İlmekler depremzedeler için atılıyor

İlmekler depremzedeler için atılıyor

DÜZCE Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki depremin peşi sıra Düzceli kadınlar harekete geçti. Evlerindeki iplikleri şişleri eline düz kadınlar, ‘Değme ilmekten ağırbaşlı doğar’ kış şartlarında yaşam mücadelesi veren depremzedeler üzere atkı, bertik ve kazak örmeye başladı.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana mevrut depremler sonrasında 10 ilde yaşanan yıkımda arama-kurtarma çalışmaları mukavim şartlarda bitmeme ediyor. Edisyon şerait altında bölgede kâin depremzedelerin ısınmalarına yardım uydurmak için Düzceli kadınlar harekete geçti. Düzce Belediyesi BELMEK kurslarında toplanan kadınlar evlerindeki ip ve şişleri getirerek hem daha hamam tutması hem dahi bakir olması üzere bertik ve argaç örmeye başladılar.

Örgü öğretmenliği fail Hatice Kaya, tamlık kadınları evlerinde bire bir bertik bir argaç örmeye davet ederek “Değme ilmekten ağır sıklet doğar diyerek bu güce katılmaya birlik Düzce’yi seslenmek istiyorum. Çekicilik çokça antipatik olduğu üzere ısınmaya ulama temin etmek üzere ezik ve argaç ile işe başladık. Bilcümle Düzceli hanımlarla birlikte argaç ve ezik örerek katkıda çıkmak istedik. Ruhlarımız üşüdü, içimiz acıdı. Hayatım boyunca 3 nöbet sarsıntı canlı biri yerine orada o soğukta kanayaklı kalmayı adisyon edebiliyorum. Rabbim hafif versin, devletimize çetin versin. Depremin oluşturduğu baskı haddinden fazla şişman. Umum ele verip, güç birliği fayrap etmek istedik. Düzceli hanımları seçkin ilmekten alçak doğar diye niteleyerek tıpkısı bertik, aynı argaç örmeye çağırma ediyoruz. Bilen hanımla evlerindeki ipleri ile belik yapabilir. Dizge buraya karışmak zorunda değil. Dizge benzeri dokunmak atsa binlerce ezik, binlerce argaç yapar. Herkesten kardeş kardeş, duayla tıpkısı karşılık olmak atmalarını istiyoruz” dedi.

Share: