gözsüz Ömer, eşinden kalan uzlaştırıcı her ay elleriyle yıkıyor

Nevşehirli Ömer Kavak, 40 yıl önce gözlerini, 2016 yılında üstelik eşini kaybetmesine karşın güç sevincini tek kaybetmedi. Kavak, 1992 yılında eşine aldığı otomobili, eşinin vefatından sonra satmayarak hatırasına cemaat çıkıyor.

Avanos ilçesinde hayatiyetli kör Ömer Kavak 1992 yılında eşine aldığı otomobili, eşinin vefatından sonra birlikte satmadı. Gedikli iken 1979 yılında fariza yaptığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) rahatsızlanan Ömer Kavak, 1982 yılında gözlerini ağız ağıza kaybetti. 1993 yılında Nevşehir’üstelik hususi tıpkı radyoda yaptığı ‘Görmeyen Gözler’ programı ile hayata tutunan Ömer Kavak, 2016 yılında birlikte eşini kaybetti. Eşine aldığı ve on paralık görmediği otomobili değme ay elleriyle yıkayan Ömer Kavak, yılda tıpkısı nöbet dahi cila yapıyor. Arkadaşı sebebiyle rastgele hafta sonu Kapadokya bölgesinde araçla gezen Ömer Kavak, araca olan hasretini de bu sayede gideriyor.

“Elleriyle yıkıyor”

Aracını yıkarken bez kullanmadığını belirten kör Ömer Kavak yaptığı açıklamada, “Aracım 1993 emsal Serçe. Rahmetli eşim kullanıyordu. Rastgele tarafı orijinal ve 34 bin kilometrede. Ayda aynı yıkıyorum. Değme sene Ağustos ayında da katiyetle arabayı yıkayıp parlaklık yapıyorum. Merhum eşim ayrımsız arabamız olmasını haddinden fazla isterdi. Aile mi makine mı diyerek sordum. O birlikte makine olsun dedi. Bende taksitle bu Serçe arabayı aldım. Satmayı düşünmüyorum. ara sıra arkadaşım ile birlikte cumartesi ve tatil günleri dolaşıyorum, alay malay geziyorum. Zevkle hortumu takıyorum. Aracımı bezle yıkamıyorum. Bezle yıkadığım antlaşma bazı yerleri kaçıyor. Elimle yıkadığım zaman, neresi yıkanmamış biliyorum. Aracımı ilk yıkayarak kuruluyorum, elan sonrada cila yapıyorum” şeklinde konuştu.

“Elden 6 ay açacak kullandım”

Gözlerini kaybetmeden geçmiş yemeden içmeden 6 kamer miftah kullandığını söyleyen Kavak, “Bu aracı tek sürmedim. 1979 yılında bire bir dil almıştım. Yemeden Içmeden 6 kamer miftah kullandım. Daha sonraları gözlerimi kaybedince bire bir daha çevirici kullanamadım. Sonra görmez olduğum için rüyamda sık sık araba sürerdim” şeklinde konuştu.

Ömer Kavak’ın arkadaşı Ersan Diler de açıklamasında, “Dinlence günlerinde Ömer koca ile alay malay geziyoruz. Aracı ben kullanıyorum. Ömer anıt şalter kullanıyormuş gibi etkilenir. Gezmediğimiz gitmediğimiz vadi namevcut” dedi. – NEVŞEHİR

Share: