IAEA Umumi Direktörü Grossi: Çekirdeksel santrale hasar veren saldırıdan endişeliyim

Birleşmiş Milel bünyesinde neşelilik gösteren Arsıulusal Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Genel Direktörü Rafael Mariano Grossi, Ukrayna’nın Zaporijya kentindeki nükleer santralin hasar gördüğü saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

IAEA Genel Direktörü Grossi, bahis konusu saldırının hem Ukrayna hem bile çevresinde güç tıpkısı çekirdeksel nâr tehdidi oluşturduğunun altını çizerek, “IAEA, bu ağır format karşı bilgilendirildi. Ukrayna’ya bakarak reaktörlere herhangi bir hasar gelmedi ve radyolojik raks olmadı. Ancak, santralin ayrıksı yerlerinde hasar var. Zaporijya nükleer santralinin emniyetini ve güvenliğini tehlikeye atan askeri harekat banko akseptans edilemez ve hangi pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır. Tesise yönlendirilen gelişigüzel askeri keder gücü, potansiyel kendisine felaketle sonuçlanacak durumlara el açabilir ve bu ateşle kundaklamak anlamına dirimlik. Çabucak parçalanmamış tarafları, altı reaktörü kâin bu mefret çekirdeksel tesisin çevresinde maksimal itidal göstermeye sıkı çağrıda bulunuyorum” dedi.

“ÇERNOBİL’DE OLDUĞU GİBİ EKİP GÖNDERMELİYİZ”

Grossi, IAEA’nın bölgeye tıpkı takım göndermesi gerektiğini belirterek, “IAEA ekibi, yılın başlarında Çornobil ve Güney Ukrayna’ya yaptığı kadar Zaporijya’ya de gitmeli. Ayrımsız güvenlik ve siper misyonunu bir araya getirebilir, gerekseme duyulan yardımı ve yansız değerlendirmeyi sağlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Share: