G7 Dışişleri Bakanları: Rusya, çekirdeksel santrallerden derhal çekilmeli

G7 Dışişleri Bakanları eliyle yapılan yazılmış açıklamada, Rusya’dan, Zaporijya’da kâin çekirdeksel santralden ve ülkedeki sair santrallerden derhal çekilmesi ve kontrollerinin Ukrayna’ya bırakılması rica edildi.

G7 ülkeleri olan Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere’nin Dışişleri Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’da bulunan çekirdeksel santralleri taharri etmesinin bölgeyi tehlikeye attığını belirtti. Yapılan kayıtlı açıklamada, “Rusya’nın, Zaporijya nükleer santralinin beraberinde Ukrayna’nın arsıulusal akseptans görmüş sınırları içindeki cemi nükleer tesislerin tam kontrolünü derhal kanuncu sahibi Ukrayna’ya idraksiz vermesini arzu ediyoruz. Zaporijya nükleer santralini işleten Ukraynalı personel, görevlerini yıldırma veya sıkıntı olmadan hesabına getirebilmelidir. Bölgeyi tehlikeye sokan, Rusya’nın santralci üzerindeki sonsuz kontrolüdür” denildi.

IAEA’YA BINDI YİNELENDİÖte yandan açıklamada, Birleşmiş Milletler’e (BM) ilişkin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na (IAEA) tam bindi verildiği dahi yinelendi. G7 bakanlarının açıklaması şöyle devam etti: “IAEA’ya tekmil ve daima desteğimizi yineliyoruz. IAEA personeli, Ukrayna’daki cümle çekirdeksel tesislere güvenli ve kilitsiz küreksiz tıpkısı şekilde erişebilmeli, bu tesislerin işletilmesinden sorumlu Ukraynalı personelle aracısız ve müdahale olmaksızın iletişim kurabilmelidir.”NELER OLMUŞTU?

Zaporijya nükleer santrale mail noktada planlı çevik sonucu santralci hasar gördü. Saldırının arkası sıra Ukrayna, Rusya’yı suçlarken, Rusya ise Ukrayna’yı suçladı. IAEA Genel Direktörü Rafael Mariano Grossi söz konusu saldırının hem Ukrayna hem de çevresindeki birçok ülkeyi tehlikeye attığını ve bu model saldırılardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı. Grossi ayrıca bölgeye IAEA’dan takım gönderilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Share: