Hatay’dan Başlayan Transanatolıa Yarışı İkinci Gününde

EXPO Antakya alanında 20 Ağustos haset başlayan ve dünyanın en pek rally raid yarışlarından biri olan TransAnatolia ikinci gününe girdi.

Türkiye Araba Sporları Federasyonu (TOSFED) ile Türkiye Turizm Lansman ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) destekleriyle planlı TransAnatolia’nın seramonik startı, Hatay Büyükşehir Uray (HBB) Başkanı Lütfü Uğraş, TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar ve TransAnatolia Sportif Direktörü Orhan Çelen aracılığıyla verildi. Yarışmaya; motosiklet, quad, SSV, otomobil ve kamyon kategorilerinde 56 rally ve 28 raid görünmek amacıyla toplanmış 84 yarış uzlaştırıcı ve 115 müsabık katılıyor.

Hatay EXPO alanından sunulan başlama öncesi konuşan Komutan Çekişme, “TransAnatolia Rally Raid yarışı bu yıl ilklerin, enlerin ve tarihte dünyanın sunu nazik ikinci şehri olan Hatay’ımızda başladı. İlk tarımın yapıldığı, önce buğdayın ehlileştirildiği, ilk zeytinin göt ile buluştuğu tarihin kültürün ve medeniyetin fışkırdığı bir kent bura. 12’ncisi planlı arsıulusal bire bir organizasyona hakeza özel bire bir yerde, artağan Hatay topraklarında karı sahipliği yapmaktan dünya çok mutluyuz. Sporcularımıza şimdiden kazasız belasız aynı konkur olmasını diliyorum” dedi.

TransAnatolia Umumi Koordinatörü Büyükpınar ise “TransAnatolia Rally Raid organizasyonu ile 12’nci yılımızda yerel ve yabancı katılımcılarımızla hazırladığımız kocaman rotada unutulmaz bir deneyim sunmak üzere toplandık. 84 miftah ile avantür komple benzeri yolculuğa çıktık ve tarihin tozlu sayfalarında, geçmişe yolculuk yapacağız” diye konuştu.

Hatay’dan başlayan yarışma; Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Kayseri, Sivas, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Sazak, Karaman, Aksaray, Konya ve Ankara illerinden geçilerek 27 Ağustos’ta Eskişehir’de sona erecek.Share: