İzmir ve Manisa’da neva haftası kapsamında dersler başladı

İzmir ve Manisa’dahi anaokulu ve ilkokul birinci sınıflarda, neva eğitimi haftasının 2. gününde öğrenciler derse başladı.

Milli Terbiye Bakanlığınca uygulanan izlence kapsamında, İzmir’de kollar okula velileriyle geldi.

Bayraklı Azerbaycan El Cumhuriyeti 100. Yıl İlkokuluna velileriyle mevrut dallar, cümbüş yaşadı.

Öğrenciler, öğretmenler tarafından yapılan bilgilendirmenin peşi sıra sınıflara yönlendirildi, arkadaşlarıyla tanıştı.

Ekol Müdürü Yusuf Su AA muhabirine, neva sınıflarının bugün itibariyle derse başladığını söyledi.

Yeni eğitim öğretim yılının vatana ve millete balkı olması temennisinde bulunan Su, “Zaman velileriyle gelen çocuklarımız okulumuzu gezecekler, tanıyacaklar. Ferda üstelik çocuklarımızla baş başa kalacağız. Hem veliler hem dallar hem de biz çok heyecanlıyız. Bu yıl 123 çocuğumuz okula başladı. Elhak bir çoğunu esas sınıfından tanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Okula torunuyla mevrut Aysel Öztürk, torununun okul heyecanını katılmak istediğini, kendisinin de heyecanlı olduğunu söyledi.

Okulu haddinden fazla beğendiklerini belirten Öztürk, “Çokça mutluyum, torunumun sınıfını, okulunu kazanmak istedim. Ekol dahi çokça adamakıllı. Düşüncesiz tahta var. Öğretmen çok lezzetli. Leziz ayrımsız sarıklı. Elbette tıpkısı hafta alışması gerekiyor. Çok fena hâlde bire bir program yani. Bütün çocuklarımız için eskimemiş terbiye öğretim hayatı oflaz olsun. ” dedi.

Oğlu Mirza Kızılhisar’ı okula getiren velilerden Ömer Kızılhisar da hem füru hem dahi veliler için neva haftasının çokça mehabetli olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Gerçekte bizler çocuklardan bundan sonra heyecanlanıyoruz. Uzlaşma haftası dedikleri öz doğrusu çok güzel geçiyor. Öğretmenimizle tanışıyoruz, öğretmenimizi tanıyoruz. Çocuğumuza emanet ettiğimizde gönlümüz, içimiz bayındır oluyor. Meslek yönetimi dahi haza benzeri uzlaşma süreci geçiriyor, çok esen olsun. Hepimizi meslek sürecine alıştırıyor.”

Nazır Yardımcısı Aşkar’dan mülakat

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Radyatör Aşkar, uzlaşma haftası kapsamında, Manisa’daki gâh okulları ülfet etti.

Şehzadeler ve Yunusemre’da Melek Urgancı Anaokulu, Ahmet Tütüncüoğlu İlkokulu, Sakarya Anaokulu ve 23 April İlkokulunda inceleme özne Aşkar, öğrenciler, aileleri ve öğretmenlerle arkadaşça etti, okullardaki çalışmalar üzerine hikmet aldı.

Yeni eğitim bilimi öğretim yılının esaslı olmasını dileyen Aşkar, vekâlet yerine uyum eğitimini oldukça önemsediklerini, yaz tatilinin peşi sıra okulların ve öğrencilerin ders kitaplarının hazırlanması, eskimemiş yetişek tedris yılının tüm başlaması için umum eğitim bilimi camiasının var kuvvetiyle çalıştığını söyledi.

Ziyaretlerde Icra Vekili Yardımcısı Aşkar’a Manisa İl Milli Yetişek Müdürü Mustafa Ekinci, Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Dayanabilen Gençay ile Yunusemre İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Yıldıray Demirtaş dahi zevcelik etti.

Share: