İçişleri Bakanı Soylu’dan AFAD’ın çalışmalarına ilgili videolu paylaşım

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Çağcıl bir kıyamet yönetiminden hangi olması gerekiyorsa zaman Türkiye’de var. Size hareket veya başat olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimesne veremez, ama tıpkı elan kimsenin ‘Nerede bu oran?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.” dedi.

Aristokrat, sosyal iletişim araçları hesabından, İçişleri Bakanlığı Kıran ve Ivedili Genişlik Yönetimi Başkanlığının (AFAD) çalışmalarına ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

Dünyada kıyamet riski yer faziletli coğrafyalardan birinde yaşadıklarını tamlayan Soylu, güneş boyunca depremlerle, sellerle, heyelanlarla sınandıklarını ve çokça balaban acılar yaşadıklarını dile getirdi.

“Yaşanan her afette vatandaşlarımız düz ve bire bir o büyüklüğünde da yara tıpkı soru sordu, nerede bu heybet?” ifadesini kullanan Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Bu istifham, afet yönetimine bakışımızı değiştirdi. Türkiye’nin afet geleceğini değiştirdi. 2011’deki Simav ve Van depremleri, 2020’deki Elazığ ve Malatya depremi, Bingöl Karlıova, İran merkezli Van Başkale depremi, İzmir depremi, Giresun hâkim felaketi, 2021 yılındaki Rize-Artvin hâkim afeti, Kastamonu-Sinop-Bartın sel afeti, Adana, Mersin Ağacı, Antalya, Muğla orman yangınları. Bu sene yaşanan orman yangınları, hepsinde izzet oradaydı. AFAD ekipleri, AFAD koordinasyonunda kamunun hep kurumları ve kuruluşları, yekpare bakanlıklar, sivil cemiyet kuruluşları, Kızılay, polis, güllabi, Ululuk Su İşleri, karayolları, Kasaba Kentçilik, İller Bankası, Türk Silahlı Kuvvetleri, Yaka Düzenlilik Komutanlığı, İl Hususi İdareleri, belediyeler, itfaiyeler, tek karışıklık ve hiçbir rötar yaşanmadan heybet oradaydı.”

2020 Elazığ depremine takkadak 7 bin 574 personelle engelleme edildiğini aktaran Soylu, “35 bine andıran çerge gönderdik. İzmir depreminde çadırlar, konteynerler, 10 bini fazla personel, 1500’e andıran araçla bütün alay malay oradaydık. 2021 yılındaki Muğla orman yangınında 13 bin personelle, Sazak yangınına 726 personel, aynı zamanda helikopterler, arazözler…” dedi.

“Vatandaşımıza tek şeyin sıkıntısını yahut eksikliğini çektirmedik”

Batı Karadeniz sel felaketine 1500’e mail açkı, 12 bine yakın personel, 26 helikopter, korvet, 14 sahil asayiş botuyla engelleme edildiğini hatırlatan Soylu, Adana orman yangınında ise hoppadak 3 bin 222 boşaltma gerçekleştirildiğini bildirdi.

“Antalya orman yangınında uçaklar, helikopterler, arazözler, aksiyon makineleri esasen 10 bine andıran personel, bine andıran çevirgeç ve itfaiye aracı araçları, vatandaşımızın ve ormanlarımızın birlikte oldu” bilgisini de paylaşan Vekil Aristokrat, şu açıklamalarda bulundu:

“Artvin ve Rize hâkim afetinde 568 vatandaşımızı tahliye ettik. Tekrar binlerce personel gene 1500’e andıran araçla afete engelleme ettik. Bütün bu saydığım ve sayamadığım, battaniye dağıtmaktan tutun, 3 yol sıcak aşındırmak çıkarmaya büyüklüğünde it canlı haddinden fazla faaliyet yaparken tek karambol, mehabet kendisine tek panik yaşamadık. Afetzedeleri yeri geldi helikopterle çatıdan aldık. Yeri geldi eğer aynı karye yerleşim yerinde hareketlilik yoksa oraya helikopterle elektrik üreteci indirdik, günlük reçete, atlatmak, besin getirdik. Yeri geldi sahil güvenlik gemileri ile kıyıdan tahliyeler yaptık. Hangi oba ne battaniye ne soba ne ATLATMAK ne giysi, vatandaşımıza hiçbir şeyin sıkıntısını yahut eksikliğini çektirmedik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yönettiği tek afette Allah’a çok şükür ‘Nerede bu azamet?’ cümlesini on paralık duymadık. Onun adına tek tıpkısı tüm duyduk, Allah devletten ve milletten razı olsun.”

“Bu noktaya şüphesiz geldik?”

“Peki bu noktaya elbet geldik?” sorusunu soran İçişleri Bakanı Soylu, 2009’birlikte Reisicumhur Erdoğan’ın vizyonu ve talimatlarıyla AFAD Başkanlığını kurduklarını bildirdi.

Böylece, kıyamet yönetiminde alışılmamış tıpkısı izlem oluşturduklarını vurgulayan Aristokrat, “Hemen enkazdan sahn yetmek değil, facia öncesi, afet hatırat ve facia sonrası düzeltme yerine bütüncül bire bir facia yönetimi oluşturduk.” dedi.

Kıyamet öncesi hazırlık üzere canlı kampanyalar yaptıklarını belirten Aristokrat, 2020’nin kıran tedbir yılı olduğunu hatırlattı.

Aristokrat, güzeşte yılı dahi afet terbiye yılı car ettiklerini anımsatarak, 56 milyon kişiye kıyamet farkındalığı ile ulaştıklarını söyledi. 2022’yi ise manevra yılı olarak car ettiklerini bildiren Bakan Soylu, 51 bini okul tatbikatı gelmek için 57 bin 400 manevra yaptıklarını dile getirdi.

Erzurum Şita Tatbikatı, Trabzon’bile yeğin ve katmerli tatbikatı, Antalya’birlikte orman yangını tatbikatı, Kütahya’da beyaz zehir tatbikatı, İstanbul Kağıthane’birlikte yer sarsıntısı tatbikatı ve birçok kullanılmamış tatbikatı bu yıl içinde gerçekleştirdiklerini aktaran Bakan Aristokrat, kasım ayı amacıyla de “Türkiye Zelzele Ajanda Tatbikatı”nı planladıklarını bildirdi.

Hazırlık anlamında haddinden fazla özel bir akademik çalışma gerçekleştirdiklerini anlatan Aristokrat, 81 ilin cemi risklerini gözeterek, seçkin ilde riziko tenkis planlarını tamamladıklarını söyledi. Bunları hem akademisyenlerle hem kamu vasıtasıyla uygulayıcılarla, üniversitelerle ve domestik yönetimlerle bilcümle birlikte gerçekleştirdiklerinin altını çizen Aristokrat, deminden dahi bu planların takip ve kıymetlendirme ayağını yürüttüklerini kaydetti.

Öte yandan kıran müdahale kapsamında da makro çalışmaları olduğunu tamlayan Soylu, gelişigüzel şeyden geçmiş Türkiye Facia Engelleme Planı’nı oluşturduklarını ve bunu daima adına güncellediklerini vurguladı.

Serencam 3 yıldaki kamu afetlere bu çekim çerçevesinde müdahale ettiklerini ve tek sav yaşamadıklarını rapor fail Aristokrat, Türkiye Kıyamet Engelleme Planıyla kamu ve sivil toplumun bilcümle gücünün, facia simultane tek ayrımsız cisim kabil uyum zarfında çalıştığını söyledi.

“Fahri sayısı 562 bine ulaştı”

Mavera yandan, AFAD Gönüllülük sistemini kurduklarını ve gönüllü sayısının 562 bine ulaştığını belirten Aristokrat, “Bir eksantrik yeniliğimiz kontrol istirdat ekipleri ile ilişik. Bu ekiplere eğitim bilimi verilip AFAD çatısı altında seçkin biri akredite edildi. Halen Türkiye’üstelik akreditasyon almış arama istirdat ekibi sayısı 61. Polisimizin PAK kontrol istirdat, jandarmamızın Bitirmiş Taharri Istirdat timleri var.” diye niteleyerek konuştu.

Toplam personel sayısını yükselttiklerini, 81 ülke müdürlüğünde 27 lojistik, 54 da destek deposu bulunduğunun altını çizen Icra Vekili Soylu, şunları kaydetti:

“Bunun haricinde hareket makinelerimiz ve araçlarımız var. Depolarımızda hiçbir eksiğimiz olmadığı üzere buralardaki malzemeleri mahsus periyotlarla yeniliyoruz. Üçüncü kendisine da facia sonrası ıslah çalışmalarımız var. Çıktı konteynırlar, oba kentler acilen onların yerini düz afetzedelere birinci yılında evlerini doğrulama etmeye başlıyoruz. Afetlerin alelacele arkası sıra nakdi yardımlar, hasar ödemeleri, hasar tespitleri tehirsiz gerçekleştiriliyor. Sonuç 3 yıldaki hararet ve sellerden çevre hep 617 milyon teklik hasar ödemesi yaptık. 83 bin afetzedeye 488 milyon nakdi arkalama, yıkım ve göçük tahammül amacıyla 98 milyon ve dayanma duvarları üzere hakikaten kocaman harcamalar gerçekleştirdik.

58 bin 320 sayı kıyamet konutunun inşaatına başladık. Mekân ve Kentçilik Bakanlığımızla TOKİ ile 31 bin 133 konutun türe sahiplerine teslimatını yaptık. 21 bin 905 konutun inşaatına devam ediliyor. Türkiye Facia Risk Kısıntı Planı (TARAP), Türkiye Kıyamet Müdahale Planı (TAMP) ve Türkiye Afet Sonrası İyileştirme Planı (TASİP). Adımlarımızı bu 3 plan çerçevesinde atıyoruz ve serencam alıyoruz. Bunun birlikte vatandaşlarımıza dokunan AFAD faal üzere uygulamalarımız, afet yönetimini kolaylaştıran AYDES gibi dijital madun yapılarımız var. Çağcıl bire bir afet yönetiminden hangi olması gerekiyorsa bugün Türkiye’da var. Size yer sarsıntısı yahut hâkim olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimesne veremez, ama ayrımsız henüz kimsenin ‘Nerede bu oran?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.”

Share: