Kaplıca suyu amansız hastalık hastalarına iflah olacak

Akarca suyu amansız hastalık hastalarına felah olacak

TOKAT – Tokat’ta mevcut akarca sularının kap kanseri ilmî verilerle ortaya konuldu.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilge Alem Çadırcı, Reşadiye ve Sulusaray akarca sularındaki maddenin egzamaya ve romatizmaya gani gelmesi dolayısıyla araştırı çalışması yaptı. Çadırcı, sudaki etkili maddeden yola çıkarak yaptığı araştırma sonucu ten kanserinde kanserli hücrelerin akarca suyunun etkisiyle öldüğünü tespit etti. Projenin yazı çalışmasını bütünleyen Çadırcı, suyun merhem endüstrisinde tasarruf hakkını ahzetmek amacıyla nişancı başvurusu yaptı.

Kaplıcada kâin bir madde egzama ve kap kanseri ne ongun geliyor

Akarca suları üzerine asistanken çalışmalar yapmaya başladığını belirten Çadırcı, “İzmir’dahi ve Almanya’da sıcakta kıpırdak mikroorganizmalar üzerine çalıştım. Tokat’a geldikten bilahare dahi Sulusaray kaplıcasının egzamaya çok ferah geldiğini duydum. Suda ne kadar enerjik maddeler, bileşikler var ki dolgunca geliyor diye mesai yaptık. Yani normalde minerallerle ilgilendiren mamul çok iş var. Ama tığ mineraller değil birlikte apayrı kimyasallar, bileşikler var mı diyerek proje hazırladık. Projesinin sonucunda 20 hatim elan canlı olan benzeri mürekkep elde ettik. Bununla ait yapmış olduğumuz çalışma sonucunda patent başvurusu yaptık, sonuçlanmasını bekliyoruz. Bu faaliyet sonucunda Sulusaray kaplıcasında bulunan ayrımsız maddenin kap kanserine gani geldiğini bulmuş olduk. 5 sene önce yaptığımız bu çalışmada aradan geçen süreçte metin çok müspet tepkiler de aldık. Suyu kullanıp olumlu dönüşler yapanların oldu” diyerek konuştu.

Sivas’taki balıklı kaplıcalardaki balıkların faydası kadar

Sivas’taki kaplıcadaki balıklar ile hastaların şifa bulduğuna dikkat çekici Çadırcı, “Sulusaray kaplıcasında balık bulunmayan. Amma toprağın yapısından kaynaklı, suyun yokuş yolu üzerinde geçtiği yerlerdeki mikroorganizmaların üretmiş olduğu ürünler, muhtelif bileşikler iyileşmeye kâr sağlıyor ” ifadelerini kullandı.

Fistül suyu içilerek felah bulunuyor

Akarca suyunun içilebildiğini anlatım fail Çadırcı, açıklamalarına şöyle devam etti: “Sulusaray kaplıcasının suyu içilebiliyor. Onu içip iyileştim diyerek olumlu dönüş yapanlar oldu. Zira melonun organları birlikte etkiliyor. Hoppadak aut organlar değil. Yani cilt kanseri dediğimiz devir hoppadak cilt aut satıh kadar düşünülüyor. Amma bağırsak organların yüzeyi de sonuçta deriyle ciltli. Reşadiye kaplıcasının suyu içilmiyor.Share: