Gamze Atmaca İlgezdi: Erzurum’da Deli Dolu Hayvandan Buğday ve Arpaya, Yemden Samana Kadar Herhangi Bir Şeyin Yıllardır İthal Ediliyor Olması, 20 Yıldır Ülkeyi…

CHP Genel Komutan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ” Türkiye’nin neresinde olursa olsun üreten, cebin teri dökerek ekmeğini kazanan, ülkede milli ekonomiye yardım sunan bilcümle hemşerilerimin başımızın üstünde yerleri var. Hele hayvancılık ve tarımla hayatlarını kazanan Erzurum’üstelik canlı hayvandan buğday ve arpaya, yemden samana büyüklüğünde seçkin şeyin yıllardır ithal ediliyor olması, 20 yıldır ülkeyi başöğretmen bu iktidarın ayıbıdır. CHP iktidarında yekpare bu sorunlar, teessürat ortadan kaldırılacaktır. Zat toprağımızı kendimiz işleyip, hep alay malay güneşli pir eyyam göreceğiz” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi başkanlığındaki CHP heyeti, Erzurum’de temaslar bulundu. İlgezdi, Erzurum’daki ziyaretlerin peşi sıra CHP Erzurum İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına, CHP milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu, Mürsel Ablan, Cihangir İslam, Abdurrahman Tutdere, Çelik Şaroğlu, Okumuş Özer, Sezgin Tanrıkulu, Kavi İlhan ve Büyük Fazıl Etçi, Toplumsal Politikalardan Mesul Başkan Yardımcısı Gencay Cenk, Erzurum İl Başkanı Suat Dülger bile katıldı. Matbuat toplantısında Erzurum ziyareti hakkında değerlendirmelerde bulunan İlgezdi, şunları söyledi:

“ÖTEKİLEŞTİRMEYECEĞİZ, BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ”

“Sabık yıl haziran ayında 40 milletvekilimizle Erzurum’a gelmiştim. Sonuç adına birlikte bu sene mayıs ayında geldim. İl başkanımız, avrat ve gençlik kolları başkanımız, kaza başkanımız, yer ve ilçe yöneticilerimizle intihap hazırlıkları ile ilgili çalışmalar gerçekleştirmiştik. 9 Eylül’dahi, CHP’nin kuruluşunun 99. yıl dönümünü coşkuyla kutladık. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün mirası laik Türkiye Cumhuriyeti’ni koruma andımızı özden yeniden ettik. Atatürk’ün ilkelerinden taviz vermeden, halkımız ve ülkemiz için azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Ilkgüz ayında Erzurum üzere dahi majör benzeri yıl dönümü bulunuyor. 6 Eylül 1939’dahi ilk defa şimendifer, Erzurum Garı’na girmişti. O zaman 40 binden çok hemşerim, istasyonda hep, ‘Yaşasın İnönü, yaşasın Cumhuriyet’ sloganları atmıştı. Türkiye, 2. Acun Savaşı’nın başladığı mukavemetli günlerde bunu başarmıştı. Aradan 83 sene geçti. Ne yazık kim Erzurum, hak ettiği çabuk trene kavuşamadı.

“TEK KOCA REJİMİNİN TÜRKİYE’Yİ SAPLADIĞI BATAKLIKTAN AHALI ELE ÇIKARTACAĞIZ”

2014’te dönemin başbakanı, Erzurumlu hemşerilerimden cumhur reisi başlamak amacıyla rey isterken ‘Erzurum’u hızlı tren ağına bağlayacağız. Bu şanlı projenin üstelik herhangi bir aşamada takipçisi olacağız.’ demişti. Nerede o hızlı şimendifer? Hangi eyvah ki zaman Erzurum, 2020 yılında 1 TL olan ekmeğin 4 TL olmasını bekliyor. Tek insan rejiminin Türkiye’yi sapladığı bataklıktan el ele çıkartacağız. Yoksullukla ve yolsuzlukla mezkûr değil, çocuklarının geleceğe umutla baktığı Erzurum’u alay malay kuracağız. Dert varsa reçete üstelik Cumhuriyet Altını Umum Partisi’nde. Kimseyi ötekileştirmeden, yurttaşlarımızın dirim tarzına müdahale edilmesinin karşısında durarak evire çevire, umutlu Türkiye’ye yeni tıpkı iklimi getireceğiz.

“BU İLİMİZİ ADALET ETTİĞİ YERE GETİRMEK BİZİM BOYNUMUZUN BORCUDUR”

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde iktidarı hedefliyoruz ve bu yönde yavaş tıpkısı faaliyet yürütüyoruz. Eskiden Erzurum’un da aralarında bulunduğu bazen illerde kapılar yüzümüze kapatılıyordu. O kapılar sonuna kadar açılıyor deminden. Dertlerini dinliyoruz, onların umudu atılmak üzere projelerimizi anlatıyoruz. Bir Iki kaldı. Az Buçuk sabredin, umudunuzu yitirmeyin. Hem Erzurum’un hem da tamlık Türkiye’nin bilcümle sorunlarını gelişigüzel birlikte, umum ele vererek çözeceğiz. Erzurum, Cumhuriyet’in asıl taşlarının atıldığı genişlik majör illerimizden birisidir. Bu ilimizi hak ettiği yere aktarmak bizim boynumuzun borcudur. Bu sözümü tıpkı hemşeriniz, bire bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Kadim tarihi olan tıpkısı şehrimiz Erzurum’dahi çalmadık başlık bırakmadık, bırakmayacağız birlikte. 99. yapılış sene dönümünü kutladığımız CHP’nin ve Cumhuriyet Altını’in kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk, Erzurum milletvekilliği yaptı. Milli iradenin ilk söylendiği yerdir Erzurum. Bu nedenle kadim site Erzurum’un hem ego hem üstelik partimizde haddinden fazla özel, muhteşem aynı yeri vardır.

“ÇİFTÇİLERİMİZE ÖTV’SİZ, KDV’SİZ, BAĞAN BEDELLİ KIRMIZI MOTORIN VERECEĞİZ”

Sayın Genel Komutan’ımızın bile anlatım ettiği kabil çiftçilerin Ekincilik Cesaret Kooperatifleri’nden yahut bankalardan çektikleri kredilerin faizlerini sıfırlayacağız. Tarım ürünlerinin, hayvanların az dışından getirilmesini engelleyeceğiz. Çiftçi, hiçbir antlaşma ektiğinden, ürettiğinden zarar etmeyecek. Çiftçilerimize ÖTV’siz, KDV’siz, bağan bedelli kırmızı mazot vereceğiz. Fellah ürününü satamazsa kişmiri dönem dostu TMO ürünü matlup.

“EDİRNE’DEN ARDAHAN’A KADAR 84 MİLYON VATANDAŞIMIZLA HELALLEŞİP KUCAKLAŞACAĞIZ”

Üzülerek söylüyorum ki bu işin sorumlusu, kabahatlisi Erzurumlular değil, biziz. Maatteessüf bugüne kadar kapınızı çalıp sofranıza oturmadık, çayınızı içmedik. Partimiz, deneyimli kadrolarıyla, güler yüzleriyle sofralara oturup lokmalarınıza ortak oluyor. Gelişigüzel dertlerimize hal bulmaya, sorunları tayin etmeye çalışıyor. Türkiye’üstelik işsizlik, fukaralık sorunu, yeryüzü koskocaman sıkıntılardan birisi namına gelişigüzel gittiğimiz yerde karşımıza çıkıyor. CHP iktidarında tamam bu sorunları çözüp halkın zenginleşmesi için savaşım vereceğiz. Edirne’den Ardahan’a büyüklüğünde 84 milyon vatandaşımızla helalleşip kucaklaşacağız. Bugün Türkiye’birlikte 81 ilin gelişmişlik sıralamasına baktığımızda üzülerek söylüyorum kim Erzurum 62’nci sırada. Türkiye’nin yeryüzü heybetli iri şehirlerinden biri olan Erzurum, bu sıralamayı kesinlikle adalet etmiyor. CHP iktidarında, Erzurum evvel 10’birlikte olacak. Aşkale’den Yakutiye’ye uzanan bu güzel coğrafyada beher yurttaşımızın derdiyle dertleneceğiz. Bunun için beher ilimizle ilgilendiren büyük projeler geliştirdik. Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı kadar illerimizde hele hayvancılık ve ekincilik çokça şanlı. Bu illerimiz büyüyecek kim Türkiye büyüsün. İktidarımızda yapacağımız projelerle bölgede tahminî 750 bin kişiye istihdam sağlanacak. Şehirde yıllardır seçme güzeşte çağ büyüyen işsizliğe da bu vesileyle ilaç bulacağız.

“ÜRETİMİN DUYGUSAL DAMARI YENİDEN ERZURUM OLACAK”

Halkımızın yüzde 80’inin kesim kaynağı ekincilik ve hayvancılık. Maalesef ne tarım ne bile hayvancılık eskimiş. Sonsuz kafile veren bire bir yer haline gelmiş Erzurum. Horasan, Aziziye, Pasinler, Çat ve Hınıs, tarım arazilerinin arz yavaş olduğu ilçelerimiz. Bu ilçelerimiz özellikle olmak üzere bölgede işlek yurttaşlarımız zar-baskı ayakta duruyor. Biricik inikat kaynakları olan, adeta ‘can damarı’ olan ekincilik ve hayvancılığı baştan canlandırarak Erzurum’u üretimin üssü haline getireceğiz. Bu kadim şehrimizi politik çekişmelerin kaderine bırakamayız. Tüvana isim itibarıyla Türkiye’bile 11. sırada mevcut Erzurum’üstelik durumunda üretimi canlandıracağız. Bu potansiyelin değerlendirilmesi amacıyla çalışmalarımızı balaban benzeri titizlik içerisinde yürütüyoruz. Öncelikle işsizliği bitirip yurttaşlarımızın anlaşma kaynaklarını tekrar hayata geçireceğiz. Alelhusus şita turizmi üzere cesim destinasyonlardan biri olan Palandöken’i Türkiye’nin en heybetli ski merkezi yapmamız gerekiyor. Palandöken, dünyada bulunan 41 heybetli kayak merkezi ortada 18’inci tam. Bozukluk Palandöken önce 5’te değil? 12 ayın tahminî 6 kocaoğlan karla ciltli olan bu kadim coğrafyamızda turizmi ihya etmek üzere projeleri paydaşlarla alay malay hayata geçireceğiz.

“TBMM’DE ERZURUM’UN SESİ OLMAYA BITMEME EDECEĞİM”

Meclis’te Erzurum’un sesi, soluğu olduk. Şehrin fiziki ve toplumsal altyapısı yıllardır boşlama edilmiş. Hem kültürel hem dahi sosyal çöküntü Erzurum’un kaderi değildir, olmamalıdır. Dünyanın mahdut transit tecim şehirlerinden biri olan Erzurum’de yüksek çabuk şimendifer, şehre uğramadan hızlandırılmış trene dönüştürülmüş. Adeta üvey çocuk muamelesi görüyor. Erzurumlu benzeri kardeşiniz olarak, Dadaşlar diyarı Erzurum’un sesi olmaya devam edeceğim.”

Share: