Icra Vekili Muş: Hizmet ihracatında 68,5 milyar doları aşmayı öngörüyoruz

Vekil Muş: Hizmet ihracatında 68,5 bilyon doları aşmayı öngörüyoruz

TİCARET Bakanı Mehmet Muş, bakım ihracatının güzeşte sene 58 milyar dolara yaklaştığını ve hizmetler dengesinin 26,7 milyar dolar aşkın vererek cari açığa olumlu ulama sağladığını belirterek, “Bu yılın önce 7 ayında birlikte ayrımsız geçmiş yılın aynı dönemine göre yüzde 66 oranında çoğalma kaydederek 42 bilyon dolara ulaşmıştır. Elde ettiğimiz bu ivmeyle bakım ihracatında sene sonu hedefimiz olan 68,5 bilyon doları aşmayı öngörüyoruz” dedi.

Ticaret Bakanı Muş, bakanlıkta düzenlenen ‘Yeni Evlat İhracat Destekleri ile Prefinansman Modeli Lansmanı ve Prefinansman Modeli Protokolü İmza Töreni’ne katıldı. Burada mütekellim Nazır Muş, 2000’li yılların esasen bu yana ortaya koydukları ihracat odaklı stratejilerin, Türkiye’yi bölgesinde ve dünyada dar siyasal ve konuşu aktörlerden biri haline getirdiğini söyledi. Muş, ihracatçıların finansmana erişimini elan da kolaylaştıracak prefinansman modeli kurguladıklarını kaydederek, “Bu yılın geçmiş 8 ayı itibarıyla ihracatımız artışını sürdürerek 165,7 bilyon dolar yerine gerçekleşmiştir. Bakım ihracatımız üstelik net döviz girdisi sağlaması, istihdam kaynağı olması ve yarattığı melfuf ayar ile Türkiye ekonomisi itibarıyla kilit konumdadır. söz konusu hizmet ihracatımız, 2021 yılında ayrımsız esbak yıla bakarak yüzdelik 62 oranında artım kaydederek 58 milyar dolara yaklaşmış ve hizmetler dengesi 26,7 bilyon dolar çok vererek akan açığa olumlu ulama sağlamıştır. Bu yılın geçmiş 7 ayında bile bire bir önceki yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 66 oranında artış kaydederek 42 milyar dolara ulaşmıştır. Elde ettiğimiz bu ivmeyle bakım ihracatında sene sonu hedefimiz olan 68,5 bilyon doları aşmayı öngörüyoruz” diye niteleyerek konuştu.

‘PREFİNANSMAN MODELİNİ HAYATA GEÇİRİYORUZ’Icra Vekili Muş, nisan ayından itibaren Türk Eximbank ve İhracatı Geliştirme (İGE) A.Ş. ile yapılan icraat sonucu prefinansman modelini, bugün imzalanan protokol ile hayata geçirdiklerini aktararak şunları kaydetti:  “Bilindiği için firmalarımız dış satım desteklerimizden fark etmek için öncesinde faaliyetini gerçekleştirerek masraf yapmakta ve mukteza belgeleriyle incelemeci kuruluşa başvurmaktadır. Bu başvurunun incelenmesi ve tahakkuku neticesinde bindi ödemeleri yapılmaktadır. Fakat biliyoruz kim başvuru, tetkik ve gerçekleşme süreçleri dahil edildiğinde, canlılık ile ifa beyninde ayrımsız süre geçmekte ve bu uzanım ihracatçılarımıza finansman yükü doğurmaktadır. Bu yükü ortadan çekmek ve ihracatçılarımıza müteveccih güven kabiliyetini tezyit etmek için ‘İhracat Desteklerine İlişkin Karar’ımıza binaen, bakanlığımız koordinasyonunda Türk Eximbank ve İGE AŞ’nin katılımıyla prefinansman ve teminata müteveccih tıpkı bir geliştirdik. Pazara Methal Projesi Istihzar Desteği, Toptan Tedarik Zinciri Yetkinlik Proje Desteği, Tasarım ve Im Ihya Desteği, Marka ve Turqualıty Destek Programları, İhracat ve E-İhracat Şirketler Birliği statüsü verilen şirketlere müteveccih destekler ilkin görünmek için kurguladığımız modelde, para ve hizmet ihracatçılarımıza verdiğimiz proje, program ve yontu bazlı desteklerimize prefinansman imkanı getiriyoruz.”‘İHRACATÇILARIMIZIN RICA ETTİĞİ YEPYENİ MODEL’

Icra Vekili Muş, prefinansman kredisine ilgili, “Bugüne büyüklüğünde 2 bin 148 firmaya 6 milyar TL’nin üzerinde krediye kefillik sağlayarak ihracatçılarımıza finansman konusunda dem aldıran ve bu konumunu değme sabık zaman güçlendirecek olan İGE A.Ş., prefinansman modelimizde de şanlı bir sac ayağıdır. Harbiden tören düzeni kapsamında Türk Eximbank tarafından prefinansman kredisi onaylanan ihracatçılarımıza, işlek resülmal yapısıyla heybetli bir paydaşımız olan İGE A.Ş. dahi öncelikli kendisine garanti desteği sağlayacak. Kredisi ve öncesinde bakanlığımızdaki bindi başvurusu onaylanan ihracatçılarımızın destekleri aceleci benzeri şekilde ödenecek ve ihracatçımız bu doğruluk edişlerini doğrudan Türk Eximbank gözetiminde kullandırılan kredilerin idraksiz ödemesinde kullanabilecek. ‘İhracat Desteklerine Yönelik Prefinansman Modeli’, ihracatçılarımızın öteden beri arzu ettiği yadırgatıcı tıpkı modeldir. Bu modelle desteklerimizin etkinliğini artıracak, temas sene destekler için bütçeden ayrılan kaynağı finansman ile eşleştirerek çoğaltan etkisiyle ihracatçımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Kaynak dökümü:

– Katılımcılardan görüntü

– Bakan Muş’un konuşması

– Umumi ve detay

Haber- Alıcı:  Şaduman UNUTMAZ- Celal ATALAY/ ANKARA,

Share: