Kadınlar gelişim sahibi atılmak için kurslarda çalma döküyor

Elazığ’da kadınlar gelişim sahibi tutmak için Umum Eğitim Merkezinde açılan giysi istihsal teknolojisi kursunda terzilik fırıldak öğreniyor.

Elazığ Umum Eğitim Bilimi Merkezinde değişik yaş gruplarına müteveccih kurslar bitmeme ediyor. Bu çerçevede kentte açılacak olan benzeri tekstil firmasının isteği üstüne çul üretim teknolojisi kursu kuruldu. İş sahibi görünmek isteyen ve ekonomilerine ulama hatırlamak isteyen kadınlar kursa başvurdu. Kurulan 4 sınıfta 50 kadına çevrimli öğreticiler eliyle terzilik şeytanlık dersi verilmeye başlandı. Kurslarda arak dökün ve liyakatli olan kadınlar, arkası sıra nesiç fabrikasında istihdam olacak.

Kurs karşı bilgelik veren becerikli çalıştırıcı Acıma Benli, “Kursumuz Halk Eğitim Bilimi Merkezi bünyesinde giyim üretim teknolojisi adına açılmıştır. Karı hanımları, bekar kızlarımız var. Hepsinin tıpkı hayali var. İnşallah buradan istihdam olacaklar. Terzilik, makinelerin emek şeklini, aletleri öğretiyoruz. Şuana kadar hasis haddinden fazla adamakıllı öğrendiler. 50 kişilik öğrencimiz ve 4 sınıfımız var. İnşallah herkesin istediği evet” dedi.

“Hayal ettiğimiz bire bir sektördü ve hayalimiz kök oldu”

ev hanımı olduğunu aktaran 3 bala annesi Efrin Gök, “Kurslara aksiyon istihdamı için katıldık. Evimize ek gelir sağlamak istiyoruz. Çocuklarımıza elan sunturlu aynı sahn çıkarmak istiyoruz. Elazığ’ın bu asıl şeylere haddinden fazla ihtiyacı vardı. Görüntü ettiğimiz tıpkısı sektördü ve hayalimiz nesep oldu. İnşallah elan güzelce şeyler olacaktır. Burada terzilik ve biçmeyi öğreniyoruz. Göstermek süfli çok sunturlu. Yetiştirici atılmak haddinden fazla evire çevire. Bizim kadınlarımızın çıktı özlük kabuklarından çıkıp ayakları üstünde durması amacıyla hakeza istihdamlara çok ihtiyaç var” diye konuştu.

Nurhan Ayır ise “Ben 2 darülfünun mezunuyum atanamadım. Burada çocuklarıma ve kendime pantolon diktim. Çokça şükür öğreniyoruz. İlerde tekstillerde çalışma imkanımız olacak. Fena Hâlde bir vesile. Değerlendirdik ve bire bir şeyler öğrendik” şeklinde konuştu. – ELAZIĞShare: