Icra Vekili Ersoy, Stanley Kubrick Sergisi”nin lansman toplantısında konuştu Açıklaması

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Saten Sinema Müzesi’nde ziyaretçiyle buluşacak “Stanley Kubrick Sergisi”nin lansman toplantısına katıldı.

Usta yönetmenin kızı Katharina Kubrick, çekimci Jan Harlan ve kameraman Muzaffer Yıldırım’ın de zevcelik ettiği toplantıda mütekellim Ersoy, ferda Beyoğlu ve Payitaht Ekin Yolu Festivallerinin başlayacağını belirterek, “Ekin Yolu Festivalleri serisi Çanakkale’dahi Troya Hars Yolu Festivali ile başlamıştı. Konya Mistik Çalgı Festivali’yle bitmeme etmişti. İlk başladığımız rotalar bile ferda itibariyle başlayacak. Dolay açılışların ilkini Stanley Kubrick Sergisi’yle yapıyoruz.” dedi.

Bakan Ersoy, Türkiye’nin ilk sinema müzesi Atlas Sinema Müzesi’nin, Beyoğlu Kültür Yolu’nun bile çekicilik noktalarından biri olduğunu vurguladı.

Sinemanın Türkiye’nin kültür dünyasında çok mefret ayrımsız yeri olduğuna meni fail Ersoy, şunları kaydetti:

“Stanley Kubrick hayranlarının ve sinemaseverlerin sergi süresince burayı konuşma etmesini, sinemaya olan desteğimizin dahi bu vesileyle artarak devam etmesini istiyoruz. Stanley Kubrick’in 16 pasaj münteha, 3 üstelik çekilememiş filmi var. Bu işporta bu 19 filmle ilişkin, bugüne kadar sergilenen yer detaylı dokümantasyonu içeriyor. Ego Saten Sinema Müzesi’ni eş işlettiğimiz Yenmiş Yıldırım’a üstelik teşekkürname gitmek istiyorum. Bu serginin rotasında Türkiye yoktu. Beyoğlu Firez Yolu Festivali’ne denk ati şekilde serginin rotası değiştirildi. Tokyo’dan İstanbul’a rotasını çevirdi. O açıdan bizim için çok manalı. Firez yolu festivalleri içerisindeki sunu koca işporta bu. Arsıulusal sergi olması açısından bile önemli.”

Mehmet Nuri Ersoy, serginin çok balaban bire bir ziyaretçi kitlesi yoluyla izleme edileceğini düşündüklerini dile getirerek, “Kubrick ailesi ve kameraman Jan Harlan’a de teşşekür ediyorum. Hem serginin tedarik aşamasında hem bile açılışında İstanbul’a geldiler. İstanbul’a bakraç olduklarını, çok beğendiklerini ve daha çok daha kalın geleceklerini söylediler.” diye niteleyerek konuştu.

Hars Yolu Festivallerinin şehirlerin tanıtımına çok iri katkı sağladığına dikkati çeken Ersoy, turizm ve lansman açısından üstelik bu festivallerin hedeflerine ulaştıklarını gösterdiğini rapor etti.

“Serginin geldiği 22. kent İstanbul oldu”

Katharina Kubrick birlikte Türk sinemaseverler ve sinemacılarla tanışıklık fırsatı buldukları amacıyla memnuniyet duyduklarını söyleyerek, “Buradaki hava yuvarı, yapının mimarisi aşağı etkileyici. Bu serginin geldiği 22. kent İstanbul oldu. Müzenin üstelik sadece sinemaya adanmış olması haddinden fazla güzelce.” değerlendirmesinde bulundu.

Yapımcı Jan Harlan birlikte Stanley Kubrick’le bu arada çalıştıkları önceki filmin “A Clockwork Orange” Kendi Kendine Portakal olduğunu aktararak, şu bilgileri verdi:

“Onun filmleri her antlaşma aynı bahis ile ilgilidir. Şimdiyle ya üstelik gelecekle alakalıdır. Tümce günücülük üstüne uzmandır ama bu ihtisas hakkında film fethetmek çokça zordur. Kubrick hep bunlarla savaşıyordu ortaya filmi kaplamak amacıyla. Söz Misali Full Uyuşturucu Jacket filmi herhangi bir zaman yaşanılan çağla alakadar olacaktır. Şimdiye seslenme edecektir. Bu onun arz balaban sırrıydı. Bu yüzden çekilen binlerce film arasından onun filmleri geleceğe kalıyor.”

Sergi üzerine

ABD’li yönetmen Stanley Kubrick’in eksiksiz çalışmalarına zaman bilimsel benzeri bakış sunacak olan sergi, izleyicinin Kubrick’in ekstrem dünyasına yakından tanıklık etmesini sağlayacak.

Küratörlüğünü İstanbul Beyaz Perde Müzesi Küratörü Zihni Tümer ve Alman Film Müzesi Küratörleri Hans-Peter Reichmann ile Tim Heptner’in yaptığı işporta, Kubrick’in çoğu yayınlanmamış vesika, bilinçlilik, senaryo, müşteri, lens ve otantik kostümleriyle sanatçının sinema kariyerine etraflıca benzeri bakış sunmayı amaçlıyor.

Kubrick’in 1940’larda Look dergisiyle başlayan ilk sanatsal adımlarından, akıbet filmi olan Eyes Wide Shut’a kadar 16 filmini zaman bilimsel adına sunacak işporta, sanatçının tek çekilmemiş veya ayrıksı yönetmenler vasıtasıyla çekilen Bireşimli Zeka, Napoleon ve Cidal zamanı Yalanları projelerini da ilk defa İstanbul izleyicisiyle buluşturacak.

Firez ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Beyaz Perde Müzesi marifetiyle sinemaseverlerin beğenisine verilen sergi, yarından itibaren 1 Mart 2023’e kadar müzakere edilebilecek.

Share: