Hazırlıklar tamamlandı, balıkçılar bu geceleyin ‘Vira Bismillah’ diyecekler

Hazırlıklar tamamlandı, balıkçılar bu geceleyin ‘Vira Bismillah’ diyecekler

TRABZON Mutluluk genelinde denizlerde av yasağının 1 Ilkgüz’üstelik kalkacak olmasının arkası sıra bu geceleyin denize açılacak olan tekneler akıbet hazırlıklarını yaptı. Balıkçı tekneleri 1 Eylül’dahi başlayacak kullanılmamış av sezonu üzere bu tün ‘Vira Bismillah’ diye denize açılacak ve sezona sivri avı ile başlayacaklar.

Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 Nisan’da başlayan haram dönemi 1 Eylül itibariyle sona eriyor. 1 Eylül’dahi denize açılacak olan tekneler 4,5 ayın arkası sıra serencam hazırlıklarını tamamlayarak denize ferahlamak için beklemeye başlarken yeni sezondan ümitli olduklarını söylediler.

Sabık sezon palamudun olmadığını bu zaman ise beklentilerin ongun yönde olduğunu tamlayan Yılmayan Balıkçılık sahiplerinden Haberci Yılmaz, “Yıpranmamış sezondan beklentilerimiz ongun yönde balık görünüyor palamut var inşallah bereketli olacak. Güzeşte mevsim bile mebzul idi ancak palamut yoktu bu sene henüz mebzul görünüyor inşallah bereketli olacak az buçuk masraflarımız az buçuk arttı. Şu zaman Zonguldak tarafında balık ciddi görülüyor ancak denize çıkmadan kemiksiz benzeri husus nakletmek akıllıca değil. Balık nereye giderse tığ üstelik peşinde olacağız. Teknemizde 40 büyüklüğünde âdem çalışıyor inşallah 31 Ağustos gecesi denize açılacağız. Biz çokça eski 4 gömlek balıkçısıyız dedemin babası bu işi yapıyordu babadan de bize kaldı. 2005 yılında pelit çok olmuştu 2015’dahi bile oldu bu yıl çıktı görünüyor inşallah ongun olur vatandaşımızda çarkıt balık yiyecek inşallah yalnız masraflarımız biraz henüz faziletli” dedi.

Margo Hüseyin Balıkçı Gemisi Kaptanlarından Mustafa Yılmaz da “Hazırlıklarımız münteha. Beklentimiz avcılığın gür olacağı yönünde. Sezona pelit avcılığı ile başlayacağız. Tahminî 4 yıldır bol palamut avcılığı olmuyordu inşallah bu sene verimli olacak. April 15 sezon bitiminden bugüne büyüklüğünde ağların tamiri gelmek için teknemizdeki başka eksikleri gidermeye çalıştık. Genellikle Karadeniz’da avlanacağız, balık nerede olursa bizde takiben gireceğiz. Sinop’dahi olursa Sinop’a, İstanbul’üstelik olursa İstanbul’a gideceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Share: