İç Anadolu’dan yer sarsıntısı bölgeleri için müzaheret seferberliği sürüyor

Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kayseri ve Niğde’den “asrın felaketi” yerine nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere yardımlar devam ediyor.

Sivas Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, belediye vasıtasıyla gönderilen 20 taşımalık Malatya’ya ulaştı.

Kent merkezindeki İnönü Üniversitesi kampüsüne yerleştirilen konteynerler doktor, hemşire ve esenlik çalışanlarının barınma ihtiyacını karşılayacak.

Açıklamada görüşlerine düz verilen Sivas Belediye Reisi Hilmi Âlim, şehirde taziyet ara bulucu kendisine geçer konteynerlerin hızlı şekilde dönüşümünü yaparak Malatya’ya gönderdiklerini belirtti.

Bilimci, konteynerlerde ranza, akak, uyku seti, battaniye ve ısıtıcı kabil esas ihtiyaç malzemelerinin düz aldığını ifade etti.

Sivas İl Hususi İdaresi ekipleri dahi sarsıntı bölgelerindeki taharri kurtarma ve depresyon kaldırma çalışmalarına devam ediyor.

Sivas Valisi Yılmayan Şimşek öncülüğünde İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ayar Zayıf koordinasyonunda çalışan ekipler, zelzele felaketinin acılarını şişman bir seferberlikle sarmaya çalışıyor.

Deprem bölgelerine 47 ton mahrukat gönderen İl Hususi İdaresi, Hatay’ın yanında Malatya’nın Doğanşehir ilçesine ekskavatörler, tankerler ve kamyonlar gönderdi.

Kahramanmaraş ilçesinde ise pikaplarla müzaheret faaliyetleri örümcek ekipler, bölgedeki illere günce tır ve kamyonlarla arkalama malzemeleri taşıyor.

Diğer yandan amme şirketleri olan Buruciye YEMEK ve Firez NAN eliyle bölgede vatandaşlara kemirmek hizmeti sunuluyor.

Zara’üstelik fahri kursiyerlerin terzilik makineleri depremzedeler için çalışıyor

Zara ilçesinde Şehit Vahip Dinler Halk Eğitimi Merkezi’nde gönüllü kursiyerler depremzedeler için tulum, mont, eşofman, pijama, atkı, çizik ve bağırsak çamaşırı dikiyor.

Kursiyerler ürünleri sarsıntı bölgesine ulaştırılmak üzere Zara Kaymakamlığı Içtimai Teavün ve El Birliği Vakfına doğrulama ediyor.

Aşçılık kursu öğrencileri dahi 1500 adet poğaça pişirerek hareket bölgesine gönderdi.

Ahali Terbiye Merkezi Müdürü Alparslan Ergüt, fahri kursiyerlere teşekkürname etti.

Yozgat

Yozgat Cumhuriyet Altını Başsavcılığı koordinesinde, kapalı ve engelsiz cezaevinde gönüllülerce hazırlanan 7 bin 200 savuşturmak ile 2 bin poğaça ve sandviç yer sarsıntısı bölgelerine gönderildi.

Adliye ve mahbes personeli marifetiyle Hak Bakanlığı Yozgat Cemil Çiçek Personel Eğitim Bilimi Merkezi’ne yerleştirilen 400 depremzedenin peyda etmek özellikle girmek üzere ihtiyaçları karşılandı.

Yozgat Belediyesi aracılığıyla dahi yer sarsıntısı bölgesine 1 kamyon deri ve temizlik malzemesi atıf edildi.

Kırşehir

Kırşehir Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü, depremden etkilenen çocuklara bindi için Hatay’ın İskenderun ilçesine öğretmenlerden oluşan takım gönderdi.

Gönüllü öğretmenler, İskenderun’bile kurulan deri kentlerde kalan meslek öncesi çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler, eğitimsel oyunlar ve psikososyal bindi sağlayacak.

Kırşehir Maya Koyun Direngen Yetiştiricileri Birliğince, depremzedeler amacıyla diyar genelinde 608 küçükbaş ve 12 büyükbaş efsanevi toplandı. Kentteki tıpkı tesiste kesilen hayvanların etleri sızgıt yapılarak yer sarsıntısı bölgesine gönderildi.

Anadolu Gençlik Derneği ve Cansuyu Derneğince hazırlanan 1 tır kömür Malatya’ya ulaştırılmak amacıyla yola çıkarıldı.

Kayseri

Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Kayseri Çölyakla Hayat Derneği üyeleriyle eş fiilen, zelzele bölgelerindeki çölyak hastaları için glütensiz azık ürünleri hazırlandığını belirtti.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine AFAD koordinasyonunda çalıştırılmak amacıyla paletli 2 kazaratar, 4 damperli kamyon ve kasa damper gönderdi.

Büyükşehir Belediyesi antrparantez, 24 zabıta personelini Hatay’da görevlendirdi.

Yeşilay Kayseri Şube Başkanı Mehmet Çifçi, zelzele bölgelerine, zayıf besin, elektrikli ısıtıcı, tulum, soba, çocuklar için mukteza mont, pantolon, yavru bezi, gaflet uykusu tulumu ve akak üzere birçok gereç gönderdiklerini söyledi.

Niğde

Niğde’üstelik Il ve Belediye koordinesinde yardımlar bölgeye gönderilmeye bitmeme ediyor.

Bölgeye 74 tır arkalama gönderen Niğde Belediyesi, 91 personel ile 4 vinç, 10 kurtarıcı, cenaze araçları, aşçı uzlaştırıcı ve minibüs, 2 katışıksızlık ara bulucu, 2 arazöz ve konteyner tuvaleti Adıyaman’a gönderdi.

Kentten 61 fahri esenlik personeli dahi Kahramanmaraş’a gitti.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi dahi bölgeye 6. yardım tırını ulaştırdı.

Share: