Hars ve Turizm Bakanı Ersoy, Uluslararası 7. Gelibolu Maratonu’na katıldı Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu yıl 7’ncisi planlı Uluslararası Gelibolu Maratonu’na katıldı.

Vekil Ersoy, Hars ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla Gençlik ve Spor Bakanlığının destekleriyle, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanlığı organizasyonunda, Troya Firez Yolu Festivali etkinlikleri kapsamında “Pes Etmeyenlerin İzinde” sloganıyla düzenlenen maraton öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ayraç değerine balaban ulama sağlayan Ekin Yolu Festivalleri etkinliğinde Çanakkale etabının serencam aşamasına geldiklerini söyledi.

16 Eylül’birlikte başlayan Troya Hars Yolu etkinliklerinde 42 ayrı noktada 112 etkinlik gerçekleştirildiğini belirten Mehmet Nuri Ersoy, şöyle devam etti:

“Binden çok sanatkâr etkinliklerde manzara aldı. Katılımım haddinden fazla büyük olduğu bire bir organizasyon oldu, beklentilerimizin haddinden fazla üstünde Çanakkaleliler festivale bağlam gösterdiler. Zaman de son etkinliğimiz olan Gelibolu Maratonu’nu koşacağız. 42 kilometre, 21 kilometre ve 10 kilometre etaplarımız var. Dileyenler 1915 Hatıra Maratonu’nda yürüyebilirler, koşabilirler. Hem ekin hem laf hem dahi spordan 7’den 70’e herkesin katıldığı bir nice etkinliğin gerçekleştirildiği bu eşkal festivallerin hem ülkemize hem festivallerin gerçekleştirildiği illerimize ömre bedel olmasını diliyorum. Sporcu arkadaşlara başarılar diliyorum.”

Kendisinin dahi gelişigüzel sabah 10 kilometre yürüdüğünü anlatan Bakan Ersoy, “O yüzden rutin yürüyüşümü yapacağım diyebilirim. Tabiatıyla ben koşmuyorum ama çabuk gidiş yapıyorum. Sevinçli olacak. Zaman albeni üstelik haddinden fazla iyicene. Iri koşu Kilitbahir’deki bu alandan başlayacak ve sona erecek. İnşallah Çanakkale’mizin Türkiye dışında dahi dünyada markalaşmasına kâr olacak diyerek düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Maraton, Çanakkale’nin Eceabat ilçesinin Kilitbahir köyündeki Namazgah Tabyaları önünden başladı.

10 ülkeden 3 binden aşkın sporcunun katıldığı Arsıulusal Gelibolu Maratonu’nda Ekin ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Güç, Eceabat Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Kayran Başkanı İsmail Kaşdemir, Gelibolu Belediye Reisi Mustafa Özacar, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Lucas Robson ile tören düzeni üyeleri da yer aldı.

Yarışmada dereceye girenlere ödülleri düzenlenecek törenle verilecek.Share: