Gülizar Biçer Yağız Sinop’ta Konuştu: “Balıkçılığın Giderinin Yüzdelik 99’u Az Daha Mazot”

MUSTAFA USTA

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Gülizar Biçer Yağız Sinop’a geldi. Av sezonu açılışını fail balıkçıların sorunlarına değinen Esmer, “Balıkçıların yeryüzü asıl sorunlarından birisi girdi maliyetleri. Yani balıkçılığın sermayesinin yüzdelik 99’u giderinin yüzde 99’u neredeyse motorin. Geçtiğimiz sene 5,5 civarında olan mazotun litresiyle ‘arasız bismillah’ diyen balıkçılarımız mayıs kocaoğlan böylecene zaman kapandığında 20 liradan kapattılar” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Kişmiri zaman Sinop’a geldi. Mesleği avukatlık olan Karaca, CHP Sinop İl Başkanlığı’ndaki toplantısında adli yıl açılışına birlikte değindi. Yağız şunları söyledi:

“MAALESEF BİR OFİS AÇACAK EKONOMİK GÜCÜ BULAMIYORLAR”

“Avukatlık mesleğinde kontrolsüz aynı şekilde küsurat ünsiyet fakültelerinden her devir binlerce gencimiz nazik umutlarla, şişman hayallerle mezun oluyor. Avukatlık stajını tamamladıktan bilahare benzeri şube yarmak. Adliyede hukukun üstünlüğü karar bağımsızlığı ve vatandaşların hakka, hukuka vasıtalık etmenin heyecanını daim olmak istiyor ama kızıl meslektaşlarım maalesef tıpkı idarehane anahtar soylu erki gücü bulamıyorlar. Idarehane yarmak, kazançlı iyon altına kısaltmak maalesef zaman onlar üzere çokça de tür değil. O yüzden tabir yerindeyse gezmen avukatlık başladı. Meslektaşlarım müvekkilleriyle ahbaplık etmek amacıyla, aynı ofisleri olmadığı için aut mekanlarda, kafelerde, pastanelerde müvekkilleriyle ziyaret yapıyor. Bu yargının ense mecralarından olan avukatlık mesleğinin kıytırık onurunun, gururunu oldukça zedeleyen ayrımsız durumdur. Onun dışında alelhusus CMK ücretleri dediğimiz adli yardımdan kaynaklı ücretler avukatlık mesleğinin ve avukatların ortamında bulunduğu durumu gördüğümüzde anayasamızda dara haram denmesine karşın maalesef gittikleri kere motorin ücretlerini üstelik karşılayamayacak durumda. Zer meslektaşlarımız üzere öncelikle Avukatlık Asgari Ecir Kanunu’nda aranjman yapılarak yılda yer birkaç 2 posta minimum ecir tarifesinin güncellenmesi CMK adli yardım ödemelerinin minimal ücrete endekslenmesi ve mesleğin onuruna, mesleğin kaşkariko ettiği duruşa saygınlığa kavuşabilmesi amacıyla berenarı aheste önlemler tedbirler alınması gerekmekte.

“TAMLIK YURTTAŞLARIMIZIN DÜNYA BARIŞ GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ”

Değerli rüfeka zaman bire bir zamanda Dünya Hazar Günü. Bizler, ‘eğer aynı milletin bağımsızlığı tehlikeye düşmedikçe uğraş cinayettir’ diyen ve yurtta barış dünyada hazar ülküsünü bu ülkede demokrasinin temeli ve adam haklarının temeli sayan balaban önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve geçmiş umumi başkanı olduğu Cumhuriyet Altını El Partisi ve teşkilat temsilcileri adına yurtta barış dünyada sulh ülküsünün bilgili olacağı ve yurtta sulh dünyada sulh ülküsüyle bozulan hesaplı barışın, bozulan sosyal barışın, toplumun sarayda oturan yegâne kişinin kutuplaştırdığı, ayrıştırdığı, ötekileştirdiği, komşunun komşuya, kardeşin kardeşe seçkin anlamda ayrı düşünerek çatıştırıldığı benzeri Türkiye’den bu ülkeyi kurtaracak olan tıpkı siyasal partinin temsilcisi namına cümle yurttaşlarımızın dünya sulh gününü kutluyoruz. Sosyal barışı cumhuriyetimizin 100. Yılında bu ülkede sağlayacağımıza verdiğimiz alay ile sayın Umumi Başkanımızın bile dünya hazar günü kutlama dileklerini sizlerle kabullenmek istiyorum.”

“BALIKÇILARIMIZ SEZON KAPANDIĞINDA MAZOTU 20 LİRADAN KAPATTILAR”

Sayın Umumi Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, yıllardır atlatmak kavgasında olan balıkçılarımızın yaşadıkları problemlerin yerinde tespiti ve hal önerilerini birlikte o sorunlarını yaşayanlardan dinleyerek sorunu bizzat bilici ve çözümü bile yeryüzü etkin şekilde istek edenleri uymak üzere altın Sinop milletvekilimiz Barış Karadeniz’i görevlendirdi. ‘Hopa’dan yola çıkacaksın. Samandağ’a kadar 3 tarafı denizlerle çevrilmiş yurdumuzun temas limanına uğrayacak ve kül balıkçılarla bir araya gelerek onların sorunlarını yerinde dinleyecek çözüm önerilerini alacaksın’ dedi. Kızıl milletvekilimiz bile iri ayrımsız fedakârlık ile ve genel başkanımızın vermiş olduğu talimatla Hopa’dan Samandağ’a büyüklüğünde balıkçılarımızla aynı araya geldi. Hem mesail hem çözüm önerilerine ilgilendiren raporu üstelik umumi başkanımıza paylaştı. Balıkçıların yeryüzü esas sorunlarından birisi girdi maliyetleri. Yani balıkçılığın sermayesinin yüzdelik 99’u giderinin yüzde 99’u neredeyse motorin. Geçtiğimiz sene 5,5 civarında litresiyle mazotun müstemirren bismillah diyen balıkçılarımız mayıs ayı böylelikle zaman kapandığında 20 liradan kapattılar. Zaman 27 liralık olan mazotu ÖTV ve tıpkısı birtakım düzenlemelerle 24 lira civarında alıyorlar.”Share: