Kapıkule Hat Kapısı’nda ince komütatör kuyrukları oluştu

Türkiye’de sevdikleriyle alay malay almanak izinlerini geçiren gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine çevrim yolculuğunda Kapıkule Sınır Kapısı’nda metrelerce uzayıp revan şalter kuyrukları oluşturdu.

Yaz tatillerini ve yıllık izinlerini memleketlerinde nâkil gurbetçiler, tatillerinin sona ermesi alay malay akış akın yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönem yapmaya devam ediyor. Yaşadıkları ülkelere kesilmek için yola sâdır gurbetçiler, Edirne’den Bulgaristan’a açılan Kapıkule Çizik Kapısı’nda uzun vesile kuyrukları oluşturdu. Gümrükte sıranın kendilerine gelmesini bekleyen gurbetçiler, sevdiklerini geride bırakan gurbetçi vatandaşlar dolaşma yolunda Türkiye’den hazin ayrılıyor. Antrparantez araçların yolda beklememesi için 1750 araç kapasiteli otoparka yönlendiriliyor.

“Gümrüklerde ekstrem gidiş geliş var”

Tatilini Türkiye’de geçirdikten sonraları yaşadığı Almanya ülkesine zaman yazmak için gümrükte fasıla muntazır Serap Ertuğrul, “Aşırı trafik yoğunluğu olduğundan dolayı bakımsız durumda olduklarını rapor ederek, “Bulgaristan ve Sırbistan çizgi kapılarını açmaz, hep aynı dert bire bir sıkıntı çekiyoruz. Tığ vatanımızı ve sevdiklerimizi örtmek üzere geliyoruz. Vatana gelirken tüylerimiz dikleşmiş olmakla beraber ruh atışlarımız hızlanıyor amma mankafa dönüşümüz haddinden fazla hazin oluyor. Tatilimiz süresince İstanbul Gebze’de, Bartın, Kalaba ve biraz yerde elan kaldık şuan ise ansız dönüyoruz” dedi.

“Cumhurbaşkanımız Erdoğan bizi bu zulümden kurtarsın”

Gümrükte bekleyişlerinin çileye döndüğünü tamlayan gurbetçi vatandaşlardan Hamdi Karacıkay, Avusturya’ya gideceğini söyleyerek, “Hırvatistan ve Sırbistan çizik kapılarında rezil oluyoruz. Lavabo ihtiyacımızı üstelik göremiyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan murat ediyoruz, oralara de tıpkı halk atıp bizleri bu zulümden kurtarsın. Annemden babamdan ayrıldım üzülüyorum amma hangi yapayım gençler orada bizi burada gidip geliyoruz. Demin Avusturya’nın Dornbirn kentine gidiyorum. Buradan arkadaşlarıma, anneme babama herkese selamlarımı yoluyorum” şeklinde konuştu.

“Avrupa’bile ezan sesinden yoksun kalıyoruz”

Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde iznini ailesiyle geçirdikten bilahare yaşadığı Hollanda’nın Amsterdam kentine gideceğini tamlayan, Ünsal Önal, “Geride sevdiklerimizi ve sunturlu hatıralar bırakıyoruz. 11 ay ezan sesinden mahrum gurbette kalıyoruz. Gelirken ayrı bire bir zahmet, giderken ayrı bire bir çile çekiyoruz. Bu seçkin sene tekrarlanan tıpkı süreç haline geldi. Deminden biz bunu daha çok kendimizi alıştırarak çıktığımız için çileden artma bekleme süremiz ne büyüklüğünde olursa o kadar gür evet. Biz 3-5 saatleri artık beklemekten saymıyoruz. Sırbistan’ın ve Bulgaristan çizik kapılarında saatlerce bekliyoruz. Ülkemiz bu mesail üzere bir çıkar yol bulursa bizim üzere henüz şişman imkanlar sağlanacak. Bizde bu şekilde daha gelişmemiş bir sürede evimize, yuvamıza nail olacağız. Mevki büyüklerimiz bu mesail için girişimlerde bulunursa onlara da ayrıca minnettar oluruz” ifadelerini kullandı. – EDİRNE

Share: