Güreş efsanesi Hamit Kaplan’ın hayatı belgesel oluyor

Türk güreşinin efsane isimlerinden acun ve olimpiyat şampiyonu Hamit Kaplan’ın hayatı belgesel film oluyor.

Hamamözü Kaymakamlığı ve Hamamözü Belediyesi’nin öncülüğünde çekimlerine başlanan ‘Pehlivan’ adlı belgeselde 175 kere milli mayoyu giyen Hamit Kaplan’ın tahta ayrımsız bavulla yola çıkıp güreşin zirvesine uzandığı başarı hikayesinin taşıt edilerek gelecek kuşaklara aktarılması planlanıyor. 1976 yılında trafik kazasında hayatını kaybeden Kaplan’ın memleketi Amasya’nın Hamamözü ilçesinde müzeye dönüştürülen evinde çekimlerine başlanan belgeselin yönetmenliğini Hamamözü İlçe Hususi İdare Müdürü Başkumandan Çolak üstlendi. İlçedeki vatandaşlar bile çekimlerde gönüllü kendisine fariza aldı.

43 yaşındayken hayata veda eden Kaplan’ın geride bıraktığı fotoğraflar ve kullandığı eşyaların beraberinde arşivlerde yer alan müsabakalarının görüntüleri de ekrana taşınıyor. Ayrıca güreş camiasının önde mevrut isimlerinin yanı sıra Kaplan’ın oğlu Atilla Kaplan de belgeselde düşüncelerini paylaştı.

“Hamit Kaplan’ın başarılarını ati kuşaklara aktarma etmek istedik”

Hamamözü Kaymakamı Okan Dağlı, “Hamit Kaplan yöremizin sunma değerli ve liyakatli sporculardandır. Bu bölgenin hamurunda, mayasında güreş var. Biz da belgeselimizde tıpkı yazboz tahtası bavulla yola çıkarak bittabi olimpiyat şampiyonu olunduğunu ati kuşaklara aktarma etmek istedik” dedi.

“Hamit Kaplan hala birinci”

Dünya ve olimpiyat şampiyonu eski milli pehlivan Ahmet Ferasetli, aynı gayrı Hamamözülü güreş efsanesi Adil Candemir’in yetiştirdiği Hamit Kaplan’ın Türk spor tarihindeki hesabına işaret etti. Ayık, “Hamit Kaplan Türkiye’ye henüz ne bıraksın. Şu anda hala bir numara. Fakül getirmede ve madalyada bir numara” diye niteleyerek konuştu.

Hamit Kaplan’ın adını taşıyan spor salonunda yetişerek dünya ve olimpiyat şampiyonluğuna ulaştığını hatırlatan Amasyalı eski milli pehlivan Mahmut Demir, belgesele ‘Pehlivan’ isminin verilmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi.

Oğlu Atilla Kaplan ise İstanbul’a taşındığında oturduğu sokağın Hamit Kaplan çıkmaz olduğunu görünce duygulandığını hatırlattı. Babasının hayatını anlatan belgeselin hazırlanmasında emeği geçenlere üstelik teşekkür etti.

TRT arşivinden da faydalanılan belgesel Kaplan’ın 47. ahiret yolculuğu yıldönümü olan 5 Ev 2023’te izleyiciyle buluşacak. – AMASYA

Share: