Ihtisas nakli bekleyen 12 yaşındaki Edanur, yerleştirilen Aort kapakçığı ile sağlığına kavuştu

Duygu nakli muntazır 12 yaşındaki Edanur, yerleştirilen Aort kapakçığı ile sağlığına kavuştu

Faaliyetler şansını kaybettiği söylendi, yapılan kudretli operasyonla 7 günde taburcu oldu

İSTANBUL – 12 yaşındaki Edanur Sarıkız, kalbinin aort kapakçığının yapısal adına bozulması ve ruh yetmezliği nedeniyle ailesi marifetiyle Koşuyolu Faziletli İhtisas Terbiye ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi. Tetkikler sonucu kalbin çokça vurgun kasıldığı üzere ameliyatın kamu dünyada yüzdelik 90’nın üstünde ahiret yolculuğu riski barındırdığı öğrenilirken Kalp ve Huy Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, yaptığı kalburüstü operasyonla Edanur’a zenginlik boyu sağ esen kullanabileceği Aort kapakcığı yerleştirildi. Edanur ameliyatın arkası sıra 7 günde sağlığına kavuşarak hastaneden taburcu oldu.

12 yaşında olan Edanur Ot’ın ailesi, kızlarının kalp rahatsızlığı zımnında başvurduğu 2 hastaneden kızlarının ameliyat şansını kaybettiğini ve kalp nakli ihtiyacı olduğunu söyledi. Bunun üstüne familya, Koşuyolu Yüksek İhtisas Terbiye ve Araştırı Hastanesi’ne bile başvurdu. Düzenlenen tetkikler sonucu, Edanur’un ruh pompa fonksiyonunun yüzde 20 olduğu Aort kapakcığı amacıyla Aort cerrahisine ihtiyacı olduğu fakat ihtisas vurgun kasıldığı için ameliyatı tamam dünyada yüzde 90’nın üzerinde ahiret yolculuğu riski olduğu öğrenildi. Bunun konusunda kolları sıvayan Duygu ve Soy Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek ve ekibi 12 yaşındaki Edanur’a yapılan kalburüstü operasyonla, kalp kası hücrelerini haddinden fazla enerjik koruyup Aort cerrahisinde Aort kökünü genişleterek Edanur’un zenginlik boyu sağlıkla kullanabileceği Aort kapakçığını yerleştirdi. 12 yaşındaki Edanur Ot, ameliyatın arkası sıra bir numara günde annesine kavuştu. Ameliyatın arkası sıra 7 gününde ise zinde aynı şekilde hastaneden taburcu oldu.

“Tekmil dünyada bu ameliyatlar yüzde 90 üzerinde ahiret yolculuğu riski barındırmaktadır”

Laf için mütekellim Duygu ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, “Edanur kızımız, bize geldiğinde kalbin aort kapakçı strüktürel kendisine bozulmuştu. Sakil yetmezlik mevcuttu. bununla birlikte kalbin pompa fonksiyonu gelecek derecede azalmış. Ihtisas elden yüzdelik 20 çalışmaktaydı. Aort cerrahisi ihtiyacı mevcuttu. Ancak kalbin pompa fonksiyonu yavaşladığı amacıyla büzülme gücü azaldığı için tamlık dünyada bu ameliyatlar yüzdelik 90 üstünde ölüm riski barındırmaktadır. Bizden önceki 2 kalıp, ameliyat şansını kaybettiğini kalbin değiştirilmesi gerektiğini yani duygu nakli ihtiyacı olduğunu söylemişler. Bize geldiğinde aort cerrahisi amacıyla ekipçe operasyonunu planladık. Konseyimizi detaylı olarak değerlendirdik. Ameliyata almaya karar verdik. Bu süreçte ameliyatta kalp kasını, miyokardı, çokça çalışkan ayrımsız şekilde koruduk. Aort kökünü de genişleterek, aort cerrahisinde bire bir ömrü huzur kullanabileceği aynı aort kapakçığı yerleştirdik. Bu kudretli süreç ardından dördüncü saatte solunum cihazından ayrıldı. Birinci bölüm annesine kavuşturduk. Kontrollerimizde aort kapakçığının çokça dolgunca çalıştığı, his kasılma gücü cerrahi müdahale öncesine göre iki kat arttığını belirleme ettik. Öyle Edanur üzere haddinden fazla faziletkâr riskli ihtisas hastalıkları ihtiyacı olan yavrularımızın ameliyatı çok görmüş geçirmiş merkezlerde görmüş geçirmiş başkaları aracılığıyla yapılması gerekmektedir” dedi.

“Edanur daha şimdiden serviste annesiyle birlikte koşup oynamaya başladı”

Ihtisas ve Yaradılış Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, devamında, “Edanur daha şimdiden serviste annesiyle alay malay koşup oynamaya başladı. Onun ekol başarısı, gelecek başarısı bizim üzere çok eke. Şu anda temas husus yolunda gözüküyor. Kontrollerimiz üstelik gayet iyi ve kalbin büzülme gücü birlikte 2 itmam kadar arttı. bundan sonra onu haddinden fazla keyifli, sağlıklı bire bir ati bekliyor. Elbette bu form hastalıkların tanınması için öncelikle kontroller haddinden fazla kocaman. Şikayete sınırlanmış kesinlikle geçmiş 1 yaşta çocuk ekokardiyografi dediğimiz şekilde kalbinin kontrol edilmesi gerekiyor. Bunun dışında morarma, tez yorulma, göğüs ağrısı gibi şikayetlerde da tehirsiz boşlama edilmeden kesin aynı uzmana tavzih etmek gerekiyor. Bu model riskli kompleks ruh ameliyatları tecrübeli ellerde haddinden fazla başarıyla yapılıyor. Iptila etmesinler. Bizlerin amacı doğrusu onları sağlıkla topluma kazandırmak ve yüzlerini güldürmek” diye niteleyerek konuştu.

“Okuldaki arkadaşımla oynamayı haddinden fazla istiyorum”

Ameliyatının başarılı bire bir şekilde geçtiğini söyleyen 12 yaşında kim Edanur Keyif, “Ameliyatım haddinden fazla güzel geçti. Buradaki etibba kâffesi bana çok ongun baktılar. Beni hazırlayıp ameliyata soktular. Korkacak tek molekül yoktu. Hayallerim görmek, hekim olmayı istiyorum. Arkadaşlarımı çok özledim, okuldaki arkadaşımla oynamayı çokça istiyorum. Kendime geldim. Doktorları haddinden fazla seviyorum. Onlar beni haddinden fazla sevindirdiler, beni iyileştirdiler, haddinden fazla mutluyum” ifadelerini kullandı.Share: