Kampüs yakınındaki hafriyat alanı arkeoloji öğrencilerine ameliye ika imkanı sağlıyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İnsan ve Sosyete Bilimleri Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğrencileri, kampüse mümasil alanda saha düz Dombalaktepe Höyüğü kazısı sebebiyle derslerinde öğrendikleri nazari bilgileri pratikte müşahede imkanı buluyor.

Firez ve Turizm Bakanlığı Firez Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izniyle 2 yıl önce çalışmalara başlanan Dombalaktepe Höyüğü, Bafra İkiztepe ve Vezirköprü Oymaağaç kazılarından sonraları Samsun’de süren sonuç hafriyat alanı.

Atakum ilçesi Büyükoyumca Mahallesi’nde yürütülen Dombalaktepe Höyüğü kazıları, OMÜ kampüsüne tahminî 1 kilometre mesafede olması nedeniyle kazı bilimi öğrencilerine tıpkı devir içinde hem ders görüp hem bile hafriyat alanını musahabe ika imkanı sunuyor.

Öğrenciler, kampüsten meslek yoldan naşir kazı alanına ulaşabiliyor.

OMÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atila Türker, AA muhabirine Dombalaktepe Höyüğü kazısına 5 sene süren araştırı sonucu ortaya çıkan bulgular sonrasında 2021’dahi başladıklarını söyledi.

Araştırmalarında 140’a mail buluntu yeri incelediklerini, 30 hedef araştırı sahası içinden Dombalaktepe Höyüğü’nde hafriyat yapmaya değişmeyen verdiklerini anlatan Türker, “Dombalaktepe’yi seçerken bir nice avantajı vardı. Üniversite kampüsü bitişiğinde olması bize ara sıra kazanımlar de sunacaktı.” dedi.

Kazıya başladıklarında öncelikle höyükte yerleşimin ne devir başladığını bulmayı hedeflediklerini tamlayan Türker, “Elde ettiğimiz bulgular sonucu daha çok Samsun merkezde yerleşimin 6 bin 500 yıl geçmiş başladığını biliyoruz. Bu tarihe, buluntulardan yaptığımız kalibre edilmiş radyokarbonlarla ulaştık. Ayrıca burada bakır cevheri bulduk. Bunun dışında bölgede nesiç, hayvancılık, avcılık yapıldığını buluntulardan biliyoruz.” ifadesini kullandı.

Öğrenciliğinde dersin birlikte belli periyotlarla sahada aplikasyon eğitimi alma şansına cemaat olduğuna işaret fail Türker, şunları kaydetti:

“Tıpkı çalışmayı burada birlikte fora etmek istiyorum. Üniversitemiz çok mail, yaya höyüğe gelebiliyorsun. Verdiğimiz dersler teorik, uygulama dersimiz bile var ama bunu arazide yapacak olacağımız yoktu. O yüzden Dombalaktepe, öğrencilerimize derslerde aldıkları teorik bilginin uygulamasını görme, bunu deneme ika imkanı sağlıyor. Bu üstelik bizim amacıyla iri rüşvet oldu. Kazıya ayrıntılı müddet devam etmeyi ve çok daha ayrımlı alanlarda hareket birlikleriyle bunu sürdürmeyi amaçlıyoruz.”

“Fena Hâlde bulgulara ulaşacağımızı umuyorum”

İl Ekin ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, OMÜ kampüsünün gün doğusu vadisinde kayran kayran Dombalaktepe Höyüğü’nün belki de Türkiye’bile darülfünun kampüsüne bildirme mümasil kazı alanı olduğunu dile getirdi.

Kazıda Samsun’un tarihi ve kültürüyle ilgilendiren bulgulara rastlamayı amaçladıklarına dikkati çeken İpekdal, “OMÜ Kazı Bilimi Bölümü üzere dahi aşağı çokça güzel aynı aplikasyon ve araştırma alanı. Kazıda fariza düzlük hep arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu çalışmadan güzelce bulgulara ulaşacağımızı umuyorum.” diyerek konuştu.

OMÜ Kazı Bilimi Bölümü 3. sınıf Öğrencisi Samet Kültürlü, Dombalaktepe kazılarının kendilerine çokça husus kattığını vurgulayarak, “Bize güzelce üstünlük sağlamakta. Dersten çıkıp kazıya gelebiliyoruz yahut bölüme geçip işlemlerimizi yürütebiliyoruz.” dedi.

2. sınıf öğrencisi Ebrar Talih de hafriyat alanının üniversiteye yakın olmasından mutlu olduğunu belirterek, öğrendiklerini pratiğe dökme imkanı bulduklarını ifade etti.Share: