Hars ve Turizm Bakanı Ersoy, Tokat’ta “Artağanlık Hasadı Programı”nda konuştu Açıklaması

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Ülkemizi 7 ayda musahabe fail yaşama sayısı 26 milyona ulaştı. Emeklerimizin neticesini alıyoruz çokça şükür amma bu noktaya cılız gelinmediğini de nakletmek isterim.” dedi.

Tokat Belediyesi yoluyla planlı Tokat Gastronomi Festivali kapsamında Küçükbağlar köyünde Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen Artağanlık Hasadı Programı’na katılan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Tokat mutfağında birbirinden yalabık tatları gördüklerini söyledi.

Tokat mutfağın kendine özgü eşsiz tatları barındırdığını dile getiren Ersoy, “Tokat kebabı coğrafi işaretli lezzetlerden biri elhak. Yoğurtmaç, oflaz balıketinde ve baklalı biber dolması, pehlili pilav, bat, bacaklı çorba, Zile köme, Zile pekmezi, elan birçok lezzetler var.” ifadesini kullandı.

Ersoy, serencam üç yılda turizm alanındaki çalışmalarının meyvelerini fazlasıyla verdiğini vurgulayarak, şöyle bitmeme etti:

“Öncelikle sizinle geçtiğimiz hafta açıklayan güzelce haberi paylaşacağım. Ülkemizi 7 ayda ziyaret eden emanet sayısı 26 milyona ulaştı. Emeklerimizin neticesini alıyoruz haddinden fazla şükür ama bu noktaya basit gelinmediğini üstelik ikna etmek isterim. Bu başarının arkasında devletle sektörün mıhsıçtı iş birliği, balaban say, ceht ve hız var. Senenin başında bu yıl üzere hedeflerimizi 42 milyon seyyah, 35 milyar dolar dirimlik yerine belirlemiştik amma gelişmelere baktığımızda bu rakamları güncelleme kararı aldık. Bu yıl ülkemizde 47 milyon ziyaretçi ağırlamayı, 37 bilyon dolar dirimsel elde etmeyi bekliyoruz. Bu başarının arkasında turizmin çeşitlendirilmesi da majör bir vadi tutuyor.”

Dünyada gezi edenlerin yüzde 80’inin destinasyon seçiminde yeğleme yaparken, yeme ve içme imkan ve çeşitliliğini mutlaka ayn önünde bulundurduğunun altını çizen Ersoy, bunu dikkate alarak gastroturizmi ciddi kayran adına belirlediklerini anlattı.

Türkiye’nin, dünyanın sunu ensesi kalın ve kalifiye aş damı kültürüne eş evvel üç ülkesinden biri olduğunu belirten Ersoy, şunları kaydetti:

“Bu nadir mirasımızı etkin biçimde tanıtarak Türk mutfağının markalaşmasını çıkarmak, bizim amacıyla şişman, koskocaman tıpkı erek. Gastronomi turizmi, tıpkı zamanda nitelikli turisti da çekerek turizm gelirlerini heybetli ölçüde artırıyor. Tokat de gastronomi kendisine baktığımızda bahtlı benzeri şehrimiz. Tarladan sofraya lezzet yolculuğu amacıyla seçkin madde bu bölgede bulunuyor. Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşleri üstelik hem Türk mutfağının tanıtılması hem üstelik dede tohumunun yaygınlaştırılması amacıyla korkulu ceht gösteriyor. 21-27 Mayıs tarihleri ortada planlı Türk Mutfağı Haftası’nın açılışını üstelik Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi ile Balıkesir’dahi gerçekleştirmiştik. Türk mutfağının tanıtılması konusundaki çabaları dolayısıyla bakanlığım, ağababa tohumunun yaygınlaştırılması yönündeki çabaları nedeniyle bile gelecek nesiller adına namına teşekkür ettiğimi dile ilam etmek isterim.”Share: