Günindi Karadeniz Bölgesine 69 hâkim ve begayet ikaz sistemi kuruluyor

Günindi Karadeniz Bölgesine 69 dominant ve şiddetli uyarı sistemi kuruluyor

BARTIN – Bartın, Karabük, Kastamonu ve Zonguldak illerini kapsayan Mağrip Karadeniz bölgesine DSİ yoluyla 69 Aşırı Erken Uyarma Sistemi kuruldu.

Sonuç 2 yıldır Garp Karadeniz Bölgesinde yaşanan sel ve taşkınlar sonucu DSİ yoluyla Bartın’ın nehir ve akarsuların yükseltici ve akıntı değerlerini merkezden strateji amaçlı erken uyartı sistemleri kuruldu.

DSİ 23.Kesim Müdürlüğü yetkileri, öz baskı sınırları içerisinde saha kayran havzalarda iskân yerleri içerisinden sabık ve katmerli riski sunma eden akarsuların istikşaf edilerek, aşırı er uyarısına müteveccih düzem rasat istasyonlarının kurulmasına makul olan 69 sayı dideban belirlendiğini açıkladı.

Mağrip Karadeniz Bölgesinde düz alan Bartın, Karabük, Kastamonu ve Zonguldak illerinde belirlenen 69 noktaya kamu er uyarma sistemlerin 2022 yılı sonuna kadar tamamlanacağı belirtildiği açıklamada; ” Serencam yıllarda global abuhava değişkenliğinin etkileri ülkemizde birlikte hissedilmeye başladı. Bu iklim değişkenliği sonucunda noktasal yağış miktarları az çok artmakta ve taşkınlara faktör olmaktadır. Kesim Müdürlüğümüz sınırları içerisinde son iki yılda yaşanan hâkim felaketleri bu durumu ispatlar niteliktedir. Yaşanan doğal afetler sonucunda çokça sayıda fert ve mal kaybı meydana gelmiştir. Bu nedenle Bölge Müdürlüğümüz sınırları içerisinde kâin Bartın, Karabük, Kastamonu ve Zonguldak illerinde taşın er uyartı sistemi kurulması için 69 sayı nokta yapılan muayene ver değerlendirmeler sonucunda belirleme edilmiştir. 69 sayı istasyondan 15’i Zonguldak’a 13’ü Bartın’a, 12’si Karabük ve 29’u üstelik Kastamonu’ya kurulması planlanmaktadır. Bugün fiktif ile 42 istasyonun kurulumu bütün olup çalışmalar devam etmektedir. Taşkın Er Ihtar Sistemi, tayin edilen dere yahut çayda akarsu seviyesinin enstantane adına izlenmesi ve nazik seviyelerde operatörlerimize uyarı vererek iskân yerlerindeki vatandaşların dere yataklarında uzaklaşmasını sağlayarak birey ve servet kaybının önlenmesidir” ifadelerine vadi verildi.

Köylü sakinlerinden Niyazi Yalman, “Bura Bartın Millet İlçesi Ağaköyü inciler mahallesinde köprünün üstünde bulunmaktayız. Sabık 15 Ilkgüz da baskın afeti oldu ve dun üst 40 lüp, araziler su altında tarz katıksız facia yaşandı. 2021 yılı 14 Ağustos’ta bile doğal afet yaşandı. Bu afette Bartın’de bire bir teyzemiz ahiret yolculuğu etmiştir. Mağrip Karadeniz bölgesinde pare ebedî uyku oldu. Şu gördüğünüz cihazı yapmışlar. Yani halkımızı müzaheret etmek için tabii afetlerden yüklenmek amacıyla yapmışlar. Onlardan Allah razı olsun diyoruz” dedi.

Share: