İkiztepe Keyif Zirvesi başladı

Küçük Asya Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Umumi Başkanı Orhan Görgülü, “Mergup seçkin 100 ilaçtan 89’unun yerli ve milli olması yüzümüzü güldürmektedir. Bilişim ve teknolojisi alanında son dönemlerde atmış olduğumuz muvaffakiyetli adımları sağlık teknolojisine birlikte yönlendirmiş durumdayız.” dedi.

Işıklı, ASKON Samsun Şubesi tarafından planlı 1. Samsun İkiztepe Keyif Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye Yüzyılı’nın ayraç yüzlerinden birinin bile afiyet sektörü olacağını söyledi.

İnsanlık tarihinin sağlıkta yaşanan gelişmelerden koyu şekilde etkilendiğine bel eden Münevver, “Buradan edindiği tecrübelerle haddinden fazla ayrımlı yaşamsal yöntemleri ortaya koymaya başlamıştır. Son olarak Kovid-19 virüsü ile bunu baştan yaşadık ve tezahürlerini üstelik hala yaşamaktayız.” ifadesini kullandı.

Kovid-19 salgını ile insanlığın, edindiği tecrübeyle çokça değişik yöne akıllıca evrildiğine dikkati calip Görgülü, “Bu dönemde sermayenin umum değiştirdiğini, coğrafyaların baştan dizayn edildiğini, ittifakların ve korkulu dengelerinin sil baştan oluşturulduğunu görmekteyiz. Bu süreçte Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın kullanılmamış hedefler ortaya koyduğu Türkiye Yüzyılı vizyonunda sülale ödevlerimizin sayısı az çok artmıştır. Hem ülkemiz hem üstelik yabanlık adına sorumluluklarımız birlikte çoğalmıştır. Türkiye Yüzyılı’nın ayraç yüzlerinden biri de esenlik sektörü olacaktır. Hamdolsun, özellikle bu alanda rüştümüzü çoktan ispatlamış bulunuyoruz.” diye konuştu.

Ziyalı, Türkiye’nin zaman keyif sisteminde sair ülkelere rol model olduğunu vurgulayarak şöyle bitmeme etti:

“Pandemi sürecinde bu alandaki yetkinliğimiz ile dünyanın genişlik gelişmiş ülkelerini dahi geride bıraktık. Bir Nice ülkenin keyif sistemi çökerken, vatandaşlarımıza sunduğumuz birinci sınıf afiyet hizmetinin yanında 161 ülkeye, 12 arsıulusal kuruluşa dahi tıbbi alet gönderdik. Avrupa’nın bir nice ülkesine sağlık malzemeleri yardım ettik. Gelişmiş birçok ülkeye hijyen malzemeleri verdik. Bilcümle bunlar fena hâlde gelişmeler fakat bu alanda hiç sürekli kendimizi geliştirmeye devam etmeliyiz. Farabi’den İbn-i Sina’ya, Biruni’den Uluğ Bey’e ecdadın birçok balaban alimlerinin yaptığı üzere insanın eşref-i mahlukat vasfıyla merkezinde saha aldığı bilgi anlayışını yeniden yükseltmenin vaktidir diyoruz. Serencam dönemde bilime verdiği katkılar yanında ülkesine bağlılığı ve mütevazılığıyla gönüllerde taht kuran Prof. Dr. Aziz Sancar üzere, BioNTech aşısı ile ülkemizin adını zer harflerle duyuran Misyon Delicesine ve Şiddetli Türeci hocalarımız kadar nice incelik ve fen insanlarımızla sağlıktaki bu başarıyı gine taçlandıracağız.”

“Türkiye, afiyet denilince dünyada aranan ilk devletlerden olacaktır”

Afiyet alanındaki yatırımların önemine değinen Ziyalı, şunları kaydetti:

“Büyüklük adına devasa yatırımlar, inovatif iş birliği yöntemi ve düz yazı edilen kent hastaneleriyle bu yönde kararlılığımızı ortaya koymaktayız. Bittabi bu şişman yapıların içini bilgili elemanlar ve geleceğin teknolojileriyle paylamak son adım önem arz etmektedir. Keza geçer temas 100 ilaçtan 89’unun yerel ve milli olması yüzümüzü güldürmektedir. Bilişim ve teknolojisi alanında son dönemlerde atmış olduğumuz muvaffakiyetli adımları afiyet teknolojisine bile yönlendirmiş durumdayız. Bu bağlamda evcil ve milli aşımız TURKOVAC ile çalım duymaktayız. Bütün bu adımlar sebebiyle tıbbi aygıt alanında ihracatın ithalatı gelecek oranı yüzde 55’e çıkmıştır. Azim ve gayretle yüzde 55’leri yüzdelik 80’lere, 90’lara çıkartacağız inşallah. Türkiye, afiyet denilince nitelikli hizmeti ile dünyada aranan ilk devletlerden olacaktır, bundan on paralık işkil duymamaktayız. Bunun adımlarını bugünlerde fazlasıyla görmekteyiz. Site hastanelerimiz son basamak teknolojik donanımlara sahip. Bu özellikleriyle tamam dünyaya elbet caka nazir olacaktır.”

Aydınlık, Türkiye’nin afiyet alanında oldukça geniş şümullü ve güzel reform programı olan Sağlıkta Inkılap Programı’nı 2003-2010 yıllarında uygulamaya koyduğunu hatırlatarak, “Son namına keyif sisteminde gerçekleştirilen bu reformlar birçok farklı sistemin ayrımlı yönlerinin transfer edilmesi ve sentezlenmesiyle oluşturulan melez benzeri Türkiye modelini ortaya çıkarmıştır. Bunun birlikte arz önemlisi, güdük azıcık içre Türkiye esenlik alanında siyaset para aktarımı fail ayrımsız ülke durumundan politika ihraç fail tıpkı model haline gelmiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

ASKON Samsun Bölüm Başkanı Ahmet Alp Doğru da afiyet zirvesiyle Türkiye’ye döviz kazandırmayı hedeflediklerini dile getirerek, Samsun’un tıbbi maşa üretiminde dünyada tasarruf üzerine oylumlu yere cemaat olduğunu belirtti.

Zirveye Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çipo, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ağır Ünal, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Işıklı, İl Keyif Müdürü Muhammet Ali Oruç, YANLIŞSIZ Fırka İl Başkanı Ersan Aksu ile yerli ve yabancı sağlık sektörü temsilcileri katıldı.

Bilim insanlarınca türlü konularda sunumlar yapılacak Samsun İkiztepe Sağlık Zirvesi, 5 Kasım’dahi sona erecek.

Share: