İngiltere ihsas raporu: Rusya-Ukrayna savaşı kullanılmamış aynı aşamaya yutmak amacıyla

İngiltere Defans Bakanlığı aracılığıyla yayınlanan Ukrayna- Rusya savaşına dair duyu raporunda Rusya’nın Ukrayna’ya alın savaşının kullanılmamış aynı aşamaya çalmak için olduğu anlatım edilerek, “En ağır sıklet çatışmalar, Zaporizhzhya’dan Herson’a akla yatkın güneybatıya uzanan ve Dinyeper Nehri’ne paralel uzanan yaklaşık 350 kilometrelik ayrımsız alnaç hattına kayıyor” denildi.

İstihbarat raporunda, Moskof kuvvetlerinin, Ukrayna eliyle alın atılım beklentisiyle yahut mümkün bir saldırıya hazırlık olarak güneyde toplandığı belirtilerek, “Acımasız askeri kamyonları, tankları, çekili topçu ve farklı silahlardan oluşan mufassal konvoylar, Ukrayna’nın Donbas bölgesinden uzaklaşmaya bitmeme ediyor ve güneybatıya yöneliyor” denildi. Teçhizatın de antrparantez Moskof işgali altındaki Melitopol, Berdiansk ve Mariupol’dan ve Rusya anakarasından Kerç Köprüsü üzerinden Kırım’a taşındığı bildirildi.

800 ila bin askerden oluşan Saf Taktik Grupları’nın (BTG) Kırım’a konuşlandırıldığı ve neredeyse kesme adına Herson bölgesindeki Moskof birliklerini eklemek için kullanılacağı tamlanan raporda, “02 Ağustos 2022’de Kırım’a eskimemiş tıpkı BTG konuşlandırıldı ve benzeri zamanda BTG’ler Şark Kuvvetler Grubu’ndan baştan konuşlandırılıyor. Bunlar balaban ihtimalle önümüzdeki günlerde Herson bölgesine gönderilecek” denildi.

Ukrayna kuvvetleri hedefini, Herson’u Zalim işgali altındaki Kırım’a bağlayan stratejik adına majör demiryolu hattı de dahil girmek amacıyla Ukrayna’nın güney bölgelerinde küsurat sıklıkta köprüler, cephane depoları ve demiryolu bağlantılarına odakladığı tabir edilerek, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı bakir aynı aşamaya bağışlamak üzere. Yeryüzü aheste çatışmalar, Zaporizhzhya’dan Herson’a makul güneybatıya uzanan ve Dinyeper Nehri’ne koşut uzanan yaklaşık 350 kilometrelik tıpkı alnaç hattına kayıyor” ifadelerine saha verildi.

Share: