GSB sıkıntılı başvuruları açıklandı

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB mahdut başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha meydan yerleştirmede tarihimizin arz faziletli rejim oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Nazır Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor il müdürlerinin üstelik devir içi katıldığı toplantıda GSB ev referans sonuçlarına ilgili bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim bilimi tedris dönemi ev başvurularına ilişin birinci safha faaliyet sonuçlarını ısınmak için toplantının düzenlendiğini anlatım fail Kasapoğlu, “800 mikro, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla herhangi bir alanda erdemli teveccühe mahzar tıpkısı altyapı ve yaşam alanı. Mecmu gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ emreylemek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Mecmu çalışmaların bili odaklı şekilde ve tamamıyla ayrımsız tümce yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de çözümleme, planlama ve aplikasyon adına 3 esas başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Kapan sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Esas amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşim sürecini sunma faal, verimli şekilde canlı koordinasyonla atfetmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen afaki ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üniversite küşat tarihleri diyar el farklı oluyor. Biz da bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Ateşli sevgi komple benzeri faaliyet var. Bu adamakıllı çalışmaları evire çevire neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu vasıtasıyla dijital yerine çözümleme edildi. Başvurusu muteber sayılan öğrencilerimiz, dirimlik, sükse ve sosyal uzanım kriterleri temel alınarak gine ağız ağıza dijital ortamda, objektif şekilde tıpkı puanlamayla tayin edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yeryüzü yakın almak kaydıyla sistem yapıldı. Şayet o yurtta kayran bulunmayan ise genişlik mümasil özge yurda rejim geçmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz henüz var”

Vekil Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kadar konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin de ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında yerine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci safha düz yerleştirmede tarihimizin sunu efdal kumpas oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı ev hizmetlerinin dünyada eşi ayrımsız bulunmayan. Biz yüzdelik 80’lik oranı hem üstelik evvel fazda karşılayarak bire bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan fazla kapasiteye erbap sıkı altyapımız var. Bu dahi çalım ve şenlik vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların böylecene her öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Sıfır yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak olmak için 41 toprak merkezimizde eksiksiz başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde de bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tutmak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu topu yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını yine kullanılmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Parçalanmamış Türkiye’miz de altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle müşterek gelişigüzel olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma hesabına bütün alay malay çalışmaya devam edeceğiz. Tamam gençlerimize sonuçlarımızın filinta olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci bildirme mümasil şekilde takip etmeyi tavsiye ediyorum.”

Share: