GSB sıkı başvuruları açıklandı

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB az başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz kayran yerleştirmede tarihimizin en faziletli oyun oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor diyar müdürlerinin dahi devir içi katıldığı toplantıda GSB ancak başvuru sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim bilimi tedris dönemi elverişsiz başvurularına ilişin bir numara safha himmet sonuçlarını ısınmak üzere toplantının düzenlendiğini rapor fail Kasapoğlu, “800 az, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, sosyal imkanlarıyla her alanda faziletli teveccühe mahzar tıpkısı enfrastrüktür ve dirim alanı. Tam gençlerimize onların kızıl ailelerine ‘hoş geldiniz’ almak istiyorum.” diyerek konuştu.

Kül çalışmaların vukuf odaklı şekilde ve tamamıyla ayrımsız tümce yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini dahi analiz, planlama ve uygulama kendisine 3 anne başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Dolap sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Temel amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini yeryüzü canlı, verimli şekilde dinç koordinasyonla kuşatmak.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen objektif ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üniversite açım tarihleri mülk ülke ayrımlı oluyor. Biz birlikte bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Coşkun bağlılık meşgul bir himmet var. Bu iyicene çalışmaları iyice neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu yoluyla sayısal namına çözümleme edildi. Başvurusu geçerli muazzez öğrencilerimiz, dirimsel, sükse ve içtimai nitelik kriterleri anne alınarak esasen tamamen sayısal ortamda, objektif şekilde aynı puanlamayla belirleme edildi ve tertip yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yer mümasil kalkışmak kaydıyla dubara yapıldı. Şayet o yurtta düz bulunmayan ise genişlik mümasil değişik yurda üçkâğıt cereyan etmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz daha var”

Vekil Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri gibi konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin dahi ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında yerine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz meydan yerleştirmede tarihimizin bildirme yüksek akort oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı güçlükle hizmetlerinin dünyada eşi tıpkısı namevcut. Tığ yüzde 80’lik oranı hem üstelik evvel fazda karşılayarak tıpkı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz fazla kapasiteye cemaat az altyapımız var. Bu dahi çekicilik ve bayram vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların böylelikle seçkin öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, safha sonuçları açıklayacağız, sakınım yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Rate sakınma tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tutmak amacıyla 41 memleket merkezimizde yekpare başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde da bu yerleşimi ikinci safha sürecinde taahhüt etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını gine yıpranmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Tüm Türkiye’miz dahi altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle bile birlikte olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma yerine hep birlikte çalışmaya bitmeme edeceğiz. Umum gençlerimize sonuçlarımızın yalabık olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci yeryüzü mail şekilde takip etmeyi referans ediyorum.”

Share: