Icra Vekili Ersoy: Rüçhan amaç maksimal sayıda insanımızı hars ve sanatla buluşturmak

Icra Vekili Ersoy: Rüçhan maksat azami sayıda insanımızı kültür ve sanatla buluşturmak

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Hars Yolu Festivalleri’nin maliyetine ait, “Burada maliyet odaklı çalışmıyoruz türkçesi. Bizim rüçhan hedefimiz maksimal sayıda insanımızı hars ve sanatla buluşturmak. Köken sıkıntımız namevcut. Biliyorsunuz; Turizm Bakanlığı, turizmden birlikte çokça yavaş gelir elde ediyor. Turizmden elde ettiğimiz gelirin ayrımsız kısmını çok bayındır bir şekilde kullanabiliyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 1 Ekim’üstelik başlayacak ‘Hükûmet Merkezi Hars Yolu Festivali’ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Cezire Ankara’üstelik düzenlenen lansman programına katıldı. Bu yıl Türkiye Firez Yolu Festivalleri kapsamında düzenlenen etkinliklere değinen Ersoy, “Türkiye Kültür Yolu Festivallerimiz dahilinde bu yıl 5 ilimizde apansızın; çokça elan etraflı, çok daha hoşgörülü etkinliklerimizle vatandaşlarımıza benzersiz bir ekin laf deneyimi yaşatıyoruz. Çanakkale’da 16-25 Ilkgüz ortada düzenlediğimiz Troya Hars Yolu Festivalimizi başarıyla tamamladık, Konya Mistik Saz Festivalimiz bile 22 Ilkgüz’dahi başladı, 30 Ilkgüz’e kadar bitmeme edecek” diye niteleyerek konuştu.

‘GASTRONOMİ ZENGİNLİĞİMİZİ ÜSTELIK ORTAYA KOYACAĞIZ’Icra Vekili Ersoy, arsıulusal lokanta değerlendirme sistemi ‘Michelin Rehberi’nin İstanbul’a hususi hazırladığı seçki karşı, “bu arada bir ayraç açarak ifham etmek isterim kim Michelin Rehberi’nin İstanbul’a hususi yerine hazırladığı antoloji bile İstanbul’daki festivalimizin sürdüğü tarihte, yani 11 Teşrinievvel’dahi törenle açıklanacak. Sonuçları bizler de heyecanla bekliyoruz. Bu yılki festivallerde, gastronomi alanında de değişik etkinliklerle ülkemizin bu konudaki zenginliğini ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.’5 BİNE YAKIN SANATÇI SAHA ALACAK’Bakan Ersoy, Başşehir Hars Yolu Festivali’nin ise Millet ve çevresinde gerçekleşeceğine işaret ederek şöyle konuştu: “Hükûmet Merkezi Hars Yolu Festivalimiz, Ankara kadar güzel tıpkı geçmişe eş olan Millet semti ve çevresindeki tarihi ve kültürel mekanları içine düz 4,7 kilometrelik aynı güzergah üzerindeki 70 değişik noktada gerçekleşecek. Curcuna, 500’den çok etkinlikle Ankaralıları ve belde illerdeki sanatseverleri, 5 bine andıran artist ile buluşturacak. Başkentin firez ve laf adası CSO Cezire Ankara, Süper Star Ajda Pekkan’dan dünyaca ünlü yıldız sanatkâr Yusuf İslam’a, Fado şarkılarını tam dünyaya ulaştıran Mariza’dan Emel Sayın’a büyüklüğünde birbirinden zer sanatçıların konserine ev sahipliği yapacak. CSO ve Şevket Çoksesli Korosu, Alman bestekâr Carl Orff’un ebedî eseri ‘Carmina Burana’ konseriyle sanatseverlerle buluşacak. Curcuna bünyesinde Ankara’nın başşehir oluşunun 99’uncu yılı, bin seğmenin katılımıyla gerçekleşecek seğmen alayı ile kutlanacak.”‘HEDEFİMİZ, FESTİVALLERİ YAYGINLAŞTIRMAK’Festivallerin kapsamının genişleyeceğine da değinen Ersoy, “Beyoğlu ve Başkent Hars Yolu Festivallerimiz sürerken, bu coşkuya 8-16 Ekim beyninde Diyarbakır birlikte katılacak. Diyarbakır Talih Firez Yolu Festivali, 2 binden fazla sanatçının katılımıyla, 500’den fazla etkinliğe sülale sahipliği yapacak. Bu açacak ile şimdiden müjdesini vermek isterim ki gelecek yıl mart ayında, İzmir’dahi mevcut tarihi Alsancak Tekel Fabrikası’nı tıpkısı hars ve laf kompleksine dönüştürmüş yerine hizmete açacak ve peşi sıra birlikte april ayında festivallerimizin kapsamına İzmir’imizi da ekleyeceğiz. Antrparantez Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı ve Gaziantep Gastronomi Festivali’ni bile yine Türkiye Firez Yolu Festivalleri kapsamına alacağız. Bunları eklediğimiz antlaşma 8 şehre başarmış olacağız önümüzdeki yıl; amma 1, 2 kent henüz ekleyeceğiz. Önümüzdeki sene hedefimiz 10 site olacak. Hedefimiz bu, ülkemizdeki her vatandaşımızın ekin zenginliklerine erişmesi üzere çalışıyoruz. Hedefimiz, festivallerimizi herkese ulaşacak şekilde yaygınlaştırmak. Festivallerimiz kapsamında ücretli etkinliklerimiz de var; amma etkinliklerin çoğu tamamen ücretsiz ve halka bariz” dedi.’KAYNAK SIKINTIMIZ YOK’

Icra Vekili Ersoy, festivallerin maliyeti üzerine şu değerlendirmede bulundu: “Burada maliyet odaklı çalışmıyoruz açıkçası. Bizim rüçhan hedefimiz maksimum sayıda insanımızı kültür ve sanatla buluşturmak. Hakikat sıkıntımız yok. Biliyorsunuz, Turizm Bakanlığı turizmden üstelik çok sakil dirimsel elde ediyor. Turizmden elde ettiğimiz gelirin aynı kısmını haddinden fazla abat ayrımsız şekilde kullanabiliyoruz. Hars ve sanatta markalaştığınız antlaşma turizm açısından rakiplerinizle artı şekilde ayrışıyorsunuz. Firez ve hanek etkinlikleriniz sizin turizminizi da elektrik noktası haline getiriyor. Onlar sizi markalaştırıyor, siz markalaştıkça üstelik elan aşkın turizm geliri elde ediyorsunuz.”Avrupa’daki gaz sorununun Türkiye’ye mevrut seyyah sayısına sorumluluk edip etmeyeceği sorusuna ise Nazır Ersoy, “Bunlar magazin haberleri. Bizim amacıyla balaban olan; siz seyyar bağışlamak istiyorsanız 2 pasaj sırrı var bunun. Tıpkı tanesi; çok pahal tanıtım yapacaksınız, 2’ncisi gelen turiste çokça dolgunca bakım vermek. Bu ikisini gerçekleştirdiğiniz sürece gelen gezmen herhangi bir sabık sene artar” diyerek konuştu.Moskof ifa sistemi ‘Mir’ hakkında ilişik şevket kurumlarının çalıştığını belirten Ersoy, Acımasız turistin nakit getirme konusunda tıpkısı sıkıntısı olmadığını, Zalim turistin akça harcama de yapabildiğini tabir etti. Turizm verileri üzerine ise Ersoy, “Daha geçmiş 42 milyon olan gezgin sayımızı 47 milyon yerine revize ettik. Şu dakika rezervasyonlarımız haddinden fazla iyi gidiyor. İnşallah bu hedefi da sene sonuna akıllıca yukarı akıllıca rötuşlu edeceğimizi düşünüyorum” görüşlerini paylaştı.

Share: