Girişken kardeşler teniste milli minval hayali üzere raket sallıyor

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde öğretmenleri marifetiyle yönlendirildikleri teniste elde ettikleri derecelerle adından bayram ettiren Ayaz ve Agit Acar kardeşler, milli mızıka formasıyla dahi başarıyı hedefliyor.

Güvenlik güçlerinin kudretli operasyonları sonucu yaşayış ve güven ortamının kuruluş edilmesinin ardından zinde ve çocukların sportif faaliyetlere yönlendirildiği Yüksekova’de, muhtelif branşlardaki kurslarda müsabakalara hazırlanan sporcular katıldıkları organizasyonlarda elde ettikleri derecelerle göz dolduruyor.

Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü bünyesindeki kurslar yardımıyla lisanslı sportmen sayısı artan ilçede, öğretmenlerinin yönlendirmesiyle tenise başlayan 13 yaşındaki Ayaz ve 14 yaşındaki Agit Girişken kardeşler dahi ulusal müsabakalarda yüce başarılara imza attı.

Batman’de 15-17 Nisan’da planlı “Küçük Asya Yıldızlar Ligi Tenis Kol Müsabakaları” ve 26-28 Haziran’da Şırnak’ta gerçekleştirilen Rum Yıldızlar Ligi Tenis Çeyrek Altın Final Müsabakaları”nda zat kategorilerinde bir numara olan Acar kardeşler, 18-21 Ağustos’ta Dert’bile düzenlenen “Anadan Görme 2. Balkı Dağı Tenis Turnuvası”nda bile bütün maçlarını kazanarak böke oldu.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde 29 Eylül’dahi düzenlenecek Tatvan- Nemrut Yanardağ Ağzı Cup’a katılacak olan kalburüstü sporcular, buradan de madalya kazanarak elde edecekleri puanlarla milli bando forması giymeyi hedefliyor.

Başarılarıyla ilçedeki özge gençlere üstelik örnek olmak isteyen kardeşler, Toyluk Merkezi bahçesindeki sahada diğer sporcularla alay malay hazırlıklarını sürdürüyor.

Ayaz Girişken: “Aynı raketi iki sevimli kullanıyorduk”

Ayaz Atılgan, AA muhabirine, öğretmenleri sebebiyle 3 sene evvel tenise başladığını ve ayrımlı illerdeki turnuvalara katıldığını belirtti.

Tenisle gelişigüzel hayatının da değiştiğini anlatan Ayaz Acar, “Tenisle tanıştıktan bilahare okulda de takat sınırı arttı. Dondurucu soğuklarda bile kesintisiz çalışmalarımızı sürdürdük. Tıpkısı raketi iki kişi kullanıp alıştırma yapıyorduk. Veca Dağı Alan Topu Turnuvasında bir numara oldum. Haddinden Fazla mutluyum. Amacım milli formayı giyip arsıulusal müsabakalarda ülkemi, ailemi ve öğretmenlerimi gururlandırmak.” diyerek konuştu.

Agit Atılgan: “Iri başarılar eksiltmek istiyorum”

Agit Girişken ise öğretmeninin tavsiyesi üstüne bu spora başladığını ifade ederek, “Mayıs ve haziran aylarında Batman ve Şırnak’ta planlı toprak şampiyonasında, en üst dahi Ağrı Dağı Tenis Turnuvasında birinci oldum. Okulda başarısız bire bir çocuktum. 7 zayıf notum vardı. Spora başladığımdan beri daha çok düşük sıcaklıkölçer almıyorum. Okuldaki performans arttı. Kardeşimle gelişigüzel milli bando forması giyerek büyük başarılar kaplamak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Bilgisizlik ve Spor İlçe Müdürü Yara: “hep insanlarımıza dokunacağız”

Bilgisizlik ve Spor İlçe Müdürü Sami Dağ ise ilçenin zinde nüfus ve sporcu potansiyelinin erdemli olduğunu söyledi.

Huzur ve yürek ortamının sağlanmasıyla ilçedeki sportmen kapasitesini keşfettiklerini tamlayan Keskin, şunları kaydetti:

“Ülkemizde, ilimizi ayrı ayrı branşlarda kaşkariko eden birçok sporcumuz var. Ski dalında 36 milli sporcumuz var. Kayakta haddinden fazla korkulu başarılarımız var. Gayrı alanlarda üstelik kısık başarılar elde ettik. Tenis Kortu tenisinde sabık bilcümle maçlarını kazanarak böke olan iki sporcumuz var. Bu sporcular mayıs ve haziran ayında bile kesim birlikte şampiyon oldular. artık birlikte onlardan şişman başarılar bekliyoruz. 5 yaşından 70 yaşına kadar bütün insanlarımıza dokunacağız ve ilçemizin sporcu potansiyelini ortaya çıkaracağız.”Share: