İç Anadolu’da 7 ilde Gaziler Günü törenlerle kutlandı

Gaziler Günü dolayısıyla Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir, Sivas, Kayseri ve Yozgat’ta merasim gerçekleştirildi.

Nevşehir Şehitlik Parkı’ndaki törende, Ilbay İnci Sezer Becel, Belediye Reisi Mehmet Savran ile Nevşehir Vatan Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Dikici, Atatürk büstüne çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından gocunmak atışı yapıldı.

Törende, ebediyete irfan etmiş gaziler ve şüheda için Kur’an-ı Verimli okundu.

Maraba, programdaki konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusunun, işgalcileri Polatlı yakınlarında yenmiş ettiğini belirterek, 19 Eylül’ün kahramanlıkla taçlanan benzeri devir olduğunu tabir etti.

Niğde

Cumhuriyet Meydanı’nda planlı törende, Vali Mustafa Belletici, Şehremini Emrah Özdemir ile Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Niğde Şubesi Başkanı Hasan İpek, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı, istinkâf etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İpek, törende yaptığı konuşmada, eksiksiz gazilerin gününü kutlayarak, “Esbak olduğu üzere zaman de bir inançla, bu eren vatanın birliği, bölünmezliği ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı temas antlaşma kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Martir ve gazi kalkışmak büyüklüğünde fena hâlde benzeri fehva gayrimümkün. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.” dedi.

Kırıkkale

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından tırsmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İstihkam Binbaşı Caner Çevik, günün meal ve önemini belirten müracaat yaptı.

Buradaki törene, Ilbay Bülent Tekbıyıkoğlu, CHP Kırıkkale Mebus Ahmet Önal, Belediye Başkanı Mehmet Hürmetli, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şanlı Durmuş, protokol üyeleri, martir yakınları ve gaziler katıldı.

Kırıkkale Şehitliği’nde devam fail programda, saygı atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Verimli tilavetinin ardından dua edildi.

Şeref defterini imzalayan Vali Tekbıyıkoğlu, ülkenin bağımsızlığı ve geleceği için üstün fariza anlayışıyla yiğitçe savaşım ederek, bu yolda hayatlarını feda fail ermiş şehitler, kahraman gaziler ve ailelerinin alım kaynakları olduğunu belirtti.

Tören, Tekbıyıkoğlu, Hürmetli ve beraberindekilerin, martir mezarlarına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

Kırşehir

Kırşehir’bile, Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından gocunmak duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende mütekellim Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Eytam Derneği Kırşehir Bölüm Başkanı Bahattin Kayaç, mukaddes değerler önünde uğraş ederek canını ortaya koyma fedakarlığını tabir eden gaza anlayışının ruz süresince milletin topluluk olmakla iftihar ettiği bildirme mefret hasletlerden olduğunu dile getirdi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara dahi kahramanlıklarıyla gururlandıran şehit ve gazilerin ebediyete kadar unutulmayacağını söyledi.

Törene, SELIM Fırka Kırşehir Saylav Mustafa Kendirli, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Soner Aygün, ofis müdürleri, şehit ve gazi dernekleri başkanları ile gaziler katıldı.

Sivas

Sivas Valisi Yılmaz Parıltı, 5. Piyon Terbiye Liva Komutan Vekili Piyade Miralay Önder Özcan, Belediye Başkanı Hilmi Bilimci, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Sarban, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Balkır, valilik haysiyet defterini imzalayarak günün önemine dayalı danışma yaptı.

Törene, YANLIŞSIZ Fırka Sivas Milletvekili Semiha Fellah, kat müdürleri ile protokol üyeleri katıldı.

Etkinlik, gaziler onuruna verilen yemekle serencam buldu.

Kayseri

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen törende Ilbay Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Reisi Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Liva Haldun Taşan, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Osman Balcı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Balcı, törende yaptığı konuşmada, gazilere seslenerek, “Sizler sunma iri gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün tüvana birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle gelişigüzel Cumhuriyet Altını’imizin teminatı ve ana taşlarısınız.” diye niteleyerek konuştu.

Törende lise öğrencisi Kutay Çetin, koşuk okudu.

Buradaki törenin ardından program, Kartal Şehitliği’nde bitmeme etti.

Yozgat

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı merasim, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra İl Bitirmiş Komutanlığında işyar Bitirmiş Üsteğmen İzzet

Görenli, günün mana ve önemini tamlayan danışma yaptı.

Daha sonra Ilbay Saf Polat ve yer protokolü, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği’ni konuşma etti.

Program, martir yakınları ve gazilere verilen yemekle sona erdi.Share: