Güler Sabancı’dan Dünya Kız Çocukları Günü Mesajı: “Içtimai Gelişmenin Bildirme Koskocaman Koşulu Kız Çocuklarını Desteklemekten Geçiyor”

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, 11 Teşrinievvel Dünya Kız Çocukları Haset amacıyla benzeri nabız yayınladı. Güler Sabancı, “Toplumsal gelişmenin bildirme eke koşulunun kız çocuklarını desteklemekten geçtiğini haddinden fazla mebzul biliyoruz” dedi.

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Mürekkep Milletler tarafından 2012 yılında zar edilen 11 Ilk Teşrin Acun Kız Çocukları Haset özelinde ayrımsız mülahaza yayınladı. Güler Sabancı’nın mesajı şöyle:

“TÜRKİYE, SOSYAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ ENDEKSİNDE 146 TALIH ARASINDA 124’ÜNCÜ SIRADA

“Sabancı Vakfı adına, kalık asra mail geçmişimizle, kadınlar ve kız çocuklarının hayatın seçkin alanında güçlenmeleri, bedel fırsatlara erbap olmaları amacıyla boyuna çalışıyoruz. Toplumsal gelişmenin yer şanlı koşulunun kız çocuklarını desteklemekten geçtiğini haddinden fazla gani biliyoruz. Dünya Iktisadi Forumu’nun 2022 yılı sosyal eşey eşitliği endeksine bakarak ülkemiz 146 mutluluk ortada 124’üncü sırada bulunuyor. Bu endekste Türkiye, iktisadi katılım ve fırsat eşitliği kategorisinde 134’üncü, yetişek olanaklarına erişimde 99’uncu tam kayran alıyor. Bu levha karşısında dahi haddinden fazla mefret sorumluluklarımızın olduğunun farkındayız. Çünkü biliyoruz ki kız çocukları eğitimlerine bitmeme ettiğinde şişman başarılar elde edebiliyor ve ongun yerlere gelebiliyor. Bir kız çocuğunun hayatındaki tezyifkâr tıpkı gelişimin kartopu misali ailesini, çevresini, ülkeyi ve başkaca dünyayı tebdil gücüne ehil olduğuna inanıyoruz. Tığ bu başarıyı onlara yaşatmak için temas ant elimizden geleni yapmaya ve onların yanı sıra olmaya devam edeceğiz.”

“TAZE KADINLAR, EĞİTİM VE İSTİHDAMA ERİŞİMDE BİRÇOK ENGELLE SAVAŞ EDİYOR”

Türkiye’üstelik sayıları 3,5 milyona ulaşan 18-29 gözyaşı arasındaki gelişigüzel iki zihayat kadından birinin hangi eğitimde ne istihdamda yer aldığını vurgulayan Güler Sabancı’nın açıklaması şöyle:

“Türkiye’da genç kadınların terbiye ve istihdama erişiminde özellikle toplumsal seks rolleri görünmek amacıyla birçok engel ile mücadele ettiğini görüyoruz. Bu engellere baktığımızda ise bala, nemli, engelli bakımı kabilinden sorumluluklar, anadan görme sosyal eşey rolleri, patriarkal ev yapısı, erken yaşta ve zorla evlilikler ile işgücüne katılımdaki eşitsizlikler üzere bir nice faktörün öne çıktığını biliyoruz.

Zinde kadınların eğitimde ve istihdamda meydan alması toplumsal hisse senedi üzere olmazsa imkânsız tıpkısı konudur. Bu sebeple bile Sabancı Vakfı yerine ülkemizdeki sunu eke sosyal sorunlardan biri haline mevrut bu konuyu esas ruzname maddemiz kendisine gördük. Bu mesele ışığında hayata geçirdiğimiz Geleceğini Kuran Gailesiz Kadınlar projesi ile ne eğitimde ne istihdamda vadi alan genç kadınların dava ve ihtiyaçlarını görünür kılarak tüm kurumları harekete geçirmeyi, onların farkındalığını artırmayı ve güçlenmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Ülkemiz amacıyla, ülkemizin bugünü ve yarınları üzere çok değerli olduğuna inandığımız bu proje ile birçok başarı hikayesi yazacağımıza inancım birlik. Zira genç kızların gözlerinde o ışığı görüyoruz. O kandil, yaptığımız ve yapacağımız yekpare çalışmalarda bize esin veriyor. Buradan aldığımız güçle, bu konunun takipçisi olmaya, rüya ve heyecan içerisinde çalışmaya devam edeceğiz.”

SABANCI VAKFI’NDAN DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ’NE HUSUSI VİDEO: “BİR KIZ ÇOCUĞU KAZANIRSA, ÜLKEMİZ KAZANIR”

Sabancı Vakfı, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’ne özel tıpkısı bile video yayınladı. Üs tıpkısı hikayeden yola çıkarak hazırlanan film, Sivas’ın Kolluca köyünde geçiyor ve köyde gailesiz tıpkı kızın darülfünun sınav sonuçlarını öğrenmesiyle başlıyor. Tababet Fakültesi’nin kazandığını öğrenen zihayat kız, balaban tıpkısı heyecanla babasına bilgi vermeye gidiyor. Babası balaban haberi berberde alıyor ve yanındaki değişik babalara gururla kızının doktor olacağını söylüyor. Berberdeki apayrı tıpkı cet bu haberi alınca koşarak kızını arıyor. Film süresince bambaşka kızların muvaffakiyet haberini duyan babalar, özlük kızlarının üzerindeki hizmet sorumluluklarını alarak onları ibret çalışmaya yönlendiriyor. Babalarının desteğini alan genç kızlar de çizin çizin Tababet Fakültesi’ni kazanıyor. Direktör koltuğunda Kıvanç Baruönü’nün oturduğu, TBWA/Istanbul imzası ve yapımını Organic Film’in üstlendiği filme https://www.youtube.com/watch’v=jS9tx2oU9E8&ab_channel=Sabanc%C4%B1Vakf%C4%B1 bağlantısından erişilebiliyor.

Share: