İstanbul karışma 17 ilde sağlam yağış bekleniyor! Hava Bilgisi uyardı

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan sonuç değerlendirmelere göre ülkemizin kuzey, bağırsak ve mağrip kesimleri modüler meydan vadi çokça bulutlu, Marmara, Ege, Gün Batısı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Garp Karadeniz’in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz ağız illerinin bağırsak kesimleri evcil boğanak ve asuman patırtılı boğanak yağışlı, sair yerlerin beş altı bulutlu ve meydanda geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; Marmara, İç Veli, Garp Akdeniz’in bağırsak kesimleri ile Eskişehir çevrelerinde yerli sağlam olması bekleniyor.

RÜZGARA DİKKAT

Hava sıcaklığının İç Anadolu, Mutedil ve Gün Doğusu Karadeniz, Şark Rum Bölgelerinde zaman normallerinin 3-5 aşama üstünde, ayrıksı yerlerde sezon normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın Marmara’nın kuzeyi ve Kenar Iye’de şimalli, değişik yerlerde cenuplu yönlerden hafif, ara sıra ilımlı kuvvette; Şark Anadolu’nun kuzeyinde ve yağmur kayran yerlerde düzlük saha akva namına (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Marmara’nın cenup ve şark su ( İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Edirne’nin güneyi), İç Veli ( Kütahya, Afyonkarahisar, Yardımcı, Denizli’nin doğusu) ile Isparta, Burdur ve Eskişehir çevrelerinde sağlam olması (21-50 kg/m2) beklendiğinden yaşanabilecek aniden baskın, feyezan, sebep, yerel meşgul yağışı, hortum tekevvün riski ve yağış anında akva rüzgar gibi olumsuzluklara karşı titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

İLLERE GÖRE GELGEL DURUMU

İSTANBUL: Modüler ve çok bulutlu, boğanak ve asuman ses bora yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların; sabahleyin kuzey ilçelerinde, öğleden sonraları memleket genelinde evcil kuvvetli olması bekleniyor.

ANKARA: Birkaç bulutlu ve örtüsüz, gittikçe modüler bulutlu, öğleden bilahare kuzeybatı ilçeleri evcil bora ve asuman ses boğanak yağışlı

İZMİR: Modüler ve haddinden fazla bulutlanmış, öğleden sonra yerli bora ve asuman patırtılı boğanak yağışlı

ANTALYA: Parçalı gittikçe meydan kayran çok bulutlu, öğleden sonra evcil bora ve asuman curcunalı sağanak yağışlı

KASTAMONU: Modüler kayran kayran çok bulutlu, öğleden sonradan yerli bora ve asuman curcunalı bora yağışlı

SAMSUN: Parçalı bulutlanmış, öğleden sonraları bağırsak kesimleri domestik boğanak ve gök gürültülü bora yağışlı

ERZURUM: Beş Altı bulutlanmış ve peyda, öğleden sonradan parçalı bulutlu

DİYARBAKIR: Beş Altı bulutlu ve ayanShare: