencereden ayrımlı açıyla fotoğraflayan Eraslan, adeta ortaya kartpostallık kaynak çıkardı.

Uzun zamandır işık sanatıyla ilgilenen fotoğraf tutkunu Eraslan, sema fotoğraflarının birlikte huy, hayvan, görünüş, şita, dirim fotoğraflarına üstelik ayrıca merakının olduğunu ifade etti.

Fotoğrafa olan ilgisinden ortalık geceleyin saatlerinde dolunayı görüntülemek amacıyla ağırbaşlı mesai harcadığını kaydeden Eraslan, “Fotoğrafa olan ilgimiz, merakımız bizi gecenin bu saatlerinde buraya atıf etti. Günün yorgunluğunu, stresini alaşağı etmek üzere makinemizi elimize aldık, Bayburt Kalesi’ne çıktık. Ay’ın arz adamakıllı evresi olan ayın on dördü evresindeyiz. Ayın On Dördü evresini fotoğraflamak amacıyla geldik Bayburt Kalesi’nde çalışmalarımızı yapıyoruz. Günlerimiz genelde işle yoğunlukla geçe fotoğrafa olan ilgimiz, alakamız dahi bizi hisse senedi yoğunluğundan bire bir nebze olsun uzaklaştırıyor, bu nedenle fotoğraf yolmak çokça iyice tıpkı aktivite. İlimizde mütehammil haddinden fazla sayıda resimci olmadığından umumi manada yegâne başımıza yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda mekân kazanmak zor. Pahalı benzeri hobi fotoğrafçılık, pahalı ayrımsız uğraşı olduğundan yağlık insanımız bu yönde kip ilgi sahibi olamıyor. Cep telefonlarıyla bile böyle nitelikli, ustalık konudaki fotoğraflamaları yapamadıkları amacıyla dolunay fotoğrafı olsun, astrofotoğrafçılık olsun çok dahi insanımızın ilgisini çekmiyor. Biz üstelik hakeza kendi çalışmalarımızı yapmaya, adamakıllı amal çıkarmaya çalışıyoruz” dedi.

Share: