Icra Vekili Maksat Kurum, sosyal basamak projesinin matbuat tanıtımında konuştu: (1)

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Çekicilik, kentsel dönüşümle şehirlerin altyapısının güçlendirildiğini belirterek, “Bugüne kadar 3 milyon lüp dönüşümünü sağladık ve yeni yuvalarına mülaki 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik.” dedi.

Bakan Gurur, Beşiktaş’ta planlı “Cumhuriyet Altını Tarihinin Bildirme Balaban Sosyal Hane Hamlesi Matbuat Buluşması” programında, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı içtimai hane hamlesinin detaylarını paylaştı.

Son 20 yılda, Türkiye’yi her alanda tarihi hizmetlerle tanıştırdıklarını belirten Çalım, 81 ilde bütün ilçeleri dev eserlerle projelerle donattıklarını dile getirdi.

Yaklaşık 4 sene evvel, evcil intihap öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şehircilik manifestosunu zar ettiğini hatırlatan Gurur, Türkiye’üstelik yüzdelik 90’ı içtimai göz oluşmak amacıyla bugüne büyüklüğünde TOKİ Başkanlığı vasıtasıyla 1 milyon 170 bin bölük nesir ettiklerini kaydetti.

Gelgel, var güçleriyle çalıştıklarını, şehirlerin altyapısını ve üstyapısını pekiştirmek, tarihi mekanları canlandırmak adına şişman projelerin gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu manada tarihe vefa, geçmişe içtinap etmek anlayışıyla Konya’birlikte eskimemiş Mevlana Meydanı’nı, gine Edirne’bile Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camii ve çevresinde tensikat yapıyoruz. Bursa’bile Ulu Cami etrafında tekrar belediyelerimizle birlikte yapmış olduğumuz benzeri proje kapsamında Celil Cami etrafını, Bitlis’imizi, köprülerimizi, medreselerimizi, meydanlarımızı baştan ayağa kaldırıyoruz. Toplamda 45 ilimizde, 80 tarihi meydanımızı bulunduğu bölgeyi çekim merkezi haline getirmeye ve milletimize aslına akla yatkın tıpkı şekilde kazandırmaya gayret gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir taraftan 70 milyon metrekare büyüklüğüne ulaşan millet bahçesi projeleri yürüttüklerini nâkil Çekicilik, 455 ulus bahçesini dahi Edirne’den Hakkari’ye büyüklüğünde vatandaşlara kazandırdıklarını dile getirdi.

Uğur Hava, “Kentsel dönüşümle şehirlerimizin altyapısını güçlendiriyoruz ve bugüne büyüklüğünde 3 milyon evin dönüşümünü sağladık ve yeni yuvalarına kavuşan 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik. Kendilerinin duygusal ve servet güvenliğini inanma altına almış olduk.” diye konuştu.

Yaşanan afetlerin ardından Elazığ’da Malatya’üstelik ve İzmir’birlikte tarihinin yer şişman tahavvül projelerini başlattıklarını, Antalya’dahi, Muğla’birlikte ve Şark Karadeniz’in tamamında kıyamet alanlarında dev aynı yenilenmeye imza attıklarını belirten Çekicilik, Türkiye’nin, ihtiyacı olan temas ürünü, seçkin hizmeti, sunma hızlı ve nitelikli şekilde çoğaltma kabiliyetine, kapasitesine, kararlılığına topluluk olduğunu söyledi.

“Toplumsal konutu, önceliklerimiz beyninde gördük”

Kurum, Türkiye’nin vizyonu ve hedefleri doğrultusunda kavim amacıyla arzuladıkları gelişigüzel hizmeti etme, seçkin eseri ortaya koyma imkanını ve cesaretini gösteren tıpkı devlet olduğunu dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

“Bu mutluluk ve kavim üzere aralıksız koşmamızın yer balaban sebebi dahi rastgele ülkeye baht olmayan bu büyük potansiyelimiz. Bu tatlılıkla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır bilcümle toplumsal devletin esas görevi olan barınma hakkını, sosyal konutu, önceliklerimiz ortada gördük. 2019 yılında kendi yerel, yenilikçi, milli, sürdürülebilir kaynaklarımızla önce 50 bin, arkası sıra birlikte 100 bin sosyal göz dedik ve bu projelere 2 milyonu fazla vatandaşımız müracaat ederek nazik bir haz gösterdi. Biten konutlarımız vatandaşlarımız marifetiyle balaban bir beğeniyle değer buldu. Yerel mimariye, bölgenin değerlerine makul şekilde inşaatlarımızı yapmaya bitmeme ediyoruz. Tabii milletimizin taleplerini siyasetin merkezine almış liderimiz, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla de bu başvurunun karşılanabilmesi için yeni yuva ika hayaliyle vatandaşlarımız evlerine kavuşabilme hayaliyle bu başvurularını gerçekleştiriyorlar.”

Hane hamlesiyle dünden itibaren telefonlarının susmadığını kaydeden Çalım, vatandaşlardan büyük bire bir teveccüh gördüklerini söyledi.

(Sürecek)

Share: