İtalyan çifttekerci, “etraflı bisikleti” ve yolda bulduğu köpeği ile acun turunda

Hollanda’dan kısaca 6 ay ilk iki bisikletin sıkışık birleştirilmesiyle oluşan teferruatlı bisikletiyle (Tall bike) yola sâdır 19 yaşındaki Alex Sibney, Sırbistan- Romanya sınırında bulduğu çocuk köpeği birlikte yanına alarak turunu sürdürüyor.

İngiltere’üstelik ailesiyle dinamik İtalyan Sibney, süfli yaşta bisikletlere sargı duymaya başladı. 5 sene önceki iki bisikleti sıkışık birleştirerek, ince ve efdal tıpkı velespit elde etti. Bu şekilde 9 derrace yaparak satan Sıbney, biriktirdiği parayla dünya turuna çıkmaya karar verdi.

Kendisini seyretmek için geçmiş İngiltere’bile bisikletle gezen Sibney, ülkesi sınırlarını aşmaya karar verdi.

Ocakta yola çıkarak Hollanda’ya kadar gemiyle giden Sibney, burada az buçuk elan çalışıp, dünyalık biriktirdikten sonradan martta tura çıktı.

Bulduğu bala kapik “posta arkadaşı” oldu

Ren nehrini strateji ederek Almanya, Fransa, İsviçre, Lihtenştayn, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan’daki takatli çokça yerleşme yerini biricik başına güzeşte Sibney’in yegâne başına sürdürdüğü gezi Sırbistan-Romanya sınırında bulduğu yavru kapik sonrası değişti.

Köpeği Sırbistan’da ayrımsız kasabaya götürücü Sibney, afiyet karnesi çıkardığı hayvana bisikletinde özel ayrımsız ayırma yaptı. Yoluna köpeği ile devam eden Sibney, Romanya ve Bulgaristan’ı geçerek Türkiye’ye ulaştı.

Edirne’nin arkası sıra Kırklareli’ne vasıl Sibney, Lüleburgaz ilçesindeki Yıldızlar Bisiklet Akademisi’nde mola verdi.

“Bisiklet kullanmayı, doğayı, insanları yıpranmamış kültürleri keşfetmeyi seviyorum”

Sibney, AA muhabirine, iki bisikletin üst üste birleştirilmesiyle oluşan etraflı bisikleti ile dünya turuna çıktığını ifade ederek, “İngiltere’birlikte yaşıyorum. Tafsilatlı bisikletleri 4,5 yıldır kullanıyorum. Çiftteker kullanmayı, doğayı insanları yeni kültürleri keşfetmeyi seviyorum. Beni yollara düşüren bu oldu.” dedi.

Gençliğe kadem atar atmaz detaylı seyahatlere çıkmaya başladığını anlatan Sibney, şöyle bitmeme etti:

“2020’dahi şişman ayrımsız seyahate pandemi nedeniyle başlayamadım. 2021’in sonuna geldiğimizde gemiyle Hollanda’ya geçtim ve burada 3,5 ay çalıştım. Amsterdam’dan Asya’ya bisikletle seyahatime yok etmek amacıyla ayrıldım. Tahminî 6 aydır yoldayım.

Buradan Kapadokya’ya gezmek istiyorum ve o devir Asya’ya seyahat ettiğimi söyleyebilirim. Amma seyahatim burada bitmeyecek. Bu bisikletle dünyayı başvurmak istiyorum. Bu makule aynı bisikletle kimse acun dolaşmadı, bu benzeri ilk olacak. Bu inanılmaz benzeri gezi şekli.”

Sibney, Sırbistan-Romanya sınırında karşılaştığı yavru köpeği Nova ile seyahatine bitmeme ettiğini kaydetti.

Nova ile karşılaştıkları önceki anda aralarında fert bire bir bent oluştuğunu dile getiren Sibney, “Onu bulduğumda 2,5-3 haftalıktı. Onu sahiplendim. Tutum ettiğimden henüz acul büyüyor.” ifadesini kullandı.

Share: