Kalaba, Giresun ve Trabzon’da yeni sezonun balıkları tezgahlarda

Denizlerde av yasağının sona ermesiyle Kargaşa, Giresun ve Trabzon’de avlanan balıklar tezgahlarda sergilenmeye başlandı.

Kalaba’üstelik tekneleriyle akşam denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, ayrımlı türlerde balıkla kıyıya döndü.

Altınordu ilçesindeki tezgahlarda istavrit, mezgit, barbun, tirsi ve palamut satışa sunuldu.

İlçede 25 senedir balıkçılık işleyen Ferhat Caygın, AA muhabirine, sezonun umdukları üzere başlamadığını belirterek, “Bunun nedenlerinden biri havanın yunak olması. Bahir suyu sıcaklığı dolayısıyla palamut beklenildiği üzere değil amma havaların serinlemesiyle beraber eli nimetli miktarda palamut bekliyoruz. Daha sonradan hamsi ve çinekop olur.” dedi.

Denizden eli nimetli miktarda istavrit çıktığını anlatım fail Caygın, “Tezgahlarda tavuk balığı, barbun ve tirsi var. Antrparantez levrek, çupra, ala, somon hars balığı. Tavuk Balığı ve barbunun kilosu 100 teklik. İstavrit 50, tirsi da 35 liraya satılıyor. Bol miktarda çıkarsa balık fiyatları düşebilir.” diye niteleyerek konuştu.

Balıkçı Cemil Türkmen bile vatandaşın balıktan beklentisinin evvel günden değme tarafın dolup taşması olduğunu dile getirdi.

Tezgahlarda eli nimetli olan balık çeşidinin, geçkin gecenin mahsulü istavrit olduğunu tamlayan Türkmen, “Yurttaş pelit bekliyordu amma deniz suyunun sıcaklığından o nadiren oldu. Yeterince piyasaya çıkmadı. Onun için havaların soğumasını biraz elan bekleyeceğiz.” dedi.

Giresun

Giresun’dahi birlikte balıkçılar av yasağının sona erdiği geçmiş gece istavrit avladı.

Gece teknelerle denize açılan balıkçılar, hele palamutta umduğunu bulamadı. Balıkçılar, sabahleyin saatlerinde avladıkları istavritle kıyıya döndü.

Bulancak ilçesinde balıkçılık eden Uğur Önal, av yasağının kalkmasıyla gelişigüzel yöre balıkçısının yeniden denize açıldığını söyledi.

İlk gece pelit avcılığı yapılamadığını belirten Önal, teknelerin barınaklara bir iki dahi olsa ağlara takılan istavritle dönüldüğünü rapor etti.

Önal, ilerleyici süreçte avcılığın artmasını beklediklerini dahi sözlerine ekledi.

Giresun’dahi tezgahlarda istavritin kilogramı 35 liradan satışa sunuluyor.

Trabzon

Trabzon’de üstelik yeni av sezonunun ürünleri tezgahlarda yerini almaya başladı.

Av yasağının kalkmasıyla alay malay şeb denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, yeni sezonun evvel gününde Karadeniz açıklarında istavrit ve sivri avladı.

Kıyıya çıkarıldıktan sonraları kasalara yerleştirilen ve Trabzon Balık Hali’hangi getirilen balıklar bodur sürede tükendi.

Ortahisar ilçesinin Moloz mevkisindeki balıkçıların tezgahlarını dolduran istavrit hem balıkçı esnafının hem dahi vatandaşların yüzünü güldürdü.

İstavritin kilogramı 50, palamudun tanesi ise 30 ile 50 lira arasında mütebeddil fiyatlardan satılıyor.

Balıkçı Mehmet Can Örseloğlu, tezgahlara bire bir çoğu beş altı miktarda olsa üstelik 12-13 tür balık geldiğini, 4-5 dönme sonra çeşidin ve miktarın artacağına inandığını söyledi. Örseloğlu, şunları kaydetti:

“Palamudun bu yıl verimli olacağına inanıyorum. Şu zaman denizde çeşitlilik görünüyor amma ilerde hangi olacağını Tanrı agâh. Göstergeler şu zaman balığın eli nimetli olduğunu gösteriyor. Tığ birlikte bekliyoruz. Balık eli nimetli olur, yurttaş bol bol tüketir, tığ üstelik bol mübarek satarız. Ihtimal İstanbul ve Sinop tarafında hamsi mümkün amma bizim bu muhit için henüz erken. Dokuzuncu ay hamsinin zamanı değil. Hamsinin 11’inci ayı görmesi geçişsiz ki portföye girsin. Şu an palamudun sezonu. Tığ de palamudu bekliyoruz, inşallah pelit bize gülecek.”

Süleyman Çakır de istavrit, barbun, çupra ve levrek sattıklarını, bu mevsim artağan miktarda istavrit satacaklarını ifade etti.

Balık satın kayran Barış Esmeray ise Kars’tan Trabzon’a gezmeye geldiklerini belirterek, “Duyduk kim mevsim açılmış, biz üstelik balık almaya geldik. İstavrit ve levrek aldım. En haddinden fazla hamsi tüketiyoruz amma hamsi yoktu.” dedi.

Bekir Özcan üstelik hamsi amacıyla geldiğini ancak istavrit aldığını dile getirdi. Özcan, balık fiyatlarının fiyatlı görünmesine karşın günün şartlarına bakarak alışılagelen olduğunu söyledi.Share: