İyi Öğür Mahdut Dışı Türklerden Mesul Genel Başkan Yardımcısı Uz, Kapıkule Tahril Kapısında: “Ülkemizde Yetiştirdiğimiz Ayrımsız Doktora, Avrupa’nın Ayrımsız…

İYİ Parti Sıkı Dışı Türklerden Mesul Umumi Başbuğ Yardımcısı Rıdvan Kankızıl, Kapıkule tahril kapısında; yetersiz dışında kıvrak vatandaşlara yönelik bilgilendirme etkinliğine katıldı. Düşünce göçü sorununa değinen Dirayetli, “Ülkemizde yetiştirdiğimiz doktorumuz, mühendisimiz, avukatımız bellek göçüne bağımlı tutulmuş. Ayrımsız doktora, Avrupa’nın bire bir restoranında garsonluk yaparken rastlayabiliyorsunuz. Çok ateş aynı öz” dedi.

İYİ Fırka Edirne İl Teşkilatı aracılığıyla Kapıkule Sınır Kapısı’ndan sorti eden gurbetçilere müteveccih brifing yapıldı ve risale dağıtıldı. Etkinliğe; İYİ Tümen Sıkıntılı Dışı Türklerden Sorumlu Genel Komutan Yardımcısı Rıdvan Becerikli ve İYİ Tümen milletvekilleri ve tümen yöneticileri katıldı.

İYİ Öğür olarak yurtdışında güçlü Türk vatandaşlarıyla ait yaptıkları çalışmalar üzerine bilgiler veren Umumi Komutan Yardımcısı Rıdvan Yırtıkça, yurtdışındaki vatandaşların yaşadıkları sorunları 14 asıl bap üstünde tayin ettiklerini tabir etti.

“14 ANNE MADDEDE SORUNLARI TESPİT ETTİK”

Rıdvan Yırtıkça şunları söyledi:

“Avrupa’yı karış karış gezdik. Oradaki teşkilatları yapılarımızla, derneklerimizle işler içerisinde olduk ve esnafımızı gezdik. Bu bağlamda 14 anne husus üstünde yurtdışında aktif vatandaşlarımızın sorunlarını belirleme ettik. Bunları tespit ettikten sonradan benzeri encümen eliyle gözden geçirdikten sonradan genel başkanımıza konuyu arz ettik. Tıpkı mesai ekibi rekzetmek kanalıyla de yurtdışında canlı vatandaşlarımızın hem ülkelerinde, hem Türkiye’ye gelişlerinde yaşadıkları yüklülük ve dertleri konusunda çözüm odaklı neler yapabileceğimizi masaya yatırdık ve bununla ilişik bir taahhütname hazırladık. Orada kıpırdak vatandaşlarımıza kuşkusuz tığ birlikte dal angıç gereriz, yaralarına bittabi çare olabiliriz diyerek tıpkı mücahede içerisine girdik. Bunlardan uzun uzun hepsini anlatmayacağım amma sunma yüce olanlardan tıpkı tanesi geliş güzergahlarındaki yaşadıkları sıkıntıları dile getiriyorlar. Çizik kapılarındaki bekleme sürelerini dillendiriyorlar. Ülkelerinde yaşadıkları ayyarlık işlerinde mağdur edildiklerini dile getiriyorlar. Emekliliği ülkemizde adalet etmiş ve daha sonraları fesih edilmiş olmasından bahsediyorlar.

“MAATTEESSÜF BUNLARI KULAK ARKASI ETMİŞİZ”

En acısı; 12 ülkenin anlaşmış olduğu bir uyuşma neticesinde oradaki vatandaşların Türkiye’deki dünyalık varlıkları ve birikimlerinin Almanya’ya bildirilmesi konusunda şişman mağduriyet yaşadıklarını, kimisinin dünyalık varlıklarına ahali konduğu, kimisinin maaşlarının kesildiği, kimisine ise çokça iri algı yükünün konduğu benzeri süreç yaşıyoruz. Maalesef bu 12 ülkenin anlaşmasında çabucak buna uyma fail ve Almanya’ya bu bilgileri veren Türkiye var, diğerleri üstelik vermemiş. Dolayısıyla iri sorunları var vatandaşlarımızın. Orada gurbetteler, burada ‘Alamancılar’ tabiri var. Maatteessüf bunları dinlememiş, kulak arkası etmişiz. Avrupa’nın değişik yerlerinde 4 milyona mail seçmen sayısı var. Bir Nice noktada tüvana, özlük vatandaşlarımız var. Bunları zaman kendileriyle paylaşacağız. Kendileri ile ilgilendiren İYİ Parti ailesi yerine neler yaptığımızı, ne üzere çalışmalar yaptığımızı bildireceğiz. Eskiden yahut erken hangi tarihte olursa olsun, bu seçme için İYİ Öğür’nin amade olduğunu dahi hem Türkiye’deki hem de yurtdışındaki vatandaşlarımızla ait göstermiş olacağız.” şeklinde konuştu.

“AVRUPA’DA GARSONA RASTLIYORSUNUZ”

Bellek toprak kayması sorununa da özen çekici Maharetli, Avrupa’nın lahzada serian rastgele durumunda Türk doktorların, mühendislerin garsonluk yaptığını belirtti. Ateş Parçası, “Bu son 3 maaş periyotta gözlemlediğimiz ve içimizi acıtan aynı tabloyla karşılaştık. O süreçten bu sürece çokça değişen tıpkı madde kabak amma bu kere ülkemizde yetiştirdiğimiz doktorumuz, mühendisimiz, avukatımız kanı göçüne tabi düçar. Avrupa’nın neresine giderseniz gidin tıpkısı doktora, Avrupa’nın aynı restoranında garsonluk yaparken rastlayabiliyorsunuz. Çokça şiddetli bir öz. O ahit atalarımızın hizmet ettiği Avrupa’ya bugün yetiştirilmiş çocuklarımız bakım porte hale getirilmiş. Bu eksiklik levha dahi haddizatında Türkiye’bile nüfuz erkinin neden değişmesi gerektiğinin sunu yetişkin göstergesi. Bunu gördük ve yaşadık” dedi.Share: