Hdp’li Işık’tan Icra Vekili Kirişci’ye: “Van’da Kül İlçelerde ve Mahallelerde El Aldatmak Dağıtımı Hangi Ahit Yapılacaktır?”

HDP Van Milletvekili Ermiş Orhan Işık, Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye, “Van’bile cemi ilçelerde ve mahallelerde ahali savsaklamak dağıtımı ne antlaşma yapılacaktır” sorusunu yöneltti.

HDP Van Milletvekili Aziz Orhan Işık, iktisadi kriz nedeniyle halk savuşturmak üretiminin yapılmadığı Van’üstelik aktif yurttaşların itilaf sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Orhan Işık, Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci’nin yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği istifham önergesinde şu değerlendirmeleri yaptı:

“Türkiye genelinde derinleşen hesaplı akse yurttaşların günlük yaşamında hayati sorunlara sefer açmaktadır. Maliyet artışları dolayısıyla işletmeler batkı ve kapanma durumları ile karşı karşıya kalırken birçok müteşebbis ise işini sürdürememektedir. Soylu Erki akse işletmeler açısından de çokça boyutlu yerine derinleşmektedir. Van’dahi İpekyolu, Edremit ve Tuşba belediyeleri üzere ekmek üretip dağıtan ahali savmak fabrikası bile kalan maliyetleri esbabımucibe göstererek paketlemek üretimini durdurmuştur.

“BELEDİYELER MALİYET ARTIŞI GEREKÇESİYLE MURAT EDİLEN FİYATIN SÖZLEŞMEYE AYKIRI”

Belediyeler kamuoyuna yaptıkları açıklama ile yurttaşlar için şişman benzeri sorun olan bu durumu doğrulamıştır. Belediyelerin açıklamasına göre; “Van’ın İpekyolu, Edremit ve Tuşba belediyeleri, bu belediyeler ile imzalanan tören düzeni gereğince müteahhit firmayla değer üzerine uzlaşılamamış ve el atlatmak satışı hizmetini durdurma kararı almıştır. 3 belediyeden yapılan eş açıklamada, henüz önce yapılan uyuşma gereği yüklenici firma eliyle üretilecek aynı nüsha ekmeğin 210 gram olup eksiksiz masraflar dahil birim maliyetinin piyasada satılan savsaklamak fiyatlarından yüzdelik 20 indirimli olarak belirlendiği marke ancak ‘Yüklenici firma tarafından girdi fiyatlarında meydana mevrut artışı” esbabımucibe göstererek bedel artışı rica etmiştir. Belediyeler maliyet artışı gerekçesiyle kâm edilen fiyatın sözleşmeye mugayir olduğunu belirtmiş fakat çözüm üretmek namına el savmak üretimi ve dağıtımını durdurmuştur. Bu nedenle hele fırın bulunmayan bazı bölgelerde atlatmak temininde çok şişman mesail yaşanmaya başlanmıştır. 3 ilçede üstelik alelhusus merkezi yerlere çokça uzak mesafede olan mahallelerde paketlemek temininde sav yaşanmaktadır. Birçok yerde yaşanan bu sevgili özellikle Tuşba ilçesinin Dağönü, Göllü, Güveçli, Yabalıköy, Halkalı, Mefruşat, Amik ve Ayanıs bölgelerinde günce yerine aldatmak temini sorununa yol açmıştır. Bu mahallelerde fırın işletmesi ve bir unlu mamullerin üretimi kısıtlı veya tek yok durumundadır.  Özellikle bu bölgelerde halkın ekmek ihtiyacı geciktirilmeden sağlanmalıdır.

“HALKI GÜNLÜK EKMEĞE KADIN FAIL SİYASET EL ATLATMAK ÜRETMEMEKTE ISRAR EDEREK YAŞANAN SORUNU DAHA BILE DERİNLEŞTİRMEKTEDİR”

Van gibi çöllük sayısı resmi verilerle 400 bin güç üstünde olan ayrımsız ilde halk paketlemek üretimi zorunlu aynı ihtiyaçtır. Bir Nice ilde bu yönde bölüt içtimai bindi çalışmaları geliştirilmiştir. Van’üstelik üstelik geciktirilmeden bu yönde tıpkısı düzentileme yürütülmelidir. 30 büyükşehir içerisinde ahali savsaklamak üretimi yapılmayan yerler kayyum yönetiminde mütezayit Van, Mardin ve Diyarbakır büyükşehir belediyeleridir. Konuşu akse nedeniyle havza halkının avarelik ve kısırlık sorunu derinleşmiştir. Halkı günlük ekmeğe eksikli eden siyasa umum savsaklamak üretmemekte ısrar ederek yaşanan sorunu henüz dahi derinleştirmektedir.

“VAN’DE TAMLIK İLÇELERDE VE MAHALLELERDE HALK SAVMAK DAĞITIMI NE DEVIR YAPILACAKTIR”

HDP’li Işık, Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci’ye şu soruları yönetti:

Van’nın Tuşba, İpekyolu, Edremit ilçelerinde halk ekmek üretimi ve dağıtımının durdurulma gerekçeleri nelerdir? Ekmeğini bu yolla düz bölüt hangi antlaşma mütenavip ayrımsız girişim başlatılacaktır? İpekyolu ve Edremit’e sınırlanmış uzak mahallelerde ve Tuşba’ya bağlı Dağönü, Göllü, Güveçli, Yabalıköy, Halkalı, Döşeme, Ayanıs ve Amik mahallelerinde ahali paketlemek dağıtımının durdurulması nedeniyle ve mail fırın olmaması dolayısıyla ortaya sâdır savsaklamak temini sorununu zahir çözeceksiniz? Van’dahi umum ilçelerde ve mahallelerde el aldatmak dağıtımı hangi ant yapılacaktır?

“2022-2023 YILINDA EKMEĞE VE UNLU MAMULLERE KAÇ EL HENÜZ ZAM GELECEKTİR”

Van’üstelik ve birçok ilde serencam bir yıl içerisinde ekmeğe 3 kere zam gelmesinin gerekçeleri nedir? Bu zamlar zımnında halkın günlük ekmeğe erişiminde ortaya sâdır sorunlara dayalı bakanlığınız yaptığı aynı araştırma kâin mudur? 2022-2023 yılında ekmeğe ve unlu mamullere birçok sefer elan remiks gelecektir? Yıpranmamış zamların halkın tagaddi ve açlık sorununa etkilerinin azaltılması için ne tedbirleri alacaksınız? Fırın ve unlu mamuller alanında işletmelerin cıvıltı, un ve farklı sabit giderlerindeki artış akıbet ayrımsız sene içerisinde hangi büyüklüğünde olmuştur? Bu maliyetlerin azaltılması amacıyla ne önlemleri alacaksınız?”

Share: