Kahraman köpek Proteo’nun adı Kocaeli’de yaşatılacak

Yiğit köpek Proteo’nun adı Kocaeli’de yaşatılacak

KOCAELİ – Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Meksika’dan gelen arama kurtarma ekibinde görev özne “Proteo” adlı köpek, icraat esnasında hayatını kaybetmişti. Kahraman köpeğin ismi, Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde mensur edilen Sokak Hayvanları Iyileştirme Merkezi’nde yaşatılacak.

Form üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler, 10 ilde büyük yıkıma faktör olmuştu. Depremlerin arkası sıra göçük altındaki vatandaşları sağ yetirmek için adeta zamana karşı verilen yarışa korumak için dünyanın dört bir yanından taharri kurtarma ekipleri Türkiye’ye gönderilmişti. Meksika’dan yola çıkarak, Türkiye’ye ulaşan 10 nefis kurtarma ekibinin bire bir parçası olan Proteo ünlü köpek ise birçok cana düş olmuştu. Kahraman kapik, kontrol istirdat çalışmaları esnasında hayatını kaybetmişti. Meksikalı ekibin çalışmalarını tamamlamasıyla birlikte ülkesine götürülen ve alkışlar eşliğinde karşılanan Proteo’nun eğitmeni Carlos Villed ise yaptığı açıklamada, köpeğin toplumsal medyada sav edildiği kabil çökmüş altında kalarak değil, yaşlığa sadık namına öldüğünü açıklamıştı.

Proteo’nun anısı yaşatılacak

Kocaeli’de Başiskele Belediyesi anlamlı bir karara imza attı. Kısa süre geçmiş yapımı tamamlan sokak hayvanlarının tedavi, bakım, beslenme ve rehabilitasyonu kabil elan bir nice ihtiyacının karşılanacağı Sokak Hayvanları Iyileştirme Merkezi’ne yiğit köpeğin ismi verildi. Sepetlipınar Mahallesi’nde hizmet veren yaklaşık 6 bin 100 metrekare kayran üstüne kurulan bakımevi 164 metrekare yönetsel yapı, 435 metrekare barınaklardan oluşuyor. İdari binada 2 veteriner odası, ameliyathane, etüt odası, seminer odası ve bekleme odası meydan aldığı merkezde, depremin simgelerinden biri haline mevrut Proteo’nun anısı yaşatılacak.

“İsmi burada yaşayacak”

Konuya ilişik açıklamalarda kâin Başiskele Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü, “Sokak hayvanları iyileştirme merkezinin açılışına tedbir yapıyorduk. Çok oylumlu benzeri od yaşadık, asrın felaketini yaşadık ve bu asrın felaketinde dünyanın değme durumunda ülkemize kontrol kurtarma ekipleri ve taharri kurtarma köpekleri geldi. Bunların içerisinde Türkiye’de taharri kurtarma faaliyetlerine katılan Proteo isimli köpeğimiz, taharri kurtarma çalışmaları esnasında hayatını kaybetti. Meksika’ya ayrıntılı yıllar bakım etmiş, ülkemizde hayatını kaybeden ve Meksikalıların törenle karşıladığı Proteo isimli köpeğimizin ismini, yıpranmamış biten çıkmaz hayvanları iyileştirme merkezine vermeye karar verdik. Proteo ismi detaylı yıllar boyunca bu sokak hayvanları iyileştirme merkezinde angın olacak, burada yaşayacak” dedi.

Share: