KAHRAMANMARAŞ – 6. Uluslararası Yapı Zirvesi yapıldı

Kahramanmaraş Ticaret ve Uran Odası (KMTSO) yoluyla 6. Uluslararası Dokuma Zirvesi gerçekleştirildi.

Fuaye Alanı’nda düzenlenen zirvenin açılışında konuşan KMTSO Umumi Heyet Başkanı Delice Balcıoğlu, önceki dönemlerde salgına rağmen zirveyi yapmaya çalıştıklarını rapor etti.

Daha önceki Avrupa’dan alınan makinelerin çıktı Türkiye’de yapıldığını belirten Balcıoğlu, sektöre ilgili problemlere da değinerek, “Biz bu problemleri icap odalar birliği, icap milletvekillerimize gerekse bile bakanlarımıza bildirdiğimizde milletvekillerimiz da bizleri hiç bekâr bırakmadı.” dedi.

Balcıoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Bu problemlerin da yüzde 78’i sizlerin istediği şekilde çözüldü. Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Ateşli’un hele salgın sürecinde mevrut kısıtlamalarda üretimin durmaması yerine sağladığı kolaylıklardan kontekst, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Reisi Hayrettin Güngör’ün ise delik ile işbirliği içerisinde çalışmalarda desteğini esirgememesinden dolayı hele teşekkürname ediyorum. Bu isimlerin hepsinin Kahramanmaraş yerine yaptığımız çalışmalarda çokça yetişkin destekleri var.”

Programın haysiyet konuğu Prof. Dr. Bülent Özipek ise nesiç sektörünün uluslararası düzeyde rekabeti yakaladığını ve her çağ yeni bir yapılanmayla dönüştüğünü anlatım ederek, “Benzeri akademisyen yerine bu gelişimi gururla söylüyorum.” dedi.

Tekstilin yemeden içmeden kumaş, iplik, ev tekstili olmadığını, artık bu sektörün tababet, çevre, ambalaj, bulmak ve ötesinde inşaat, mızrap gereç sektörü gibi herhangi bir alanda metalin yerini alabilecek nitelikte ürünlerle ortaya çıktığını rapor eden Özipek, “Zımnında bu kısım herhangi bir alanda ürünleriyle karşınızda olacak. Sektördeki bu nazik gelişmeler karşımıza çıkıyor. Döngüsel ekonomide bundan sonra atılmış diye benzeri madde bulunmayan. Atılan dokuma malzemelerinin yeniden kullanımı esas olmalıdır. Bunun de kuşkusuz değerlendirileceği üzerine fikirler geliştirilmeli, itimat bakımından dahi güçlendirilmelidir.” diyerek konuştu.

Programa, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, AK Öğür Kahramanmaraş Mebus Habibe Öçal, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Kez Aycan, Büyükşehir Belediye Reisi Hayrettin Güngör ve ilgililer katıldı.

Share: