Hareket sonrası molozlar geri dönüşüme kazandırılıyor

Hareket sonrası molozlar düşüncesiz dönüşüme kazandırılıyor

Molozlardan kalın kafalı transformasyon eliyle elde edilecek bakir malzemeler, inşaat sektöründe dayanıklılığı artırmak amacıyla kullanılabilecek

MALATYA – Malatya İnönü Üniversitesinde vazifeli Doç. Dr. Müslüm Uğur Maraş, deprem sonrası yıkılan binaların enkazlarındaki molozları et kafalı dönüşüme kazandırılarak elde edilecek malzemeden daha faziletkâr dayanımlı çatı malzemeleri üretebileceklerini söyledi.

“Asrın Felaketi” kendisine nitelendirilen ve 11 ilde şişman yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra kriz kaldırma çalışmaları bitmeme ediyor. Depremlerde yıkılan binaların enkazlarındaki molozların mankafa dönüşüme kazandırılması gerektiğini belirten İnönü Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Müslüm Misyon Maraş, depremin vurduğu şehirlerde yıkımdan geriye küsurat molozların çevreye kötülük vermeden vurdumduymaz dönüşüme kazandırılarak ekonomiye ulama sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

“Kavrayışsız dönüşümlü beton malzemeleri tekrardan ekonomiye kazandırabileceğiz”

İnşaat molozlarının özlük aralarında ayrıştırıldıktan bilahare kavrayışsız dönüştürülerek elde edilecek gereç ile inşaatlarda dayanıklılığı artıracak yayın elde edeceklerini belirten Maraş, ” İlk etapta molozların malzemeleri kişi aralarında ayrıştırılabilir. Özellikle demirlerin çıktığı malzemeler, plastikler, camlar bunlar kendi aralarında ayrıştırılabilir. Ama bizim burada yaptığımız çalışmada ise alelhusus beton kısmında. Kalın Kafalı dönüşümlü beton malzemeleri tekrardan ekonomiye kazandırabileceğiz. Bunlar kontrollü bire bir şekilde kafasız dönüşüme kazandırıldığı sürece hele ülkemiz için hem maliyet kendisine hem da ekonomik kendisine kısık oylumlu katkılar sağlayacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

300 milyon titrem moloz mankafa dönüşüme kazandırılacak

Yaklaşık 300 milyon tonu bulması öngörülen moloz yığınlarının kalın kafalı dönüşüme kazandırılmasıyla uzun uzun benzeri müddet çatı malzemesinin, inşaat sektöründe kullanılabileceğinin altını çizen Maraş, “Yıkılan binalardan sâdır istatistiklere göre kısaca 300 milyon tona mümasil malzemenin şuanda anlayışsız dönüşüme gittiği söyleniyor. Kentsel dönüşümle alay malay orta ve bati hasarlarında yıkılacağını düşülecek olursak bu bir bilyon tonu geçeceği düşünülüyor. Ülkemizde kısaca çimento sektöründe üretilen 80 milyon tona yakın ayrımsız gereç varken burada tahminî 10-15 yıllık bir çatı malzemesini yapım sektörüne kazandırabiliriz” diye konuştu.

“Yeni formül ile düşük dayanımlı bina malzemelerini ultra faziletkâr dayanımlara çıkartabiliyoruz”

Çimento sektörünün almaşık malzemelere yönelmesi üzere geri dönüşümden elde edilecek ürünlerin inşaatlarda kullanılacak çimento ihtiyacını de karşılayabileceğine değinen Maraş, “Burada yaptığımız çalışmada alelhusus malzemenin düşük kalitesini yeni geliştirdiğimiz yöntemlerle elan faziletkâr dayanımlara çıkartabiliyoruz. Geçer yapı malzemeleri genelde düşük dayanımlı çatı malzemeleri. Bizim geliştirdiğimiz yıpranmamış “alkali aktivasyon yöntemi” dediğimiz yöntemle erdemli dayanımlara üste ultra faziletli dayanımlara çıkartabiliyoruz. Özellikle yalnız çimentoda elde edemediğimiz dayanımları bu geliştirdiğimiz yöntemle elde edebiliyoruz. en son yaptığımız çalışmada C100-120 betonla tahminî Malatya Büyükşehir Belediyesi ve İnönü Üniversitesinin ortak projesinde bunu ast yapılarda kullanılacak çimentosuz beton borazan ürettik. Uygulamasını de yaptık bundan ahir süreçte bunların değişik adına detaylandırılıp hem zir yapılarda hem üstelik kayırıcı yapılarda kullanımı rahatlıkla sağlanabilir.

Şuanda Paris Antlaşmasında karbon salınımı sunu faziletli olan bina malzemelerinden aynı tanesi bile çimento sektörü. Çimento sektörünün yeni almaşık malzemelerine yönelmesi üzere bu kaynakların tekrardan kullanılması hem inşaat sektöründe çimentoya olan ihtiyacın benzeri kısmının bu şekilde giderilmesi sağlanacak hem üstelik dünyada bunanla ilgili yaşıt tıpkı proje olacak ve bunun ülkemiz namına balaban aynı projeye etap atılacağı düşünülmektedir” diyerek konuştu.

Share: