Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Cahillik ve Spor Bakanlığı (GSB) Ensiz müracaat sonuçlarının birinci fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Site Yurdu süresince kâin Ev Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Sıkı müracaat sonuçlarının birinci fazda konsept oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini birlikte analiz, tasrif ve uygulama adına üç temel başlıkta inceliyoruz”

Az müracaat süreçlerini ‘analiz, plan ve uygulama’ yerine 3 esas başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında mektepli kapan işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekillik namına mecmu çalışmalarımızı bili odaklı ayrımsız şekilde tümü ile bire bir sistem yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini de çözümleme, cazibe ve uygulama kendisine üç ana başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün birinci faz sonuçlarını açıklayacağım. Ana amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşme sürecini sunma akıcı şekilde, sunma verimli, güçlü bir eş güdüm ile gerçekleştirmek. Öncelikle cümle başvuruların hacısı hocası afaki tıpkısı şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını ifham etmek isterim” diyerek konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun dijital altyapı verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini aktaran Bakan Kasapoğlu, “Biliyorsunuz bakir eğitim tedrisat yılı üzere başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 amme kurumu tarafından, ÖSYM, YÖK, SGK, Doğruluk Bakanlığı, Milli Terbiye Bakanlığı, Mekân Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Himmet ve Toplumsal Düzenlilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Karı ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal namına tasdik edilen enfrastrüktür ile çözümleme edildi. Başvurusu uygulanan sayılan öğrencilerimiz, dirimsel, muvaffakiyet ve toplumsal nitelik kriterleri ana alınarak sayısal ortamda objektif bire bir şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına yer mail nezaret yurdundan ahzetmek sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, tertibat aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açılış tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları özellikle değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

Bir Numara fazda toplam mikro başvurularının yüzde 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Nazır Kasapoğlu, “Almanak bazda en aşkın talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin bildirme erdemli uyum oranını gerçekleştirdik. Mutluluk olarak bir numara fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı sıkıntılı faaliyetlerinin dünyada eşi benzeri olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, KUL yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzde 80’lik benzeri istikbal oranı ile hem dahi bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 devlet topu ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mümasil ilde dahi ikinci safha yerleşimlerin bitirilmek amacıyla olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere vadi verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak atılmak için 41 il merkezimizde cümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde bile bu yerleşimi ikinci safha sürecinde ilhak etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hep yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: