İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Kırklareli’nde muhtarlarla tıpkı araya geldi: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Hars ve Turizm Bakanlığımızdan talep ettik. Müze ve harabelik yerlerine köy ve mahalle muhtarlarımız daha çok muhtarlık kimlik kartlarıyla ücretsiz olarak girebilecekler.” dedi.

Aristokrat, Halk Eğitim Bilimi Merkezi’nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, muhtarlık kurumunu tekrar kamu yönetiminin merkezine düzlük lüzumlu kurumsal ihtiyaçlarıyla gerekse işlevselliği ile muhtarlık kurumunu çok daha değişik bire bir noktaya haiz Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, muhabbetlerini ve muvaffakiyet dileklerini ilettiğini söyledi.

Dün şeb Van Bahçesaray’birlikte olduğunu anlatan Aristokrat, “Van’birlikte benzeri güvenlik toplantısı yaptık. Hem Şırnak hem Hakkari hem de Balkı tahril illerimizi özellikle kişi çerçevesine kayran benzeri asayiş toplantısı yaptık. Arkası Sıra STK’ler ile alay malay olduk, hem esnafımızı müzakere ettik hem da tün Bahçesaray’a gittik. Onların dahi selamlarını hürmetlerini sizlere aktarmak istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Bu zümre toplantıların, yerelde fariza yapanlarla ayrımsız araya gelmenin, emek alanlarıyla ilgilendiren istişare etmenin Cumhur Reisi Erdoğan’dan kendilerine geçtiğini, bunun bire bir zamanda ayrımsız mücahede modeli olduğunu vurgulayan Aristokrat, “Familya İçi Kadına Hızlı Mücadele Koordinasyon Toplantılarımız var. Uyuşturucuyla Savaşım Eş Güdüm Toplantılarımız var ve afetle de ilişkin koordinasyon toplantılarımız var. Ayrımsız bunun gibi muhtarlar buluşması yapıyoruz. Valiler ve kaymakamlar zat görev alanlarında yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Nazır Soylu, şöyle devam etti:

“Sizlerin birlikte izleme ettiğiniz kabilinden son yıllarda Sayın Cumhurbaşkanı’mızın şahsen yönlendirmesi ve talimatlarıyla muhtarlık kurumuna bakir tıpkısı akım getirdik. Alelhusus kurumsal ve ilişkinlik anlamında adımlar attık. Özlük haklarında ve gayrı konularda düzenlemelere gittik ve bunları de sürekli geliştiriyor, yeni adımların planlamasını yapıyoruz. Sigorta primlerinin celal aracılığıyla karşılanması, cebe izin harcı alınmaması kadar birçok adımı gerçekleştirdik. Serencam olarak kocabaşı ödenekleri bir katsayıya bağlıydı ama netice itibarıyla o katsayı ile anne ücretler ortada aynı ayrımlılık söz konusu oluyor, hep bu arada bu iyileştirmeyi beğenmek amacıyla birlikte çabalama gider ediyoruz. Demincek onu de teferruatlı zamandır bizim dahi heves ettiğimiz şekilde asgari sevap seviyesine, TBMM’de milletvekillerimizle Sayın Reisicumhur’mızın talimatıyla gelişigüzel sâdır kanunla minimum sevap seviyesine endekslendi. Şu anda minimal sevap arttıkça seçkin ayarlamaya gerek kalmadan minimum ecir seviyesiyle bitmeme edecek.”

Muhtarlıkla ilişkin kurumsallık anlamında adımlar atıldığına işaret eden Vekil Soylu, şunları söyledi:

“19 Teşrinievvel Muhtarlar Günü zar etti kıymetli Cumhurbaşkanı’mız. Muhtarlarımıza Kişi ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğümüzden kocabaşı seçilir seçilmez aynı kamer içerisinde kendilerine gönderdiğimiz üzeri üstelik İçişleri Bakanlığında Muhtarlar Ofis Başkanlığı bünyesinde kendilerine gönderiliyor. Bu esnada gene bu bölüm içerisinde yeniden kıymetli Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla Muhtarlar Daire Başkanlığı kuruldu. Muhtarlarımızın irade ve şikayetlerini strateji edebilen merkezle ilişkilerini pekiştirmek amacıyla Kocabaşı Hikmet Sistemi’ni dayamak bu dönemin muhteşem adımlarından birisi oldu. Bu anlamda attığımız akıbet hamle dahi şu oldu, Muhtarlar Konfederasyonu Sayın Cumhur Reisi’mızın kararıyla amme yararına müteharrik topluluk statüsü kazandı. Bunun üstelik önümüzdeki günlerde muhtarlarımıza bittabi çokça nazik katkısı olacağını düşünüyoruz. Başka taraftan Ankara’daki Kocabaşı Evi inşaatımız de bitmeme ediyor. Sabık aile evet da gücük ay ayında bu konuyla ait benzeri aşama atmıştık. Tanrı nasip ediyor, 140 periyot içerisinde, az daha 4-5 ayda bozuk binayı yıktık, bakir benzeri binayı sıralama ettik. İçinde tefrişatı bile karışma gelmek üzere bu ayın sonuna büyüklüğünde yani 19 Teşrinievvel’den önce ilkgüz sonuna büyüklüğünde Ankara’nın merkezinde, Akay Caddesi’nde ağız ağıza muhtarlarımızın hizmetine müteveccih aynı Muhtarlar Evi binasını, Tanrı yıldız ederse Sayın Cumhur Reisi’mız bizimle alay malay olacak. İnşallah bu binanın açılışı da orada aynı vesileyle gerçekleştirilmiş olur.”

Bakan Aristokrat, muhtarlık binalarının düzlük tahsisi sorununu Cumhur Reisi Erdoğan’ın talimatıyla çözmek için hazırlıklar yaptıklarını ve çalışmalarda sona geldiklerini tabir etti. Muhtarlık binası talip muhtarların taleplerini almaya devam ettiklerini, maliyetlendirme planlarının gerçekleştirildiğini tamlayan Soylu, binaların yerli mimariye akıllıca şekilde yapılması amacıyla proje çalışmalarının bitirildiğini dile getirdi.

Aristokrat, 19 Teşrinievvel’birlikte 100 muhtarlık binasının anne atma töreniyle bu adımı gerçekleştirmiş olacaklarını anlatım ederek, “Bize talepte kâin muhtarlarımızdan yeri hazır olanların veya yerini bizim amade edebildiklerimiz, yerini bulabildiklerimizin 100 muhtarlık binasının başlangıcını da esasen Sayın Cumhur Reisi’mızın ortaya koyduğu ferman ile birlikte başlatmış olacağız. Bunu bütün Türkiye geneline yaymış olacağız. İlk adımımızı atıyoruz. Kırklareli’nde bakım binası yoksuz muhtarlık sayımız de 39. İnşallah bunu üstelik ayrımsız cazibe dahilinde haddinden fazla acul aynı şekilde 19 Ilk Teşrin’den sonraları ortaya koyacağımız ayrımsız planlamaya dahi bunu gerçekleştirmeye çalışacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Muhtarlar kimlik kartıyla müze ve harabelik yerlerine girebilecek

Muhtarlar amacıyla bir yeniliği daha hayata geçirdiklerini dile getiren Soylu, “Ekin ve Turizm Bakanlığımızdan rica ettik. Müze ve harabelik yerlerine köy ve mahalle muhtarlarımız bundan sonra muhtarlık etiket kartlarıyla ücretsiz olarak girebilecekler.” dedi.

Bakan Soylu, özellikle karı muhtarların binaları amacıyla güvenlik kamerası beklentileri olduğunu, bunun amacıyla emek yapıldığına işaret etti. Çalışmaları tamamladıklarını tabir fail Soylu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu proje bilcümle avrat muhtarlıklarımızı kapsayacak. Eş, koca, bilcümle muhtarlarımızı kapsayacak tıpkı şekilde planlandı. Burada ayrımsız öncelik sırası strateji ettik. Sağ olsun erkek muhtarlarımız de evleviyet ortaya koydular. Bu öncelik sırasını gerçekleştirdik. Eş muhtarlarımızın de hele bu kamera sistemlerini tamamlamış olduk. Kırklareli’mizde dahi 16 avrat muhtarımız var. Istek eden kadın muhtarlarımıza bu kurulum tamamlanmıştır. Galiba 12 eş muhtarımız irade etti 4’ü murat etmedi. Biz dahi 12’sini bunun bir lahzada tamamlamış olduk.”

Mekansal Adrese Anahtar Sistemi’ni (MAKS) muhtarların kullanımına açtıklarını anımsatan Nazır Soylu, şöyle konuştu:

“Bu modül deyim yerindeyse sayısal alanda hepimizin eli kolu oldu. 50 bin muhtarımızın 45 bin 115’i MAKS projesini enerjik namına kullanmaktadır. Kırklareli’nde ise bu sistemi 287 muhtarımızın hepsi kullanmaktadır. Az Buçuk önce söylediğim 50 bine yakın muhtarımıza bile Mekansal Adrese Dair Araç Sistemi projesiyle ilgilendiren eğitimimizi da bir çevirici ile verdik. Buna berbat adres bildirimi sorgulama yöntemini da ekledik. Bu şu eylemek. Yani tıpkısı vatandaşla ait. Siz yazıyorsunuz, isim idaresi, kaymakamlık, karakol gelene büyüklüğünde 3, 3,5 ayı geçiyor. Yanlış mı söylüyorum? veya gelmiyor yani. Anca da oluyor. Sonra bunu bir muhtarlar toplantısına arkadaşlarımızla bu arada değerlendirdiğimizde hemen bunu aynı modül içerisine atalım ve hep kurumlara, kaymakamlığa, emniyete, karakola ve nüfusa 15 çağ süre versinler. Yani muhtarımızı bire bir tartışmanın içerisinde bulundurmayalım, ayrımsız tartışmanın içerisine çekmeyelim. Erte olabilecek temas hepimizi üzebilecek aynı olayda birlikte hem mesul tutmayalım hem vicdan azabıyla, rastgele birimizi karşı karşıya bırakmayalım.”

-“118 bin kullanılmayan binadan 90 bini yıkıldı”

Soylu, sabık teşrinisani ayında il ve belediyelerce tespiti yapılan kullanılmayan binaların MAS’a eklenmesine de imkan tanındığını vurguladı.

Güvenliğin elden muhtarın işi olmadığını ancak böyle tıpkısı durumda muhtarın asayiş problemiyle karşı karşıya kalacağı bire bir kayran olduğunu tabir eden Soylu, “Biz uyuşturucuyla ilişkin tıpkısı mücadele ortaya koyuyoruz. Zaman Zaman bana söylediğim sözler dolayısıyla kızıyorlar, varsın kızsınlar. Türkiye’da 118 bin metruk çatı tayin ettik, kıytırık dahi tayin etmedik, geçmiş 60 bin 70 bin oldu ego az buçuk zorlayınca 100 bin oldu, 118 bin oldu. Türkiye’birlikte mevcut 118 bin metruk binanın 90 binini yıktık, 15 binini restore ettik, 15 bini da şu an yıkılmayı bekliyor yani 103 bin kullanılmayan binayı metruk çatı olmaktan çıkardık.” dedi.

Soylu bu yapıların mahalle sakinlerini tedirgin fail alanlar adına kullanıldığını belirtti.

-117 bin dirilik uyuşturucudan mevkuf bulunuyor

Soylu Türkiye’deki uyuşturucuyla uğraş konusuna de değindi. Salondakilere “Türkiye’bile mızrap suçundan cezaevinde birçok kişi var, biliyor musunuz?” diyerek soran Soylu, “117 bin kişi” dedi.

Sahada uyuşturucuyla nazik ayrımsız savaş verildiğinin altını çizen Aristokrat, şöyle sürdürdü:

“Şu an cezaevinde uyuşturucudan yatanların sayısı 117 bin, 15 Orak Ayı tarihinde bu cirim 35 destek, sahada haddinden fazla kilolu tıpkı savaşım ortaya koyuyoruz. Güzeşte dönme Amerika’dan aynı arkadaşımız geldi, tıpkısı süre orada aktif biri şu an Amerika’nın değme yerinden metal kazanmak erkin, kafelerde kafeteryalarda maden kokusundan apayrı aynı kokuya rastlanılmıyor. Benzeri da bu cinsiyetsizlik denen tıpkı deyim var evet LGBT denen şeyler bir da o rastgele tarafta yaygınlaştı, alın çıkmak dahi yazık, kimse tıpkısı şey söyleyemiyor, anca bire bir baskı altına almışlar. Kullanılmayan binalarla mücadelemizi ortaya koymamızın sebebi biz uyuşturucudan yakaladığımız gelişigüzel kişiye sormaca yapıyoruz. ‘Başladıysan nerede başladın?’, ‘Neyle birçok yaşında başladın?’, ‘Ailen var mı?’, ‘Nerede kullanıyorsun, sana kim başlattı?’ kabil sorularla asıl bakımından karşı karşıya kaldığımız problemin lacerem çözüleceğini ortaya koyan tıpkısı süreci değerlendiriyor ve politikalarımızı da buna göre ortaya koyuyoruz.”

Uyuşturucunun kullanılmayan binalar dışında park yeri ve arabalarda kullanıldığına dikkati çekici Soylu, bunlarla ilişkin de parkları tavzih, polis ve bitirmiş denetimi kabil metin haddinden fazla önlem alındığını kaydetti.

(Sürecek)Share: