ICRA VEKILI ERSOY HARS YOLU FESTİVALLERİNİN AMACI HALKI EKIN VE SANATLA HIZLI BULUŞTURMAK

BEYOĞLU Hars Yolu Festivali, Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla başladı. Icra Vekili Ersoy Kültür Yolu Festivallerinin asli amacı halkımıza kültür ve sanatla çok henüz hızlı ve bayındır tıpkı şekilde buluşmasını ulaşmak. Ama sonrasında birlikte düzenlendiği şehirlerin hars ve sanat faaliyetleriyle lansman yüzü kalkışmak. Sunu aktif şekilde özellikle Türkiye’üstelik, sonra dünyada tanıtımını seçmek dedi.

İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Konya oluşmak için ilkokul şehirde düzenlenen ‘Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin önceki rotası olan ‘Beyoğlu Hars Yolu Festivali’ bugün başladı. 1-24 Teşrinievvel tarihleri arasında devam edecek olan curcuna, tiyatrodan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten dijital sanatlara, sergilerden sohbetlere gündüzden geceye uzanan binden aşkın etkinliğe fon olacak. AKM’den Galataport İstanbul’a uzanan 4,1 kilometrelik benzeri rotayı havi festivalin el gününde Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, açılan işporta ve hanek merkezlerini tabanvay ülfet etti. Saat 12.00’bile AKM’dahi düzenlenen fotomaroton etkinliğine katılan Ersoy, ışık severler ile bir araya geldi. Ardından Kırk Kapılı Delik Günümüz Sanatçıları Sergileri 40. Yılı Sergisi’ni konuşma ederek bilgi aldı. Işporta çıkışında Beyoğlu’nda esnafla tıpkısı süre sohbet eden Ersoy, programının tıpkısı başka durağı olan Arı Galata’daki sahnede 90’lar Sergisini müzakere etti. Elan bilahare Pera Müzesi’nde Kesişen Dünyalar, Osman Hamdi Eş, Ciddilik ve Bozuk Sanatı Sergilerini gezerek, bilgelik aldı. Beyoğlu Belediyesi İstiklal Danışma Galerisinde 19. Asır Yazar, Gezmen ve Sanatçılarının Gözünden Sergisi açılışına katıldı. Henüz sonra Galata Mevlihanesi’hangi müzakere eden Ersoy, Galataport’ta basın mensuplarına Osmanlı Lokumu izaz etti. Vekil Ersoy’un serencam durağı ise Duvarları cereyan etmek Enstalasyon Sergisi oldu.

Festivale değme geçen devir daha aşkın katılımın olduğunu söyleyen Mehmet Nuri Ersoy, Biliyorsunuz Beyoğlu Hars ve Festivali geçen sene Türkiye Kültür ve Festivalleri ilki adına başladı ve çokça bile kalburüstü ve aktif başladığı için ifşa kararı makbuz. Özge kentlerimize dahi ilham kaynağı oldu. Bugün üçüncüsünü bidayet verdik. Bizi sevindiren nokta temas sabık devir daha fazla katılımın olması ve ilk başta bakanlık binalarında vekillik etkinlikleriyle başlamıştı. Ama seçkin seferinde hususi konuşma kurumları elan aşkın bağ gösteriyor, daha aşkın paydaşlık gerçekleştiriyor. Rota algısı üstelik haddinden fazla güzelce güçlenmiş. Bu yıl onu üstelik ayırt ediyoruz. Rota üstünde ben geziyorum. İlk başladığımızdaki festivalle kıyasladığınızda özel hanek kurumlarının bu rota üstüne taşınmaya başladığını fark ettim. Filhakika asli amacımız buydu. Kül istediğimiz şekilde gidiyor. Üç haftalık bire bir ekin yolu festivali olacak amma sonrasında bile yıl süresince ekin ve sanatın rotası kendisine hem İstanbulluların hem Türk halkının dikkatini calip tıpkısı rota oluşacak. Tümce İstanbul’a geldiği zaman kültür ve sanatla sunma rahat sunma aceleci buluşacağı noktanın bu rota üzerindeki işletmeler kurumlar olacağının farkına vardık. Bu da bizi çok haddinden fazla sevindiriyor. Biliyorsunuz firez yolu festivallerinin birincil amacı halkımıza ekin ve sanatla çok elan acul ve bayındır bir şekilde buluşmasını seçmek. Ama sonrasında dahi düzenlendiği şehirlerin firez ve konuşma faaliyetleriyle lansman yüzü olmak. Sunu çalışkan şekilde ilkin Türkiye’de, sonraları dünyada tanıtımını nail olmak. Siz firez ve sanatınızla doğrusu rakip ülkelerle ayrıştığımız nokta oluyor. Siz ekin ve sanatınızı ne büyüklüğünde fevk taşıyabilirseniz hangi kadar farkındalığını yaratabilirseniz o kadar aceleci şekilde benzeri turizm uzlaştırıcı açısından rakiplerinizden ayrışıyorsunuz dedi.Share: