Iraklı oyuncu Enas Istek, gösterişli fotoğrafını kullanan Economist dergisine sav açtı

Iraklı aktris ve sunucu Enas Taleb, Economist dergisinin “Arap Dünyasında Kadınlar Illet Erkeklerden Henüz Şişmandır” antetli makalesinde alçak olduğu bir fotoğrafı kullanması nedeniyle sav açtı.

İngiltere merkezli haftalık marifet, arsıulusal münasebat ve iktisat dergisi Economist, yayınladığı “Arap Dünyasında Kadınlar Illet Erkeklerden Daha Şişmandır” antetli makalesinde Iraklı oyuncu ve anonsör 42 yaşındaki Enas Taleb’in 9 kamer önce Irak’taki Babylon Arsıulusal Festivali’nde çekilmiş ayrımsız fotoğrafını kullanması dolayısıyla Taleb tarafından sorun edildi.

Kilolu olduğu fotoğrafın bağ dışında, izni olmadan kullanıldığını belirten Taleb, bahis konusu fotoğrafın kullanılması ile özgürlüğünün ve mahremiyetinin ihlal edildiğini rapor etti. Taleb, Economist dergisi üzerine İngiltere’de kanuncu prosedür başlattığını belirterek, söz konusu fotoğrafın fotoşop olduğunu kanıt etti.

Taleb, makaleyi “genel kendisine Fellah kadınlarına ve özelde Iraklı kadınlara taşlama” adına nitelendirerek, Economist’in illet “Avrupa veya ABD’da değil de Gündüz Feneri dünyasındaki balaban kadınlara rabıt duyduğunu” sordu.

Economist’in makalesinde, Irak’ta kadınları evde markajcı yoksulluk ve sosyal kısıtlamaların, Gündüz Feneri kadınların erkeklerden elan fazla gösterişli olmasının nedenleri ortada olduğu savunulurken, Iraklı erkeklerin kadınlardaki ideal gövde adına Enas Taleb’i sık sık eş gösterdiği öne sürüldü.

Makale, içtimai medyada şişman reaksiyon çekti

Economist’in yayınladığı makale içtimai medyada eleştirilerin hedefi oldu. Içtimai iletişim araçları kullanıcıları, söz konusu makaleyi, “rasist”, “cinsiyetçi” kendisine nitelendirerek, Zenci kadınlarını “utandırdığını” anlatım etti.

Taleb, Irak’ın sunma tanınmış aktrisleri arasında düzlük alırken ve Instagram’da 9 milyon takipçisi bulunuyor. – LONDRA

Share: