İngiliz dağcılar Balkı Dağı’nda doruk tırmanışı yaptı

İngiltereli alpinist grubu, mütehammil albeni şartlarında başarıyla gerçekleştirdikleri Veca Dağı şahika tırmanışını, tıpkısı süre evvel ölüm fail Ece 2. Elizabeth’e adadı.

Doğubayazıt ilçesine gelen 5 İngiliz dağcı, Türkiye Dağcılık Federasyonu Üzücü Rehberi ve Alpinizm Antrenörü Mustafa Tekin’in rehberliğinde Atıf mezrasından tırmanışa başladı.

İlk geceyi 3200 kampında çadırlarda geçiren dağcı grubu, ahir gün yeniden tırmanışa başlayarak 4200 kampına ulaştı.

Alpinist grubu, henüz sonradan tırmanışa bitmeme ederek tipi ve dondurucu soğuklara karşın zirveye ulaşmayı başardı.

Kaş ve kirpiklerinde buz oluşan grup, doruk tırmanışını devir yolunda vefatını öğrendikleri İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’e adadı.

Rehber Mustafa Uğurlu, AA muhabirine, tırmanışta kimi vakit adamakıllı manzaraların olduğunu ve zirveye yaklaşıkça havanın soğuduğunu söyledi.

Veca Dağı’na 174. şahika tırmanışını yaptığını dile getiren Tekin, “Tırmanış çokça iyice başladı. Zirveye yaklaştıkça alelhusus geceleri dondurucu sevimsiz vardı. Gece sabaha doğru zirve tırmanışına başladık ve arada bir fırtına bizi çokça zorladı. Kontrollü benzeri şekilde zirveye ulaştık. Ara Sıra arkadaşların grup ve sakallarında buz oluştu. Alpinist ihvan inişe geçe Kraliçe 2. Elizabeth’in öldüğünü öğrendiler ve tırmanışlarını ona adadılar.” diye niteleyerek konuştu.

Share: